Ton Caanen: Chceme si udržať dobrú atmosféru vo vnútri klubu

Ton Caanen: Chceme si udržať dobrú atmosféru vo vnútri klubu

22.07.2019 | Igor Tabiš

Pred štartom nového ligového ročníka sme sa v rozhovore porozprávali s generálnym manažérom klubu Ton-om Caanen-om.

Ako hodnotíte uplynulú sezónu?

- Hodnotím ju dobre, bola to ale dlhá sezóna. Prípravu na sezónu sme začali o čosi neskôr, takže sme mali menej času na budovanie tímu. Mužstvo sa poskladalo začiatkom septembra minulého roka. Zabralo nám to dlhší čas, v porovnaní s ostatnými mužstvami. Zimná príprava však bola lepšia, hráčov sme mohli pripraviť lepšie na druhú polovicu sezóny.

Spomínaná druhá polovica sezóny nám vyšla skvele. Čo bolo podľa vášho názoru za sériou siedmich výhier v rade?

- Tak ako som už spomínal, hráčov sme mohli lepšie pripraviť na jarnú časť sezóny a následnú nadstavbovú časť súťaže. Do tímu navyše prišli kvalitní hráči, s ktorými sme boli silnejší. Najdôležitejšie ale bolo to, že sme zmenili herný systém. Po zimnej prestávke sme hrali dobrý futbal, chýbali nám však výsledky. Spoločne s technickým riaditeľom klubu (Maurizio Preziosi pozn. red.) sme informovali trénera s tým, že musíme niečo zmeniť. Trénerovi som navrhol zmeniť systém na 3-5-2 s vysokým napádaním súpera už na jeho vlastnej polovici. Naši útočiaci hráči tak boli po zisku lopty bližšie k bráne súpera, preto mohli jednoduchšie strieľať góly. Je skvelé, že tréner pristúpil na túto zmenu. Zvyšok je už dnes história - 21 bodov!

V Slovnaft Cupe sme skončili tesne pred bránami finále - ste hrdý na hráčov, čo dokázali v ligovom pohári?

- Samozrejme, bol som hrdý, na druhej strane sme prišli o možnosť zahrať si vo finále. Na prvý zápas na ihrisku súpera sme neboli dobre pripravení. Proti rovnakému súperovi sme dokázali v lige trikrát zvíťaziť, aj tak ma ale mrzí fakt, že sme sa nedostali do finále. Mohol to byť náš rok. Hráči ale odviedli fantastickú prácu.

Ďalšia sezóna klope na dvere. Aké v nej budeme mať ciele?

- Chceli by sme sa zlepšiť vo všetkých oblastiach čo sa týka jednotlivých oddelení v našom klube. Takisto chceme zvýšiť naše športové a finančné ciele. Chceme si udržať dobrú atmosféru vo vnútri klubu. Nášmu fantastickému projektu sa dostáva čoraz viac porozumenia a pozornosti. Ľudia si uvedomujú, že sme profesionáli. V posledných mesiacoch prejavilo záujem o účinkovanie v našom klube mnoho hráčov, takisto je tu aj záujem ostatných klubov o našich hráčov.

Do novej sezóny vstúpime s novým trénerom - prečo ste sa rozhodli dať šancu na lavičke FK Senica Michalovi Ščasnému?

- Čo sa týka nového trénera je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že sme potrebovali trénera, ktorý najviac zapasuje do nášho projektu a našej filozofie. Musí sa úplne zaviazať tomuto projektu, nie na 99% ale na 100%. Náš posledný tréner mal s týmto problém. Nemám žiadny problém s trénerom, ktorý je ambiciózny. Rovnako som bol trénerom dvadsať rokov. Ak však poviete áno tomuto projektu a ste informovaný o všetkom, čo táto práca prináša, musíte sa projektu naozaj zaviazať. Nie je vždy jednoduché so mnou pracovať, na druhej strane máte v mojej osobe podporu, skúsenosti a všetky potrebné vedomosti. Sám som si prešiel touto cestou a bol som úspešný.

- Najprv sme chceli španielsky hovoriaceho trénera, pretože mnohí naši hráči hovoria či už po španielsky alebo francúzsky. Jedným z cieľov nášho projektu je aj to, aby sa naši hráči zdokonaľovali v angličtine. Dvakrát v týždni navštevujú hodiny anglického jazyka. Momentálne takmer všetci naši hráči hovoria po anglicky. Preto sme boli otvorení aj pre iného trénera. Rozhodli sme sa pre Michala, pretože pozná náš projekt a v minulosti bol mojim asistentom. V Trnave odviedol skvelú prácu, či už ako asistent trénera Látala alebo neskôr ako hlavný tréner. Pracuje tvrdo, po taktickej stránke je veľmi silný, pozná dobre túto ligu a väčšinu hráčov v nej. Najprv nebol k dispozícii, pretože mal v Trnave stále platný kontrakt. Vo futbale sa mnohokrát udejú zvláštne cesty. Michal si je vedomý, čo obnáša tento projekt.

Do tímu prišli počas letnej prestávky viacerí talentovaní mladíci. Čo od nich v novej sezóne očakávate?

- Jednou z filozofií nášho projektu je vychovávať vlastných hráčov z našej akadémie, aby bol pripravený pre náš A-tím. Marko Totka už urobil prvý krok. Chceme mať mladý tím, stavať na mladých hráčov a následne ich v budúcnosti predávať. Práve preto s nami nepokračujú niektorí hráči z minulej sezóny. Hrali rozhodne dobre, ich vek ale veľmi nesedel do našej filozofie. Preto do tímu prišli mladí hráči. Zaberie to určitý čas, vieme však, že budujeme dobrý mladý tím. Od mladých hráčov očakávame, aby si užívali minúty strávené na ihrisku a naplno ukázali svoj talent. Fakt, že títo mladí hráči dali prednosť nášmu klubu pred ostatnými dokazuje, že budujeme niečo správne.

Váš odkaz fanúšikom pred začiatkom novej sezóny?

- Sme šťastní, že ku koncu minulej sezóny chodilo na domáce zápasy viac a viac fanúšikov. To znamená, že ocenili spôsob futbalu, akým sme sa prezentovali. Teraz začíname znova s novým tímom, mladším no viac hladnejším po úspechu. Želám si, aby fanúšikovia mali rovnaký hlad po zápasoch a chodilli na štadión podporovať našich mladých hráčov. Zároveň by som chcel všetkým fanúšikom poďakovať za podporu v minulej sezóne. Zároveň sa tešíme na novú sezónu 2019/20.

- Chcel by som poďakovať svojmu tímu a zamestnancom. Špeciálne poďakovanie patrí môjmu technickému manažérovi Maurizio-vi Preziosi-mu, ktorý vybudoval skvelý tím a neustále hľadá nových hráčov pre tento klub. Ďalej môjmu projektovému manažérovi Henk-ovi Theunissen-ovi, ktorý mi je veľkou oporou. Veľké uznanie si zaslúži aj Andrea Filová, ktorá je mojou pravou rukou vo viacerých rozhodnutiach a tvrdo pracuje pre tento klub. Poďakovanie si zaslúži aj Geraldine Marin, ktorá so mnou pracuje od začiatku a rovnako pomáha tomuto klubu a hráčom s mnohými úlohami. Naozaj ďakujem všetkým. V klube mám dôležitú úlohu, bez môjho tímu by som nemohol dosiahnuť tento úspech.

- Uznanie si na záver zaslúži aj náš investor Philip a jeho rodina, ktorá umožnila tento projekt v FK Senica. Bez nich by už tento klub zrejme neexistoval. Urobím všetko, čo je v mojich silách, aby bol tento projekt ešte viac úspešný.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
V súboji proti ViOnu bezgólová remíza

V súboji proti ViOnu bezgólová remíza

4.7. | Redakce
V sobotu privítame doma Zlaté Moravce

V sobotu privítame doma Zlaté Moravce

3.7. | Redakce
Lukáš Kučera podpísal s klubom nový kontrakt

Lukáš Kučera podpísal s klubom nový kontrakt

2.7. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu