Peter Hečko sedemdesiatnikom

Peter Hečko sedemdesiatnikom

02.02.2019 | Jozef Komorný

Čas neuveriteľne rýchle beží. V stredu 30. januára oslávil Peter Hečko v kruhu svojich najbližších okrúhle 70. narodeniny. Je veľkou postavou nielen senického, ale aj slovenského futbalu.

Futbal hrával v Senici za B - mužstvo, no lákalo ho novotvoriace sa silné A - mužstvo, ktoré v roku 1976 postúpilo do Slovenskej národnej ligy (SNL). Keď sa do neho nedostal ako hráč, bez váhania prijal ponuku, s ktorou za ním prišiel tréner Fridrich Hutta. A tou ponukou bola možnosť pôsobiť pri mužstve ako masér. Nasledovalo dlhých sedemnásť senických rokov bez prerušenia v SNL a Peter Hečko bol jediným, ktorý týchto celých sedemnásť rokov pri tomto mužstve absolvoval. Dobrý dôvod na to, aby sme s ním zaspomínali na krásne časy pri futbale, keď sa senickému futbalu darilo a na Záhorie chodili také mužstvá, ako Slovan, Trnava, Inter, Petržalka, Žilina, Prešov a mnoho ďalších kvalitných mužstiev z celého Slovenska. A rovnako aj na časy pri reprezentačnom mužstve Slovenska, lebo Peter Hečko ako jediný masér pôsobil pri reprezentácii za éry dvoch trénerov, Vengloša a Jankecha.

„Futbal bol fenoménom takmer pre každého chlapca, mňa nevynímajúc. Hrával som za B - mužstve Senice, kde ma trénovali Jozef Kúdela a Pavol Mach. Na vojnu som narukoval do Žatca, no do kádra mužstva v 1. ČNFL som sa nedostal a tak som hrával za susednú dedinu. Po návrate z vojny som ešte chvíľku bol v B - mužstve Senice, no a potom som sa venoval iba masírovaniu,“ spomína na začiatky u masérskeho stola Peter Hečko.

„Tie boli veľmi ťažké. O masírovaní som nevedel prakticky nič. No keď som chcel pri mužstve pôsobiť, musel som sa do toho nejako dostať. Išiel som do neznáme, prvé praktické pokusy asi vyzneli aj smiešne, no nevzdával som sa. Fridrich Hutta mi poskytol odbornú literatúru, nastal čas študovania aj no nociach a po ňom skúšky. Bez nich by sa to robiť nedalo. Neľutujem však túto námahu. Pri futbale som zažil neuveriteľne krásne časy, stretol som pri ňom také množstvo vzácnych ľudí, ktorí to s futbalom dotiahli až na tie najvyššie miesta a dostal som sa s ním aj do sveta.“

Masér svojimi rukami vyháňa únavu z tela a je aj akýmsi spovedníkom mužstva, na masérskom stole mu hráči „vylievajú“ svoje radosti i starosti. „Bolí takí, ktorí masáž príliš nevyhľadávali, ale aj takí, ktorí na masérskom stole mohli ležať stále. Zo senických hráčov si najradšej a najčastejšie spomínam na tú pôvodnú partiu, ktorá SNL vybojovala. Radi ku mne do masérne chodili Jožko Sloboda, Jožko Žitný, Boky Malárik, Karol Pavlák, Milan Zíšek, ale aj ďalší a s nimi sa dalo rozprávať nielen o futbale. V reprezentácii takými boli brankár Laco Molnár, Dušan Tittel, neskorší reprezentačný tréner Vlado Weiss, ale aj nebohý Peter Dubovský,“ spomína P. Hečko.

Samostatnou kapitolou je reprezentácia

„Moje začiatky boli pri výbere Slovenska U15 na trojstretnutie Čechy - Morava - Slovensko. S rovnako starou partiou Československa som postupoval až do kategórie U19. Vrcholom mojej masérskej kariéry bola účasť pri reprezentačnom A - mužstve Slovenska. V roku 1989 po rozdelení republiky ma oslovil tréner Jozef Vengloš a ponúkol mi spoluprácu. Samozrejme som ju bez váhania a rozmýšľania prijal. Neviem si predstavil maséra, ktorý by podobnú ponuku dokázal odmietnuť. Zvyčajne pri výmene trénerov sa mení aj celý realizačný tím. No aj nasledujúci tréner Jozef Jankech si ma ponechal vo svojom tíme. Pri reprezentácii som skončil, až keď sa ku kormidlu dostal Dušan Galis,“ zrekapituloval svoju reprezentačnú anabázu Peter Hečko.

S futbalom prešiel celý svet

„S futbalom som spoznal 56 krajín sveta, prešiel som celú Európu i Južnú Ameriku. Nebolo to však len o cestovaní, ale tvrdá práca. Keď bolo treba, aj do druhej či tretej hodiny po polnoci sa musela vyháňať zo svalov hráčov únava, aby boli na druhý deň fit. Nikto sa nepýtal dokedy si robil, ale či je práca hotová. Spoznal som pri ňom množstvo významných ľudí, vrcholom pre mňa však boli zápasy na Wembley v Anglicku a na Maracaná v Brazílii. Tieto dva štadióny sú považované medzi priaznivcami futbalu za najuznávanejšie futbalové stánky a kto to tvrdí, vie asi prečo. Pri vstupe do týchto chrámov futbalu mi naskakovali zimomriavky,“ zasnil sa Hečko.

Masírovanie sa v rodine Hečkovcov stalo tradičné. Aj obaja synovia Petra Hečku sa mu venujú, starší Igor i mladší Peter. Ten bol dokonca takisto pri futbalovej reprezentácii U21.

Petrovi Hečkovi k jeho významnému jubileu prajeme pevné zdravie a veľa radosti zo svojho milovaného športu.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Ohlasy po výhre nad Trenčínom: Ukázali sme charakter a otočili zápas

Ohlasy po výhre nad Trenčínom: Ukázali sme charakter a otočili zápas

21.7. | Igor Tabiš
Víťazný vstup do nového ligového ročníka, hrdinom dvojgólový Moses

Víťazný vstup do nového ligového ročníka, hrdinom dvojgólový Moses

20.7. | Igor Tabiš
V úvodnom kole novej sezóny privítame doma AS Trenčín

V úvodnom kole novej sezóny privítame doma AS Trenčín

19.7. | Igor Tabiš

Copyright © 2019 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu