euro 2020 pavouk – místo konání – program – datum – skupiny – tabulka

0

Euro 2020 datum je šestnácté mistrovství Evropy ve fotbale. Historie turnaje sahá přes 60 let, i když začátky byly mnohem skromnější než současné hry. Podívejte se, které týmy vyhrály mistrovství Evropy, kteří hráči jsou nejlepšími střelci Eura a jak se turnaj v průběhu let změnil.

Mistrovství Evropy ve fotbale – historie nejdůležitějších změn na Euru
První euro 2020 místo konání se konalo v roce 1960 ve Francii jako Evropský pohár národů euro 2020 tabulka. Oficiální název mistrovství Evropy byl přijat až o 8 let později.

euro 2020 pavouk – datum – místo konání – pavouk

Do euro 2020 pavouk a euro 1976 v Jugoslávii včetně se turnaje zúčastnily pouze 4 týmy, takže se hrálo semifinále, finále a zápas o třetí místo. Od roku 1980 se soutěže zúčastnilo 8 týmů a bylo zavedeno rozdělení na skupinovou fázi a vyřazovací fázi. V roce 1984 byl zápas o třetí místo opuštěn a od té doby jsou oba poražení ze semifinále odměněni bronzovými medailemi.

V roce 1996 se počet účastníků zvýšil na 16 národních týmů a v roce 2016 na 24 týmů a tento formát bude platit i pro euro 2020 program, které bylo kvůli pandemii o rok zpožděno. Triumfovalo celkem 10 různých týmů v dosavadních 15 turnajích. Španělsko a Německo vyhrály euro 2020 skupiny třikrát (včetně dalších dvakrát jako Západní Německo) a Francie ho vyhrála dvakrát. Obhájit titul se zatím podařilo pouze Španělsku. Níže uvádíme všechny vítěze evropského šampionátu v chronologickém pořadí.

euro 2020 pavouk - datum - místo konání - pavouk

Nejlepší střelci v historii evropského šampionátu. Nejlepšími střelci prvního Eura bylo až 5 různých hráčů, ale každý z nich vstřelil pouze 2 góly, protože v roce 1960 se závěrečný turnaj skládal pouze ze 4 zápasů. Během minulého Eura 2016 skóroval nejvícekrát (šest) Francouz Antoine Griezmann.

Nejlepšími střelci mistrovství Evropy v historii, když se počítají vstřelené branky na všech turnajích, jsou Francouz Michel Platini a Portugalec Cristiano Ronaldo. Oba mají na kontě 9 gólů, ale Ronaldo bude s největší pravděpodobností brzy samostatným rekordmanem, protože si zahraje na letošním Euru. Platiniho bude utěšovat fakt, že všechny své góly vstřelil na jednom turnaji (Euro 1984 a euro 2020 zápasy).

euro 2020 pavouk – program – skupiny – tabulka

Za zmíněnými dvěma je Alan Shearer (Anglie), který vstřelil 7 branek, a euro 2020 živě. Dalšími hráči na seznamu nejlepších střelců Eura je hned 7 hráčů, kteří v těchto soutěžích vstřelili 6 branek.

  • Antoine Griezmann (Francie);
  • Ruud van Nistelrooy (Nizozemsko);
  • Patrick Kluivert (Nizozemsko);
  • Wayne Rooney (Anglie);
  • Zlatan Ibrahimovič (Švédsko);
  • Thierry Henry (Francie);
  • Nuno Gomes (Portugalsko).

Mistrovství Evropy ve fotbale – historie vystoupení polského národního týmu
Přestože na mistrovství světa byli bílo-červení nejúspěšnější v 70. a počátkem 80. let, tehdejší týmy se na Euro nedokázaly kvalifikovat ani jednou fotbal euro živě. Historie polských vystoupení ve finále těchto soutěží se začala psát až v roce 2008, kdy tým vedený Leo Beenhakkerem postoupil na turnaj do Rakouska a Švýcarska.

euro 2020 pavouk - program - skupiny - tabulka

Polsko však tehdy skupinu neopustilo – fotbal program euro. Po porážce 2:0 s Německem následovala nečekaná remíza 1:1 proti Rakousku, když hostitelé vyrovnali v čase zranění, následovala další prohra s Chorvatskem (0:1). O čtyři roky později na vlastních stadionech skončil národní tým opět poslední ve skupině. Poláci tentokrát remizovali s Řeckem (1:1) a Ruskem (1:1), aby ve třetím zápase prohráli s Českem (0:1).

První vítězství v historii vystoupení na mistrovství Evropy ve fotbale vybojoval až na Euru 2016 ve Francii. Polsko nejprve porazilo Severní Irsko (1:0), poté remizovalo s Německem (0:0) a vyhrálo s Ukrajinou (1:0) a kde se hraje euro 2020. Ve vyřazovací části byly dramatické zápasy se Švýcarskem a Portugalskem, které skončily pokutovými kopy (po 1:1 v základní hrací době, me 2020 program). Poprvé v penaltovém rozstřelu zvítězili Poláci, ale ve čtvrtfinále se na penalty lépe trefili pozdější mistři Portugalci.

euro 2020 pavouk – zápasy – živě – fotbal euro živě

Často se říká, že fotbal je náš národní sport. Mimořádně populární je však nejen v Polsku. Není divu, že mnoho federací sdružujících národní týmy pravidelně pořádá turnaje o nejlepší tým. Mezi takové soutěže patří Mundial, tedy mistrovství světa, Copa America, tedy mistrovství Jižní Ameriky, a v Evropě – Euro ms ve fotbale 2021.

Kdy se konalo první mistrovství Evropy? Poslední jmenované jsou soutěže, na které netrpělivě čekají fanoušci nejen z Evropy rozpis zápasů euro 2020, ale z celého světa. Předpokládá se, že fotbal je typicky evropský sport. Historie Mistrovství Evropy ve fotbale mužů není dlouhá, sahá až do roku 1960 a dosud bylo uspořádáno 15 finále Eura.

euro 2020 pavouk - zápasy - živě - fotbal euro živě

Kvalifikace do finále mistrovství Evropy probíhá na základě kvalifikačních kol, která začínají o dva roky dříve, tabulka euro 2021. Po kvalifikaci jednotlivých týmů se losují skupiny označené písmeny. V každé skupině jsou 4 týmy, které hrají proti sobě zápasy v první fázi turnaje. Dva týmy s nejvyšším počtem bodů postupují ze skupiny a utkají se s ostatními. Tento systém pokračuje až do finále.

Euro 2021, jediné takové mistrovství – tabulka střelců euro 2020. Obvykle se Mistrovství Evropy koná každé 4 roky, ale v roce 2020 musel být turnaj kvůli epidemiologické situaci přeložen na rok 2021. Důležité je, že toto finále bude jedinečné, protože ho nebude organizovat 1 nebo 2 hostitelé, ale až 12 měst ve 12 zemích . Navíc vždy platilo pravidlo, že hostitel má zajištěné místo na turnaji, to se ale na příštích šampionátech nestane, protože všechny země musely projít kvalifikačními koly.

euro 2020 pavouk – kde se hraje euro 2020 – fotbal program euro

Co ještě stojí za to vědět o mistrovství Evropy ve fotbale? Zajímavostí je, že zatím třikrát v historii šampionátu došlo k situaci, kdy hostitel či spolupořadatelé nepostoupili ze skupiny. Taková situace nastala v roce 2000 – Belgie, v roce 2008 – Rakousko a Švýcarsko a v roce 2012 – Polsko a Ukrajina. Více takových materiálů o zajímavostech o EURO 2020 lze nalézt ve vyhledávači Google vyhledáním relevantních klíčových slov nebo přímým přechodem např. na web ranking-bukmacherow.pl a záložku blog.

V rámci evropského šampionátu probíhá i klasifikace střelců, kteří nastříleli nejvíce branek na jednom turnaji, dosud v tomto ohledu triumfuje Michel Platini, který v roce 1984 ve Francii nastřílel až 9 branek. Tento fotbalista je de facto až do roku 2015 prezidentem UEFA – pořadatele mistrovství Evropy.

Nejvíce vítězství zatím dosáhlo Německo a Španělsko, které získaly po třech zlatých medailích, následované Francií se dvěma tituly. Současným mistrem Evropy je Portugalsko, které získalo titul v roce 2016, tabulka tretich tymu euro. Zajímavostí je, že v roce 1992 vyhrál šampionát dánský tým, který sice nezískal přímý postup do soutěže, ale nahradil Jugoslávii, která byla diskvalifikována kvůli probíhajícím vojenským operacím v Bosně.

Každý zápas je vzrušující pro fanoušky i pro pořadatele, národní tým a rozhodčí, protože tento typ turnajů je šancí na úžasnou kariéru nejen ve vaší zemi. Polští fanoušci žijí nejnovějšími výzvami trenéra Paula Sousy pro nadcházející kvalifikační zápasy mistrovství světa. Fanoušci se zrudlými tvářemi přitom čekají na letošní Euro, protože se současnou fenomenální formou Roberta Lewandowského má velkou šanci stát se nejlepším střelcem. V nabídce polských sázkových kanceláří se již objevily sázkové nabídky na první zápas mezi Poláky a Slovenskem, ve kterém figurují naši krajané jako oblíbenci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno