Z akadémie Juventusu až do Fortuna ligy

Z akadémie Juventusu až do Fortuna ligy

13.11.2019 | Igor Tabiš

So zaujímavým futbalovým životopisom prišiel na Záhorie 22-ročný futbalista Joss Didiba. V minulosti člen akadémie Juventusu Turín sa postupne prepracoval až do základnej zostavy nášho mužstva, kde momentálne nastupuje na pozícii stopéra.

Jednou z viacerých letných posíl nášho mužstva bol aj Joss Didiba Moudoumbou. Mladý futbalista má vzhľadom na svoj vek rozhodne zaujímavý futbalový životopis.

Prvý profesionálny kontrakt a prestup do Juventusu

"V Taliansku som hrával za AC Perugia (Seria B), Matera Calcio (Seria C) a vyskúšal som si aj pôsobenie v akadémii Juventusu Turín," vysvetľuje na úvod Didiba, ktorý s Juventusom vyhral v sezóne 2015/16 prestížny mládežnícky turnaj Viareggio Cup:

"V Juventuse som prežil najlepšie obdobie. Trénoval nás Fabio Grosso, ktorý v roku 2006 na MS v Nemecku premenil rozhodujúcu penaltu, vďaka ktorej sa Taliani stali majstrami sveta. Bol jedným z najlepších trénerov, ktorí ma trénovali."

Ako sa napriek mladému veku zrodil prestup do jedného z najslávnejších klubov na svete? "Prestup do Juventusu sa udial veľmi rýchlo. V 17 rokoch som mal v Perugii profesionálny kontrakt, príliš často som ale nenastupoval. Claudio Chiellini (brat slávneho futbalistu Giorgia Chielliniho pozn. red.), ktorý pracoval v Juventuse ma kontaktoval. V tom momente sa mi splnil sen."

Na obdobie v drese "starej dámy" má logicky tie najlepšie spomienky. Kvalitné tréningové zázemie a hviezdy svetového futbalu, od ktorých sa môže mladý hráč veľa naučiť: "V tom období som trénoval takmer s polovicou A-mužstva, boli tam hráči ako Paul Pogba či Alvaro Morata. Dobre som si rozumel aj s Moise Kean-om, ktorý v lete zamieril do Evertonu."

Nie je pizza ako pizza

Život na Apeninskom polostrove vymenil za pobyt Záhorí. Čo chýba 22-ročnému futbalistovi na Slovensku najviac prípadne čo oceňuje v našej krajine? "Chýba mi určite talianska pizza. Aj tu si dávam pizzu, nie je to úplne to isté. Ľudia sú na Slovensku veľmi milí, vždy ochotní pomôcť aj napriek tomu, že ste cudzinec. To sa v dnešnej dobe nevidí v každej krajine," vysvetľuje Joss Didiba.

Okrem futbalového životopisu je netradičným aj futbalistov rodokmeň. Bývalý hráč Perugie reprezentoval v mládežníckych výberoch Kamerun, dnes je však držiteľom aj talianskeho občianstva. "Môj otec pochádza z Kamerunu, matka je naopak z Talianska, kde momentálne žijú aj moji štyria bratia. To zo mňa robí Taliana. Na mládežníckej úrovni som reprezentoval Kamerun, preto milujem aj túto krajinu," objasňuje hráč s číslom 6.

Vstup do novej sezóny bol náročný nielen pre naše mužstvo, ale aj pre futbalistu, ktorý nedávno oslávil svoje 22. narodeniny. Do základnej zostavy mužstva sa prebojoval v 4. kole pri zápase na ihrisku Michaloviec. Paradoxne bol z pohľadu tímového výkonu tento zápas jedným z najhorších v jesennej časti, napriek tomu nevynechal v nasledujúcich jedenástich dueloch rodák z kamerunského mesta Douala ani minútu.

Pomôcť mužstvu bez ohľadu na pozíciu

"Motivoval ma fakt, že som chcel byť s chalanmi na ihrisku a pomôcť im v zápasoch," odpovedá Didiba na otázku, ako vnímal z osobného hľadiska fakt, že v úvodných zápasoch toho veľa nenahral. 

"S počtom odohraných minút som spokojný, každý jeden futbalista chce odohrať čo najviac. Zároveň sa musím každý jeden deň snažiť na tréningu. Ak mi tréner verí, som mu za to vďačný. Je to odrazom toho, o čo sa snažím na tréningoch," priznáva Didiba.

Stoosemdesiatpäť centimetrov vysoký futbalista si svoj strelecký účet v našom drese otvoril v zápase proti Zlatým Moravciam. Druhý presný zásah z pozície stopéra pridal pri víťazstve pod Zoborom. Väčšinu svojej doterajšej kariéry strávil na ihrisku v strede zálohy: 

"Vyskúšal som si už takmer všetky pozície na ihrisku, posledné slovo pri výbere zostavy má tréner, ktorý na tréningu vidí kvalitu jednotlivých hráčov. Nevnímam to ako pozíciu stopéra, v prvom rade je mojou úlohou pomáhať tímu, takže urobím to, čo mi tréner povie."

"Určite dokážeme hrať lepšie, ako v úvodných 15 zápasoch ligy. Mužstvo má na to potenciál. Ak budeme tvrdo a vytrvalo pracovať, potom je všetko možné," reaguje Didiba na otázku ohľadom účasti v prvej šestke.

Mladý futbalista na záver prezrádza, ako najradšej trávi popri futbale svoj voľný čas.

"Doma sledovaním filmov a seriálov. Von nechodím často. Keď skončíme tréning, snažím sa čo najrýchlejšie dostať domov. Na druhý deň je zasa tréning, takže to ide stále dookola," hovorí s úsmevom Joss Didiba.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Na úvod sezóny vysoká domáca prehra

Na úvod sezóny vysoká domáca prehra

8.8. | Redakce
V úvodnom kole novej sezóny proti vicemajstrovi

V úvodnom kole novej sezóny proti vicemajstrovi

7.8. | Redakce
Tlačová konferencia klubu pred novou sezónou

Tlačová konferencia klubu pred novou sezónou

7.8. | TASR

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu