Ricardo Chéu: Pre tento klub chcem len to najlepšie

Ricardo Chéu: Pre tento klub chcem len to najlepšie

30.04.2019 | Igor Tabiš

S portugalským trénerom FK Senica sme sa porozprávali o jeho doterajšom čase strávenom v našom klube.

Prvých desať ligových zápasov vo Fortuna lige je za vami. Ako hodnotíte našu ligu ale aj celkovo čas strávený v tejto krajine?

- Keď som sem prišiel, nemyslel som si, že táto súťaž je až tak konkurencieschopná. Po čase som ale zmenil názor. V tejto lige je množstvo kvalitných hráčov a tímov, po organizačnej stránke je liga na veľmi vysokej úrovni. Podmienky sú vhodné na to, aby liga napredovala. V porovnaní s minulou sezónou, je liga kvalitnejšia, čo je pre krajinu iba dobre. Priláka to na Slovensko ďalších dobrých hráčov. Čo sa týka Slovenska, cítim sa tu veľmi dobre. Ľudia, ktorí tu pracujú majú podobnú kultúru ako ľudia v Portugalsku. Sú pracovití a úprimní, čo si veľmi vážim. Jediným negatívom pre mňa ostáva počasie, na môj vkus je tu veľmi chladno. Nie je to ale problém, dá sa s tým žiť.

Posledné štyri ligové zápasy sme dokázali vyhrať, čím sme odskočili z posledných dvoch miest v tabuľke. Čo za tým hľadať?

- Je pravda, že sa nám v tabuľke podarilo odskočiť z posledných dvoch miest, tvrdo sme preto pracovali. Pred začiatkom jarnej časti sme verili, že dokážeme zlepšiť výkony tohto tímu, pretože máme kvalitných hráčov. Na sústredení v Turecku sme pracovali tvrdo, intenzívne a s agresivitou. Mužstvo sa zlepšilo aj po taktickej stránke. Naše momentálne umiestnenie v tabuľke je výsledkom práce celého tímu. Vždy verím v tvrdú prácu. Urobíme všetko preto, aby sme vyhrali aj zostávajúce štyri zápasy v lige.

Po poslednom víťazstve nad Trenčínom ste povedali, že nie ste šťastný po štyroch výhrach v rade, no budete, ak sa nám podarí vyhrať aj zostávajúce štyri zápasy. Môžete to bližšie vysvetliť?

- Vždy, keď skončí zápas rozmýšľam týmto smerom bez ohľadu na to, či vyhráme, prehráme alebo remizujeme. Vždy premýšľam už nad ďalším zápasom. Minulosť po zápase nedokážeme zmeniť, budúcnosť ale áno. Počas týždňa sa snažím hráčov dostať do čo najlepšej kondície, aby boli pripravení na zápas. Je to súčasť taktiky a motivácie. Hráči majú všetko vo svojich rukách. Samozrejme, štyri víťazstvá ma tešia, za posledným zápasom sme však urobili hrubú čiaru. Musíme rozmýšľať nad ďalším, ktorý sa budeme snažiť vyhrať. Chcem, aby sme splnili cieľ tejto sezóny a následne si mohli užiť trochu voľného času. Futbal je neustále o tlaku, je to ale pozitívny tlak. Futbal je naša práca, dostávame za to peniaze.

Počas prípravy v Turecku sa našou silnou stránkou ukazovala obrana, mali sme však určité problémy pri skórovaní gólov. V posledných zápasoch to vyzerá, že sa nám podarilo vyriešiť aj tento problém.

- Počas sústredenia v Turecku sme vedeli, že mužstvo trápia viaceré problémy. Najmä čo sa týka defenzívy, predtým sme inkasovali až príliš veľa gólov. Začali sme budovať tím na defenzívnej taktike. Je pravdou, že sme v úvode jarnej časti nestrieľali príliš veľa gólov, na druhej strane sme hrali proti veľkým tímom. Bolo to pre nás náročné. V zápasoch sme si ale dokázali vypracovať viaceré príležitosti. V posledných zápasoch sa nám darí strieľať góly, naopak inkasujeme už menej. Veríme, že si tento moment udržíme aj naďalej. Na týchto detailoch tvrdo pracujeme počas tréningov.

V ligovom pohári naša cesta skončila pred bránami finále. Vnímate to ako neúspech?

- Bolo ťažké, skončiť v pohári tesne pred finále. Semifinálové zápasy boli veľmi vyrovnané, nemyslím si, že Trnava bola v dvojzápase lepšia. Rozhodol ale detail prvého zápasu z druhej minúty. Taký je futbal, je to jeho súčasťou. Samozrejme, chceli sme postúpiť do finále, no nepodarilo sa to. Nemáme z toho ale zlý pocit, dokázali sme to následne v lige, ktorá je pre nás prioritou.

Pod vašim vedením urobil tento tím výrazný progres. Čo pre to bolo najviac potrebné? Dokáže sa tento tím zlepšiť ešte viac?

- Je rozhodne dobré ak je cítiť, že sa tím zlepšil. Podarilo sa nám dostať mužstvo na ďalšiu úroveň. Verím, že výsledky mužstva sa odzrkadľujú v konkurencii, ktorá u nás začína už na tréningu počas týždňa. Ak sú naši hráči plne sústredení pri plnení úloh, zlepšujeme sa nielen ako tím, ale aj ako individuality. To je najdôležitejšie. Iba touto cestou môžu hráči napredovať a posúvať sa vo futbale ďalej. Cítim, že máme v klube veľmi súťaživých hráčov, ktorí chcú viac.

Futbal je celosvetový fenomén. V našej kabíne nájdeme množstvo národností či odlišných kultúr. Trénovali ste niekedy v minulosti takto zložený tím?

- Je to moja druhá trénerská zastávka mimo Portugalska a zároveň druhá trénerská skúsenosť s hráčmi rôznych národností. Keď som bol v Taliansku, bolo to veľmi podobné. FC Rieti tvorili predovšetkým cudzinci, mnohokrát bol problémom jazyk. Pre mňa ako trénera to nie je problém, dokážem hovoriť viacerými jazykmi. Najdôležitejšie je posolstvo celého futbalu, ktoré je univerzálne pre všetkých hráčov. Vnímam to ako pozitívnu trénerskú spoločnosť.

Slovensko ako krajina je vašou treťou trénerskou zastávkou. Môžete našu krajinu porovnať z futbalového hľadiska z Portugalskom či Talianskom?

- Musím povedať, že je to úplne odlišné. Samozrejme, v mojej krajine bolo pre mňa všetko jednoduchšie - najmä život mimo futbalu. Môj jazyk je súčasťou mojej kultúry. Čo sa týka futbalu v Portugalsku, Taliansku alebo na Slovensku musím povedať, že futbal je univerzálny. Samozrejme, ak zaplatíte v Taliansku viac, môžete si vybrať hráčov s rozdielnou kvalitou. Taliansko bolo úplne odlišné v porovnaní s prvou a druhou ligou v Portugalsku. Takisto je odlišná kvalita, tempo zápasov či technická stránka futbalistov, ktorá môže často rozhodovať zápasy. Nerád by som tieto tri ligy zoradil v určitom poradí, pretože realita je nakoniec vždy iná.

Pred trénerskou zastávkou v Senici ste viedli treťoligové talianske mužstvo FC Rieti. Dá sa kvalitatívne porovnať Seria C s Fortuna ligou?

- V Taliansku som pôsobil v Serii C, je to ale profesionálna liga. Počas pôsobenia v Rieti sme hrali proti tímom, ktoré mali dlhoročnú históriu v talianskom futbale - napríklad Catania či Reggina. V Taliansku ľudia žijú futbalom, doslova ho dýchajú. Štadióny sú plné, takisto majú tímy v tejto krajine silné finančné zázemie. Futbal je v Taliansku športom číslo jedna. Ak porovnám Seriu C a Fortuna ligu, jednú vec majú spoločnú - súťaživosť. V Serii C by sa našlo zopár tímov, ktoré by vo Fortuna lige hrali o popredné miesta.

Ako vnímate Senicu a ľudí resp. futbalových fanúšikov, ktorí tu žijú?

- Myslím si, že ľudia v Senici sú momentálne viac spätí s klubom, ako to bolo na začiatku jarnej časti. Keď som sem prišiel, cítil som, že nemáme veľa fanúšikov. Od zápasu k zápasu sa to zlepšuje. Pre nás a klub je to len a len dobre. Reprezentujeme mesto, jeden symbol a krajinu. Klub je dôležitejší ako všetci hráči a tréneri, ktorí v ňom pôsobia. Hráči a tréneri prichádzajú a odchádzajú, klub ale zostáva. Veľmi rešpektujeme toto mesto, pre klub chceme len to najlepšie.

Ľudia, ktorí vás poznajú vedia, že väčšinu času trávite prácou. Ako ale trávite svoj voľný čas, ak nepracujete?

- Som mimo svojej krajiny, nemám tu svoju rodinu. Môj život je futbal. Pripravujem tréningy, analyzujem hru súpera a pod. V skutočnosti nemám veľa voľného času. Ak sa aj nájde nejaký voľný čas, strávim ho sledovaním futbalu. V podstate nemám voľné dni, neustále pracujem čo sa týka futbalu. Všetko svoju snahu a úsilie venujem na sto percent Senici.

V posledných rokoch vo futbale či už doma alebo v zahraničí osvedčili viacerí portugalskí tréneri ako napríklad Nuno Espirito Santo, Leonardo Jardim, Marco Silva, Fernando Santos či v neposlednom rade José Mourinho. Máte v tomto smere svojho trénerského krajana, ktorý je pre vás vzorom?

- Na všetkých tréneroch sa snažím nájsť to najlepšie. Od každého z nich si beriem to dobré, ale aj to zlé, aby som neopakoval rovnaké chyby. Ak by som mal vybrať nejaké mená, tak napríklad Paulo Fonseca (Šachtor Doneck) či Nuno Espirito Santo, ktorý má momentálne vo Wolverhamptone úžasnú futbalovú ideu. Marco Silva (Everton) je odo mňa síce starší, no kedysi bol mojim hráčom. Je osobnosť a takisto má dobré vzťahy s hráčmi. Mourinho je pre zmenu jedným zo symbolov Portugalska. Od každého sa snažím vziať niečo, aby som sa mohol deň za dňom napredovať ako tréner.

Poznáte nejakého hráča, ktorého ste viedli ako tréner a dodnes ho obdivujete?

- Hráčov, ktorí na tréningoch odovzdajú všetko mám najradšej. Sú to hráči, ktorí majú ukážkový prístup, rešpektujú trénera aj keď práve nenastupujú. Pri charakteristike hráča ako jednotlivca je to najdôležitejšie. Akceptovať obdobie, keď nehrá. Takýto hráči poznajú dôvod, prečo práve nehrajú a čo musia zlepšiť. Je to ale najťažšie, pretože každý hráč prichádza do klubu, aby odohral čo najviac minút. Trénoval som mnoho futbalistov, na ktorých som hrdý. Mohol by som vymenovať hneď niekoľkých, ktorí momentálne nastupujú v reprezentácii Portugalska. Snažil som sa zlepšiť týchto hráčov, na druhej strane môžem povedať, že aj oni ovplyvnili to, akým som trénerom a kam smerovala moja trénerská cesta.

Cristiano Ronaldo alebo Lionel Messi? Prečo?

- Je to veľmi náročná otázka. Môžem hovoriť, že na jednej strane je u hráča talent, na druhej tvrdá práca. Ronaldo je pracant, je ako stroj. Messi má zasa talent. Ak by som ich mal porovnať, myslím že je to 50 na 50. Ako tréner však vyznávam filozofiu práce, preto viac oceňujem Ronalda. Od začiatku svojej profesionálnej kariéry sa dokázal umiestniť vždy medzi TOP3 hráčmi sveta. Aj keď mu pribúdajú roky, na jeho výkonnosti to nezanechalo žiadne stopy. Vždy sa snaží byť lepším a lepším. Ak si mám teda vybrať, tak Cristiano Ronaldo. Nie však preto, že som jeho krajan.

Vy a vaša rodina žijete v Porte, je vašim snom viesť jedného dňa FC Porto ako manažér? Alebo nejaký iný klub v Portugalsku? 

- Žijem v Porte, no nenarodil som sa tu. Pochádzam z malého mesta Vila Nova de Foz Coa, na čo som hrdý. Prišiel som teda z malého mesta, kde futbal nemal veľkú budúcnosť. Veľmi som bojoval, aby som sa jedného dňa stal trénerom. Presťahoval som sa do Porta, kde som študoval, žil a neskôr sa aj oženil. Samozrejme, že všetci tréneri chcú pracovať v tých najväčších kluboch a v najlepších futbalových krajinách. Rovnako o tom snívam. Som ale profesionál, pripravený na všetko. Teraz je môj klub Senica, za ktorú bojujem. Chcem pre ňu len to najlepšie, obetujem všetko. Snažím sa vyhrať čo najviac zápasov a dostať tento projekt na ďalšiu úroveň.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
V poslednom kole na ihrisku Pohronia bodovo naprázdno

V poslednom kole na ihrisku Pohronia bodovo naprázdno

11.7. | Redakce
V záverečnom kole sezóny cestujeme na ihrisko nováčika súťaže

V záverečnom kole sezóny cestujeme na ihrisko nováčika súťaže

10.7. | Redakce
Zodpovednosť za senický dres

Zodpovednosť za senický dres

9.7. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu