Dvadsať sezón na senickej lavičke Fridricha Huttu

Dvadsať sezón na senickej lavičke Fridricha Huttu

03.09.2019 | Jozef Komorný

V pondelok 2. septembra prišli najbližší, priatelia i bývalí spoluhráči zablahoželať k 85. narodeninám Fridrichovi Huttovi, jednej z najsilnejších osobností senickej futbalovej histórie, ak nie vôbec najsilnejšej.

Profesor Fridrich Hutta celý svoj život spojil s futbalom a ten zase najviac s tým senickým. Oboje, futbal i senický klub neskutočne miloval. Stretnutie s ním sme využili na zaspomínanie si na úspešné futbalové obdobie, ktorého nepostrádateľnou súčasťou bol aj on sám.

Futbalový život Fridricha Huttu

S futbalom začínal v rodnom Dojči, kde hrával až do kategórie dorastu. Po odchode na štúdia do Trnavy hrával za ligový dorast Spartaka až do nástupu na Základnú vojenskú službu. Narukoval do Ostravy a tam začal hrávať za RH Ostrava. Po dvoch mesiacoch odchádza do poddôstojníckej školy do Brna, kde ostal až do konca vojenskej služby a hrával za RH Brno. Jeho účinkovanie v metropole Moravy však malo aj negatívnu stránku. V drese RH Brno si privodil zranenie menisku a problémy s týmto zranením ho sprevádzali počas celej kariéry.

Po skončení ZVS sa vrátil do Dojča, kde hrával ešte pol roka a v roku 1957 prestúpil do Senice, ktorá sa stala jeho klubom na zvyšok celej jeho aktívnej kariéry. Po príchode do Senice svojou priateľskou a úprimnou povahou veľmi rýchle zapadol do kolektívu. Vynikajúci hráči tvorili aj veľmi dobrý kolektív, či už to boli Pali Mach, Jano Pláteník, Ivan Cvečka, Pišta Suchovský, Ludvo Hanák, Miro Pihorňa, Laci Kúdela, Jožko Hrebíček a mnohí ďalší. I keď sa vtedy nehrávala zvlášť vysoká súťaž, zápasy s Myjavou, Holíčom, Bánovcami, Piešťanmi, Merinou Trenčín, Pezinkom, Dunajskou Stredou, Sereďou či Galantou vždy prinášali dobrý futbal.

Bol vychýreným stopérom, čo sa neutajilo a tak prišli aj nejaké ponuky od mužstiev z vyšších súťaží. Najlepšia prišla zo Spartaka Trnava, kde ho poznali už z pôsobenia v doraste. Keďže však jeho problémy s meniskom pretrvávali a operácie sa v tom čase príliš „nenosili,“ na ligu si netrúfol. Navyše ho od operácie odradila skutočnosť, že hráč Trnavy a jeho priateľ Karol Kohúcik po takejto operácii musel s futbalom skončiť.

Fridrich Hutta aktívne hrával do roku 1968, kedy ako 34 - ročný ukončil hráčsku kariéru, po 11 rokoch v službách senického klubu. Keďže už počas hráčskej kariéry bol pevne rozhodnutý, že pri futbale chce ostať, urobil si trénerské skúšky. Licenciu trénera využíval už počas posledných rokov aktívnej činnosti ako hrajúci tréner. Neskôr získal aj najvyššie trénerské vzdelanie - trénerskú jednotku.

Senický Ferguson - 20 sezón na senickej lavičke

Vo svete futbalu je vzorom vernosti jednému klubu tréner Manchesteru United Alex Ferguson, ktorý bol na lavičke tohto klubu 27 sezón. Možno aj preto sa často toto meno spomínalo v súvislosti s prof.Fridrichom Huttom - Senický Ferguson. Najpodstatnejšiu časť trénerskej kariéry strávil samozrejme v Senici, kde z prvých 15 rokov v 1. SNFL odtrénoval jedenásť. Celkovo bol v Senici vo funkcii trénera A - mužstve 20 sezón, ďalšie bol pri ligovom doraste, žiakoch a jednu sezónu bol aj pri B - mužstve, ktoré hralo majstrovskú súťaž po zlúčení s Častkovom.

Mimo Senicu trénoval v rokoch 1981 až 1983 košické VSŽ, v sezóne 1991/92 Duslo Šaľa, 1992/93 Hodonín a v sezónach 1993 až 1995 Ratíškovice. Na Moravu sa vrátil ešte v rokoch 2000 až 2002, kde s Hruškami dvakrát postúpil. Definitívne sa vrátil do Senice v roku 2002, ale už k mládeži.

Prof.Fridrich Hutta ako tréner bol uznávaný aj v tých najvyšších futbalových kruhoch. Mal ponuky z ligových mužstiev Prešova či Žiliny a veľmi nad nimi premýšľal. Proti boli fakty, že nikdy nebol ligovým hráčom a v tých časoch prichádzala silná generácia trénerov ako Adamec, Jarábek a ďalší úspešní ligoví hráči, čo bola silná konkurencia.

Ako tréner veľmi rád spomína na partiu z roku 1974, keď hráči okolo Milana Hricu, Štefana Pavlíčka, Ľuba Švirlocha a ďalších postúpili do divízia a do 1. SNFL. Vtedy nebol problém vidieť v Senici niekoľkotisícové návštevy. Pravidelné boli aj odchody senických odchovancov do najvyššej futbalovej súťaže, čo veľmi vylepšovalo imidž senického futbalu. V tých časoch to Jozef Šajanek, Rudolf Pavlík i Dušan Vrťo dotiahli do seniorského reprezentačného dresu a neskôr ich napodobnili Matej Krajčík a Michal Jonáš. Šajánek dokonca patril do širšieho výberu trénerov Ježka a Vengloša, ktorý v roku 1976 získal v Belehrade titul majstrov Európy. Mládežníckych reprezentantov však bolo omnoho, omnoho viac.

Najčestnejšie miesto medzi spomienkami má stretnutie s reprezentáciou Československa v roku 1962. Novučičký (súčasný) štadión prišla „pokrstiť“ reprezentácia Československa v kompletnej zostave priamo z finále z majstrovstiev sveta v Chile. Nastúpila proti výberu okresu Senica, ktorého kapitánom bol práve Fridrich Hutta a v hľadisku bolo takmer desať tisíc divákov z celého Záhoria, čo bol pre všetkých obrovský zážitok. Výsledok 7:0 pre nášho súpera nebol až tak podstatný.

„Ak po čase pozriem na spoločnú fotografiu, pochytí ma krásna nostalgia na tento zápas. Sedieť s finalistami majstrovstiev sveta za jedným stolom na spoločnej večeri v Smrdákoch, môcť sa s nimi porozprávať, to sa každému futbalistovi na krajskej úrovni nepodarí. To určite utkvelo v pamäti každému hráčovi tohto okresného výberu,“ spomína Fridrich Hutta.

V 60 - tých rokoch bola v Senici silná obrana zložená z troch bratov Huttovcov. Ako chlapci z dediny sa inému športu nevenovali. Bratia Fridrich, Štefan a Pavol sa dostali do Senice a spolu vytvorili kompletnú obrannú formáciu. Aj Pavol dostal ponuku z ligovej Trnavy, kde odohral aj niekoľko nádejných prípravných stretnutí, no silný zápal pľúc prekazil nielen jeho nádejnú futbalovú kariéru, ale musel skončiť aj s pedagogickou činnosťou.

Podobná situácia sa opakovala aj o generáciu neskôr. Traja synovia prof.Fridricha Huttu boli výborní futbalisti. Jaroslav hrával v Spartaku Trnava, kde bol aj kapitánom, Fridrich mladší i Peter hrávali sľubne 1. SNFL v Senici. Neskôr veľmi dlho pôsobili aj v rakúskych mužstvách, kde si ich veľmi vážili. Hanbu mu rozhodne neurobili. Futbalu dával veľmi veľa a trošku ho aj mrzí, že vlastným synom sa vtedy nevenoval toľko, ako by sa mal. Na ich úkor však nechcel „ošidiť“ iných futbalistov. Príde ešte raz takáto generácia? Asi už nie, nakoľko okrem jedného vnuka má samé vnučky.

Pred desiatimi rokmi, pri príležitosti jeho 75. narodenín, bola prof. Fridrichovi Huttovi najvyšším futbalovým orgánom, Slovenským futbalovým zväzom, udelená strieborná medaila za zásluhy v prospech slovenského futbalu.

Do ďalších rokov prajeme prof. Fridrichovi Huttovi najmä pevné zdravie a veľa radosti pri jeho obľúbenom športe.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
V súboji proti ViOnu bezgólová remíza

V súboji proti ViOnu bezgólová remíza

4.7. | Redakce
V sobotu privítame doma Zlaté Moravce

V sobotu privítame doma Zlaté Moravce

3.7. | Redakce
Lukáš Kučera podpísal s klubom nový kontrakt

Lukáš Kučera podpísal s klubom nový kontrakt

2.7. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu