Aby mužstvo malo srdce a dušu

Aby mužstvo malo srdce a dušu

23.02.2021 | Igor Tabiš

Branislav Mráz povedie do konca aktuálnej sezóny FK Senica ako asistent nového hlavného trénera Karola Praženicu. Pre senického fanúšika nie je 47-ročný tréner žiadna neznáma.

Návrat domov, aj tak sa dá označiť príchod Branislava Mráza na lavičku FK Senica. "Baggio" (tak znie jeho prezývka) sa ako asistent nového hlavného trénera klubu Karola Praženicu vracia na miesto, ktoré odštartovalo jeho futbalovú kariéru.

Rodák z Malých Levárov je spätý so Senicou hneď viacnásobne, ako 17-ročný tínedžer prišiel do klubu, počas nasledujúcich dvoch rokoch získaval futbalové skúsenosti v druhej dorasteneckej lige. Po tom prišiel na rad prechod k A-mužstvu, ktoré vtedy pôsobilo v 1.slovenskej národnej futbalovej lige.

"Slovo domov sedí, nie som úplným rodákom zo Senice, pochádza odtiaľto moja manželka. Je to mesto, v ktorom žijem s mojou rodinou. Prišiel som tu do dorastu hrávať futbal, potom som tu zažil dlhšie futbalové obdobie. Je to taká nostalgia, vždy to cítim, prežil som tu futbalové časy aj ako hráč Dubnice, alebo neskôr v pozícii trénera. Spomienky na ľudí, ktorých tu poznám, sa vždy vynoria," otvára rozhovor nový asistent hlavného trénera Branislav Mráz.

Jeho poslednou trénerskou zastávkou bol FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble, na lavičke ktorého pôsobil dovedna viac ako štyri sezóny. Okrem pôsobenia na Žitave vyskúšal aj trénerskú prácu v Spartaku Trnava či legionársku zastávku v gruzínskom mužstve Dinamo Tbilisi. Na svoje dlhoročné trénerské skúsenosti bude teraz spoliehať na lavičke FK Senica.

"Oslovil ma tréner Praženica, s ktorým som spolupracoval v Zlatých Moravciach. Je to výzva, aj v súvislosti s tým, že ide o mesto, v ktorom žijem. Po tejto stránke ma to lákalo. Predchádzajúca spolupráca nám s trénerom Praženicom vo ViOne fungovala, aj z tohto hľadiska som s ponukou súhlasil," objasňuje dôvody prijatia novej výzvy 47-ročný tréner.

Cenné skúsenosti v boji o záchranu nazbieral práve na ViOn-e, ktorý v sezóne 2018/19 v lige zachránil spolu s trénerom Praženicom aj napriek faktu, že mužstvo zimovalo na poslednom mieste tabuľky so ziskom iba 11 bodov. Nová trénerská dvojica môže ťažiť z tejto skúsenosti aj v našom klube.

"Sú to pre trénera samozrejme cenné skúsenosti, situácia z hľadiska tabuľky bola výrazne horšia. Výhoda ale bola v tom, že tréner Praženica prišiel k mužstvu na začiatku zimnej prípravy. Teraz sme mužstvo prebrali v priebehu súťaže, je tu ale široký káder, verím, že impulzy do mužstva prinesieme a podarí sa nám v zápasoch bodovať. Tabuľka je veľmi nabitá, treba začať najmä vyhrávať," vysvetľuje bývalý ligový futbalista.

Po dobrých výkonoch v drese Senice prišla ponuka z prvoligovej Dubnice, v drese ktorej strávil päť rokov. S klubom zažil aj medzinárodnú konfrontáciu v súťaži Intertoto UEFA. Aj keď mal 47-ročný tréner spočiatku na ihrisku ofenzívne úlohy, časom sa pevne usadil na kraji obrany:

"Začínal som ako ofenzívny hráč, postupne som sa trochu klasicky posúval do obrany. V najvyššej súťaži a neskôr druhej lige som pôsobil ako obranca. Pohľad na defenzívu mužstva mám z tohto pohľadu určite svoj, mužstvu sa budem snažiť pomôcť čo najviac aj po tejto stránke."

Práve obrana bude prioritou novej trénerskej dvojice FK Senica:

"Stále sa začína od obrany, v poslednom domácom zápase mužstvo inkasovalo tri góly. Musíme sa najmä zlepšiť v obrane, vždy je to o rovnováhe. Dobré mužstvo nemôže byť bez dobrej obrany. Do zápasu je potrebné ísť s futbalovým myslením, aby sa podarilo streliť góly. Dobrá obrana, byť kompaktný a nebezpečný v útoku, to bude cieľ v nasledujúcich zápasoch."

Herný prejav mužstva nie je vôbec zlý, najviac potrebné je ale začať vyhrávať zápasy a zbierať body, aby sa v tomto ligovom ročníku dokázal klub zachrániť:

"Zo zápasov, ktoré som sledoval, som Senicu vnímal ako mužstvo, ktoré je na tom po hernej stránke dobre. Budeme chcieť byť mužstvom, s ktorým súperi budú hrať neradi. Keď hráte o záchranu, musíte byť nepríjemný tím, na ktorý budú súperi skôr nadávať. V tomto sa musíme jednoznačne zlepšiť, hrať na výsledok a efektívne."

Zlomiť negatívnu sériu budeme chcieť už počas najbližšieho víkendu v Ružomberku, aj keď času na prípravu nie je veľa.

"Základ je dobrá organizácia hry, končí to však tým, aby bolo mužstvo motivované a malo srdce a dušu. Aby tam bola emócia, ak sa to spojí s taktikou, je tam predpoklad úspechu. Motivácia je rozhodujúca, mužstvo musí ísť v zápase na víťazstvo," dodáva na záver asistent trénera FK Senica Branislav Mráz.

Podpor futbalovú akadémiu FK Senica: Transparentný účet mládeže

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Marin Ljubičić: Viem, aké to je bojovať o záchranu

Marin Ljubičić: Viem, aké to je bojovať o záchranu

8.3. | Igor Tabiš
Kompletný program nadstavbovej časti

Kompletný program nadstavbovej časti

6.3. | Igor Tabiš
Ohlasy po remíze proti Pohroniu

Ohlasy po remíze proti Pohroniu

6.3. | Igor Tabiš

Copyright © 2021 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu