Michal Ščasný: ”Mužstvo má potenciál. Hráči vedia, aký je náš cieľ.”

Michal Ščasný: "Mužstvo má potenciál. Hráči vedia, aký je náš cieľ."

18.11.2019 | Igor Tabiš

V lete sa na trénerskú lavičku nášho mužstva vrátila známa tvár. Pre 41-ročného českého trénera Michala Ščasného, ide v pozícii hlavného trénera o druhú trénerskú zastávku v jeho kariére. Svoje dojmy a spokojnosť s aktuálnou sezónou nám priblížil v rozhovore.

Máme za sebou 15 kôl základnej časti Fortuna ligy. Ako ich z pohľadu trénera FK Senica hodnotíte?

- Ak mám hodnotiť z celkového hľadiska, tak nie som spokojný. Ak sa na to však pozrieme reálne, úvodné zápasy boli pre nás veľmi náročné. Nastala obmena kádra, do klubu prišiel nový trénerský tím dva týždne pred štartom súťaže. Mužstvo sa skladalo. Posledné zápasy však ukazujú reálnu silu tímu. Takže všeobecne prvá polovica zápasov určite zle, druhá naopak dobre.

Na konte máme po 15 ligových zápasoch 17 bodov, čo je presne o tri viac, ako v minulej sezóne po rovnakej porcii zápasov. Ste spokojný s aktuálnym postavením v tabuľke?

- Ako som spomínal, nedokázali sme zachytiť štart súťaže, postavenie v tabuľke nie je adekvátne smerom k tomu, čoho je toto mužstvo schopné. Mňa osobne by samozrejme potešilo, ak by sme zvládli domáce zápasy proti Ružomberku, Zlatým Moravciam a Seredi. V tabuľke by sme tak boli oveľa vyššie. 

V posledných šiestich ligových zápasoch sme sa až štyrikrát radovali z víťazstva. Mrzí nevydarený vstup do súťaže o to viac?

- Boli tam reálne dôvody, ktoré som už spomínal vyššie. Keď sme prešli na rozostavenie 3-5-2, začali sme podávať omnoho stabilnejšie výkony. Zlepšila sa najmä naša produktivita smerom dopredu. Aj na začiatku sezóny sme si v zápasoch vytvárali viacero príležitostí, nedokázali sme ich ale premieňať.

Od 4.miesta smerom nadol je tabuľka veľmi vyrovnaná. Je cieľom mužstva prebojovať sa do prvej šestky?

- Myslím si, že pre každého trénera je cieľom byť v prvej šestke. Nikto nechce bojovať v druhej šestke o záchranu. Toto mužstvo má potenciál na to, aby bojovalo v prvej šestke. Ako som spomínal, nemám rád slovo keby, no domáce zápasy sme mali zvládnuť lepšie. Ak by sa nám to podarilo, boli by sme v prvej šestke.

Ako s odstupom času vnímate domáce vypadnutie zo Slovnaft Cupu proti Ružomberku?

- Vypadnutia s Ružomberkom v pohári je určite škoda. K zápasu sme pristúpili rovnako, ako k ligovým stretnutiam. Chceli sme postúpiť do ďalšieho kola a urobili sme preto maximum. Narazili sme na momentálne veľmi dobrý Ružomberok, ktorý hrá vo vynikajúcej forme. Videli sme dobrý zápas, ktorý skončil nerozhodne, penalty sú vždy lotéria. Postúpil Ružomberok, je to realita. Ideme ďalej a sústredíme sa na ligu.

Ktorý zápas v aktuálnej sezóne považujete za najvydarenejší?

- Rozdelil by som to výsledkovo - určite zápas v Nitre a zápas s Michalovcami. Tieto zápasy nám sadli, boli sme veľmi produktívni. Z pohľadu taktického či celkového kompaktného výkonu to bol zápas v Trnave, kde sme nedostali gól. Boli sme veľmi kompaktní. Paradoxne aj prvý polčas v Žiline sme podali dobrý výkon, vytvorili sme si viacero príležitostí, neboli sme ale produktívni. Napriek prehre 5:0 sme odohrali veľmi dobrý zápas.

Špeciálnym bol pre vás zápas 9.kola na ihrisku Spartaka Trnava, ktorý ste ešte v minulej sezóne doviedli ako tréner k zisku ligového pohára po 33 rokoch. Ako ste prežívali tento zápas? Boli ste s výsledkom po zápase spokojný?

- Zápas proti Spartaku Trnava bol pre mňa určite špeciálny. Tieto zápasy budú mať pre mňa vždy špeciálny náboj, pokiaľ budem trénerom na hosťujúcej lavičke. Prežil som tam fantastický a nádherný rok. Som šťastný, že som mohol byť súčasťou klubu či už ako asistent v Európskej lige alebo neskôr ako hlavný tréner víťazného mužstva v Slovnaft Cupe. Spomínaný zápas bol v období, kedy sa nám nedarilo. Potrebovali sme na ihrisku odovzdať maximum a získať nejaké body. Nakoniec sa nám podarilo vybojovať bod, aj keď som vnútorne veril, že tam môžeme zvíťaziť. Po taktickej stránke to bol veľmi dobrý výkon, súpera sme do žiadnej vyloženej šance nepustili. Škoda len, že sme v zápase neboli viac odvážni, pokojne sme mohli aj vyhrať.

Vekový priemier nášho mužstva je tesne nad 22 rokov, v lige patríme v tomto smere k najmladším tímom. Vnímate to ako výhodu alebo skôr naopak?

- Z dlhodobého hľadiska to určite vnímam ako výhodu, v mužstve je veľa mladých chalanov. Ak berieme do úvahy posledný zápas, nastúpili v ňom štyria futbalisti narodení v roku 2000. Sú tam aj ďalší šikovní hráči narodení v rokoch 1999 či 1998. Ak mužstvo ostane pokope, do budúcnosti by mohlo mať veľký potenciál. Sú to mladí chalani, niektorí sú v najvyššej súťaži prvý rok. Určite sú v mužstve zaujímavé typy hráčov, o ktorých si myslím, že v budúcnosti budeme ešte počuť. 

Do Senice ste sa vrátili pred touto sezónou po roku strávenom v Trnave. Zmenilo sa v klube niečo v porovnaní s obdobím, keď ste z klubu odchádzali?

- Veľa vecí sa nezmenilo, v klube ostali viacerí ľudia, ktorí tu boli aj počas môjho pôsobenia v Spartaku Trnava. Ostalo tu aj napríklad perfektné tréningové centrum. Odlišný bol iba káder, keď som zo Senice odchádzal. Celkovo ale veľa zmien nenastalo.

Po návrate do nášho klubu sa vašim asistentom stal Patrik Durkáč, s ktorým ste v minulosti spolupracovali aj v Tatrane Prešov. Skúste priblížiť dôvody pre angažovanie tohto trénera.

- Dôvodom angažovania Patrika Durkáča je vlastne to, že sa poznáme z mládeže Tatrana Prešov. Rovnako sme spolu študovali trénerskú A-licenciu. Poznám ho ako charakterného človeka, výborného odborníka a hlavne je to spoľahlivý, férový a pracovitý tréner. Tieto dôvody sú pre mňa dostačujúce na to, aby tu bol. Potreboval som aj spoľahlivého človeka, ktorý ma popri mojej občasnej neprítomnosti zastúpi. Momentálne študujem PRO licenciu, počas každého mesiaca nie som v klube zhruba týždeň. Som rád, že som po ňom siahol. Dokazuje mi, že táto voľba bola správna.

Do konca jesennej časti zostáva odohrať tri ligové zápasy - dvakrát na ihrisku súpera a následne posledný zápas jesene doma proti Žiline. Aké sú výhliadky pred týmito zápasmi?

- Môj osobný cieľ som povedal chalanom v šatni, nechcem to prezentovať smerom von. Hráči ale vedia, aký je náš cieľ v týchto troch zápasoch. Poviem iba, že v najbližšom zápase chceme získať tri body.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Akadémia aj naďalej bez tréningového procesu

Akadémia aj naďalej bez tréningového procesu

13.3. | FK Senica
Prvé dve kolá nadstavby zrušené

Prvé dve kolá nadstavby zrušené

9.3. | FK Senica
Dôležitý oznam pre rodičov detí v Akadémii FK Senica

Dôležitý oznam pre rodičov detí v Akadémii FK Senica

9.3. | FK Senica

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu