Medzi žrde prichádza odchovanec Henrich Ravas

Medzi žrde prichádza odchovanec Henrich Ravas

02.07.2021 | Jozef Komorný

Svoju premiéru v seniorskej bráne v našom klube mal v prípravnom stretnutí s ruským Orenburgom Henrich Ravas, ktorý k nám prichádza z anglického Derby County.

Po úspešne zvládnutej baráži o zotrvanie vo Fortuna lige s Duklou Banská Bystrica, skončilo hosťovanie v tom čase senickej brankárskej jednotky, Belgičanovi Olivierovi Vliegenovi, ktorý sa vrátil do Slovana Liberec. Funkcionári sa tak museli poobzerať po jeho nástupcovi. Voľba padla na Henricha Ravasa, ktorý prichádza z anglického Derby County.

Senický dres však Henrichovi Ravasovi nie je neznámy. Je rodákom z neďalekých Rybiek, no už ako prípravkár a žiak i mladší dorastenec pôsobil v senickom klube. Dá sa teda smelo povedať, že je odchovancom senického klubu.

Pred jarnou časťou sezóny 2011/12 však vtedajší šéftréner mládeže Vladimír Skalba usúdil, že pre Senicu nie je perspektívny a poslal ho na hosťovanie na Myjavu, ktoré sa po roku zmenilo na riadny prestup. Ako jednotka medzi dorasteneckými žrďami kryl párkrát chrbát Petrovi Solničkovi už ako 16-ročný aj na Corgoňligovej lavičke, čím potvrdil, že rozhodnutie Skalbu nebolo pre senický klub najšťastnejšie.

Pred sezónou 2014/15 odišiel zo Spartaka Myjava do Anglicka, kde si ho vybral treťoligový Peterborough United. Po roku odišiel do Boston United na hosťovanie a odtiaľ si ho vybralo pred jarnou časťou sezóny 2015/16 Derby County.

Počas pôsobenia v tomto klube chytával pravidelne za mládežnícku U23-ku a ako trojka v A - mužstve. Keďže ho tréner brankárov, slávny 125 - násobný reprezentant Írska Shay Given, chcel udržiavať v zápasovom rytme, chodil na hosťovanie do Gainsborough Trinity a Hartlepoolu, kde odchytal v mužskej kategórii peknú porciu zápasov.

V kabíne Derby Conuty sa stretával s takými hráčmi, ako vyše 100-násobný reprezentant Anglicka Ashley Cole (hrával v Arsenale, v Chelsea), Mason Mount (Man City), Hary Willson (Liverpool). Prvým trénerom bol Frank Lampard, po jeho odchode do FC Chelsea v Premier League, prišiel bývalý vynikajúci reprezentant Holandska Fillip Cocu a potom bol hrajúcim trénerom Wayne Rooney.

„Od týchto osobností som pochytil veľa futbalových skúseností, ktoré by som chcel zužitkovať v Senici. Futbal na Slovensku som pravidelne sledoval cez sociálne siete a internet, no netrúfam si porovnávať tréningy tam a tu. Môžem však povedať, že tréningy Pavla Šustra sa mi páčia. Bol by som rád, ak by sa úroveň senického futbalu dostala aspoň na úroveň z roku 2012, kedy som z klubu odchádzal,“ povedal Henrich Ravas.

„Veľmi rád spomínam na trénerov brankárov v Senici, Miroslava Mentela a najmä Branislava Valjenta, s ktorým som sa teraz v klube opäť stretol, z čoho mám veľkú radosť. Rovnako aj na jeho brata Radoslava Valjenta, ktorý ako tréner Rybiek mi dovolil trénovať s jeho mužstvom, keď som bol doma z Anglicka a takisto nešetril radami pre mňa,“ teší sa nový člen senického kádra.

V Anglicku nebol jediným brankárskym zástupcom Slovenska. „S Dúbravkom som do kontaktu neprišiel. S Marekom Rodákom si často píšeme. Spolu sme boli v mládežníckych reprezentáciách, a keď sme sa stretli v súboji Premiership Fulham - Derby, vždy sme mali o čom rozprávať“ ozrejmil Ravas.

"Sme veľmi radi, že sa k nám Henrich Ravas pripojil a zvolil návrat do Senice, kde vyrastal. Napriek tomu, že mal ponuky z iných anglických a slovenských klubov, veril nášmu nastavenému projektu a chce byť jeho pevnou súčasťou. Veríme, že spoločne s Matúšom Chropovským vytvorí silnú talentovanú brankársku dvojicu. Od jeho príchodu si sľubujeme zvýšenú kvalitu na brankárskom poste a zlepšenie organizácie hry. Zároveň má ten správny charakter, ktorý sme potrebovali, je už dostatočne skúsený zo zahraničia. Má však stále obrovskú chuť a motiváciu sa zlepšovať a pomôcť klubu k čo najlepším výsledkom. Vitaj v našom klube", povedal na margo príchodu brankára Henricha Ravas riaditeľ David Balda.

Henrich Ravas (*16.8.1997) pochádza zo športovej rodiny. Obaja jeho dedkovia boli skvelí futbalisti. Ján Ravas dával góly za Rybky a Anton Jobb sa stal kanonierom SH Senica hneď po jeho príchode z Jakubova. Otec Henrich Ravas starší hrával v Senici za ligový dorast, dostal sa aj kádra A - mužstva, no zdravotné problémy mu nedovolili pokračovať na vrcholovej úrovni. Brat Frederik takisto hrával v FK Senica od mládežníckych rokov a bol pri tom, keď si žiaci vybojovali historický prvý postup do 1. ligy. Vo forme hosťovania hrával v Skalici, Novom Meste, Senci, Lučenci i v trnavskej rezerve. Babka Mária Jobbová bola skvelá hádzanárka Záhoranu Senica a mamina Ivana Ravasová Jobbová zase volejbalistka SH Senica.

Henrich Ravas sa po deviatich rokoch vrátil do známeho prostredia. Dúfame, že sa čo najskôr v ňom adaptuje a pomôže senickému futbalu k návratu na stratené pozície.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Po víťazstve nad ViOnom sme vyhrali skupinu Tipsport ligy
2% z dane pre futbalové nádeje FK Senica

2% z dane pre futbalové nádeje FK Senica

21.1. | Redakcia
V prvom zápase prípravy výhra nad Trnavou
2

Copyright © 2022 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podĺa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu