Nepamatovatelné pozadí ženského fotbalu

0

Uvnitř legendárního londýnského stadionu Wembley o minulé víkendové přestávce bouchali fotbaloví příznivci na svá sedadla a také se chraplavě podpírali, když se rozblikala LED tabule a oznámila nový dokument o přítomnosti 87 192. Byl to poslední večer ženského Eura 2022 a stal se nejnavštěvovanějším zápasem – mezi muži nebo ženami – v historii mistrů Evropy.

Ten oblek, ve kterém Anglie porazila Německo 2:1, bude v rekordních publikacích jistě žít navždy. Po celé Anglii jsou billboardy oslavující über-talentovanou skupinu, vášnivě označovanou jako Lvice – www.fksenica.eu. Jejich historický úspěch znamenal to, co se zdá být zlomovým bodem v historii ženského fotbalu. Rekordy se trhají. Dochází ke změně porozumění. Ženám se dostává dlouho očekávaného uznání, kterého si zaslouží. Ale bylo to dlouhé a těžké získat níže.

football women

Historie ženského fotbalu obvykle sahá až do roku 1869. To byl rok, kdy Harper’s Fair publikoval akvarel s názvem Dámy trvání – hrající míč. Je to přesně tak, jak to zní – hrstka dam v propracovaných, stupňovitých šatech a vestách, které se snaží ovládnout kouli. S největší pravděpodobností jde o vyobrazení přátelského kopání, nicméně barva je důkazem toho, že dámy hrály fotbal již v 19. století.

Následujících několik let vidělo rozvoj ženských fotbalových týmů na nepravděpodobných místech. Tovární dělníci se pravidelně sdružovali, aby vytvořili týmy, přesto nejpopulárnější příklad pochází z Prestonu v Anglii. V roce 1917 začaly dámy zaměstnankyně v továrně Prick, Kerr & Co., která po celou světovou válku vyráběla munici pro ozbrojené síly, hrát fotbal proti dělníkům o jejich poledních přestávkách. Vyhrály dámy. Stimulováni tímto úspěchem založili Penis, Kerr Ladies FC. později toho roku.

Dokonce i jejich rané hry přilákaly stovky fanoušků, ale do konce roku 1920 stanovili mamutí dokument o účasti 53 000 za svůj oblek proti St. Helens a vyhráli 4:0. Tento úspěch upoutal pozornost – ale hned poté, reakce. V roce 1921 uvalila Fotbalová asociace (FA) zákaz ženského fotbalu, který trval půl století.

Podle Katie Mishnerové, autorky, jejíž dílo je součástí kompilace Football She Composed, byl důvod zákazu jednoduchý. “Bylo to kvůli rostoucímu úspěchu ženského fotbalu,” informuje mě. “To představovalo nebezpečí pro hru mužů.” To rozhodně nebyla oficiální linie – spíše FA prohlásila, že fotbal je „nevhodný pro ženy“ a také „nesmí být naléhán“. V době notoricky omezující svobody žen je podtext evidentní.

Ženský fotbal pokračoval v Anglii neoficiálně, ale škoda byla způsobena. “Od té chvíle nedostatek finančních investic a expozice nadále hrály významnou roli v tom, jak je ženský fotbal sledován,” vysvětluje Mishner. “Lidé to srovnávají s mužským fotbalem, který ve skutečnosti neustále investoval více finančních prostředků do mentoringu, center i příjmů. Jak můžete očekávat, že to bude stejné, když hřiště není stejné už více než století? ”

Po celém světě s tím fanoušci ženského fotbalu něco udělali. V roce 1970 se v Itálii konal neformální hrnek Women’s Globe Mug skládající se z osmi skupin.

Následující rok Mexico City představilo velmi úspěšné pokračování. Tato událost, která se konala pouhých 14 měsíců po finále Globe Cupu v roce 1970, které se také konalo v Mexiku, byla podporována známými účastníky a byla také propagována jako významná událost. Investoři házeli peníze za maskota anime jménem Xochitl, mladou ženu s copánky, jejíž obrázek byl posetý smaltovanými odznaky, odznaky, hrnky a prakticky každým dalším typem produktu, který si dokážete představit. Turnaj dopadl nad všechna očekávání – do velkého finále, ve kterém bylo Dánsko korunováno jako vítězná skupina, se zjevně zúčastnilo monstrózních 110 000 fanoušků.

Již dlouho existuje poptávka po ženském fotbale, ale zejména v posledních letech došlo k výraznému nárůstu růstu, a to do značné míry v důsledku úsilí místních občanů. V roce 2016 FIFA učinila nezbytné financování ze strany místních obyvatel a brzy poté jmenovala svou úplně první hlavní policistku ženského fotbalu Sarai Bareman.

„Došlo k růstu profesionality a spolehlivosti, což výrazně napomohlo vývoji hry, pokud jde o špičkovou kvalitu i standard,“ říká Rachel Corsie, ochránkyně ženského fotbalového klubu Aston Rental property. “S tlakem na rovná práva pomohla média také dát videohře vyšší postavení. Hráči se ve skutečnosti stali známými a návštěvnost stále roste.”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno