Jak hrát fotbal: tipy a vše, co potřebujete vědět o fotbale

Fotbal je snad nejoblíbenější sportovní aktivitou na světě a za svou masovou přitažlivost vděčí především své jednoduchosti.

K zahájení pohodového fotbalu stačí pruh volného prostoru, dva hráči a kolo.

Nicméně další organizované druhy hrané v oficiálních ligách, jako je anglická Premier Organisation, fksenica a španělská La Liga, nebo velké světové události, jako je FIFA Globe Cup, Euro, olympijské hry a další, se řídí sbírkou globálních fotbalových pravidel.

Zákony hry byly v průběhu let vyvinuty a upraveny FIFA – oficiálním celosvětovým řídícím orgánem fotbalu.

Fotbalové hřiště: Rozměry a konstrukce

Abychom přesně poznali, jak se fotbal hraje, je třeba poznat konstrukci fotbalového hřiště.

Fotbalové hřiště pokryté přírodní trávou nebo syntetickým trávníkem má obdélníkový tvar a může mít velikost 90 až 120 metrů a šířku 45 až 90 metrů.

Hranice, které probíhají podél rozměru hřiště, se nazývají postranní čáry, zatímco ty, které probíhají podél šířky hřiště, se nazývají brankové čáry. Čtyři rohy hrací plochy jsou označeny krajními praporky.

Hrací pole ohraničené postranními a brankovými čarami je rozděleno na dvě části půlící čarou vedenou rovnoběžně s brankovými čarami.

Tím se vytvoří kružnice, jejímž středem je střed polopřímky.

Na obou koncích hřiště jsou na hlavních faktorech každé brankové čáry postaveny dva brankové sloupky. Branky jsou v podstatě obdélníkové ocelové nebo dřevěné rámy o rozměrech 7,32 m a výšce 2,44 m. Brankové tyče jsou obvykle lemovány sítěmi.

Kolem každé branky je vymezený prostor pro nabíjení, který je navíc známý jako 18 yardů. Nabíjecí prostor se rozprostírá 16,5 m uvnitř boxu od branky a přesně ve stejné vzdálenosti od obou stran obou brankových tyčí podél brankové čáry.

Uvnitř pokutového území a kolem každé branky je menší obdélníkové pole, které se nazývá 6 yardů nebo brankové pole. Rozprostírá se 5,5 m uvnitř hřiště od brankové čáry a ve stejném rozsahu na obou stranách brankové čáry. Ve vzdálenosti 11 metrů od středu branky je vyznačeno trestné místo. Značka se nachází mezi vnější stranou hřiště 6 a 18 yardů.

Pokyny pro fotbal

Fotbalové zápasy se hrají ve dvou skupinách a obvykle trvají 90 minut. Zápas je rozdělen do dvou poločasů po 45 minutách.

• Dva poločasy odděluje 15minutová přestávka zvaná poločas.
  • Zápas začíná ve středovém kruhu, míč má v držení jeden tým.
  • Po poločase si skupiny vymění strany, přičemž druhý tým má míč v držení a provádí výkop.

Cílem každého týmu je kopnout nebo zamířit míč do branky soupeře a vstřelit gól. Aby byl gól útočícího týmu uznán, musí celý míč překročit brankovou čáru. Zápas vyhraje ten, kdo vstřelí za 90 minut více gólů.

Vedení zápasu může také na konci každého padesátiprocentního času, který je určen na střídání nebo na oddechový čas, přidat několik minut na vyrovnání za zranění nebo jiné výpadky v průběhu hry.

Každý tým má 11 hráčů včetně jednoho brankáře. Brankáři jsou jediní hráči na hřišti, kteří mohou v celé fotbalové výstroji manipulovat s míčem.

Přesto mohou míč jednoduše chytit nebo ho rukama zablokovat, pokud se míč nachází uvnitř pokutového území.

Nadále platí, že 10 hráčů z týmu se nazývá hráči v poli. Každý tým může v průběhu hry provést tři střídání.

Hráči v poli mají různé funkce. Zatímco někteří jsou obránci a hrají blíže ke svému cílovému prostoru, jiní jsou zdatnější v útoku a hrají výše v poli.

Celá skupina nicméně spolupracuje, aby nasbírala góly a zároveň udržela soupeře na uzdě.