Henk Theunissen: Ľudia, ktorí fandia tomuto klubu by mali dať projektu šancu

Henk Theunissen: Ľudia, ktorí fandia tomuto klubu by mali dať projektu šancu

26.01.2019 | Igor Taiš

K realizačnému tímu FK Senica sa len nedávno pridal Henk Theunissen, Holanďan sa stal asistentom trénera a zároveň aj asistentom generálneho manažéra klubu.

Prečo ste sa rozhodli akceptovať ponuku FK Senica? Bolo to náročné rozhodovanie? Konzultovali ste tento krok so svojou rodinou?

- Futbal bol vždy mojou vášňou, mám rád prácu v profesionálnom futbalovom klube. Nie je pre mňa dôležité, o ktorú krajinu alebo miesto výkonu práce ide. Dôležitejší je pre mňa cieľ klubu a prostredie projektu, pre ktorý pracujem. Ton (Caanen) mi povedal o tomto projekte a ja som bol nadšený z toho, čo som počul. Pozval ma do Senice aby sme sa porozprávali a oboznámil ma bližšie s projektom. Rovnako som sa stretol s pánom Philipom (investorom). Z nášho stretnutia s investorom som cítil, že má pre futbal veľkú vášeň, s projektom má navyše správne umýsly. Samozrejme, aj v tomto projekte je biznis model, čo je v dnešnom futbale veľmi dôležité, neznamená to ale, že toto je jediný dôvod, pre ktorý sa prišlo do Senice. Pán Philip mi dal dobrý pocit o tomto projekte, jeho cieľom je z klubu urobiť dobre fungujúci profesionálny klub s rovnako dobrou akadémiou. Som šťastný a vďačný obom - Tonovi a Philipovi za ich dôveru a za to, že môžem prispieť v tomto projekte. Čo sa týka mojej rodiny, urobil som rozhodnutie na základe rozhovorov s mojou 19-ročnou dcérou Larissou. Bola mi veľmi nápomocná a chcela, aby som prijal túto ponuku. Takisto sľúbila, že ma príde navštíviť a naučí sa niečo nové o tejto krajine.

Váš pracovný vzťah s pánom Caanenom má už dlhšiu históriu...

- Poznáme sa viac ako 20 rokov. Keď Ton začínal ako tréner, bol som v jeho tíme útočníkom. Neskôr sme sa stali priateľmi a mňa vždy zaujímal spôsob, akým pracuje. Po tom, ako sa stal profesionálnym trénerom som nasledoval jeho kroky v mnohých krajinách - Holandsko, Ukrajina či Izrael. Neskôr som sa stal jeho asistentom na Malte a Cypre.

Holandsko je tradičná futbalová krajina. Ako ste sa dostali k futbalu vy?

- Pochádzam z obdobia, keď sa futbal hral prevažne na uliciach. Ako som už spomínal, futbal je moja vášeň, od rána do večera sme ho hrávali na uliciach s kamarátmi. Tam to všetko začalo. Keď som mal päť rokov, začal som hrávať za náš miestny tím RKFC Lindenheuvel.

Ako vás po príchode privítali ľudia, ktorí v klube pracujú a aké podmienky ste tu doposiaľ našli?

- Musím priznať, že od začiatku som sa v klube cítil vítaný ľuďmi, ktorí tu pracujú. Prekvapilo ma takisto fantastické ubytovanie. Pokiaľ ide o všetko ostatné, najbližšie mesiace mi to pomôžu zistiť. 

Aký je hlavný rozdiel medzi Holandskom a Slovenskom v porovnaní futbalu z hľadiska tréningovej štruktúry?

- Je to zaujímavá otázka. Tu v Senici máme okrem trénera brankárov a kondičného trénera zahraničný personál. Je to niečo, čo môžete vidieť vo svete v mnohých krajinách. Myslím si, že rozdiel v štruktúre nie je až taký veľký. Rozdiel je iba v detailoch, pretože každý klub má svoju filozofiu a zamestnancov.

Aký je potenciál súčasného tímu FK Senica?

- Zatiaľ som v klube krátky čas, videl som však niektorých hráčov, ktorí sa môžu zlepšiť na svojich pozíciách a v budúcnosti urobiť veľké kroky. Tento proces však vyžaduje čas a veľa úsilia, na jeho dosiahnutie. Trénerský tím má samozrejme schopnosti, aby pomohol týmto hráčom rásť. Najväčšie úsilie však musí prísť práve zo strany samotných hráčov. Musia mať snahu zlepšovať sa každý deň.

Čo je hlavnou náplňou vašej práce v tomto klube?

- Momentálne mám na starosti dve úlohy. Som asistentom trénera a rovnako tak aj asistentom generálneho manažéra, ktorý je zodpovedný za celú organizáciu v klube. Mám skúsenosti, aby som fungoval v týchto dvoch pozíciách súčasne. Hoci si to vyžaduje veľa úsilia a zodpovednosti, skutočne si to užívam.

Čo by ste chceli dosiahnuť s týmto tímom a aké sú vaše futbalové ciele v budúcnosti?

- Najdôležitejšia vec je to, že všetci ľudia, ktorí sú zainteresovaní v tomto projekte (hráči, tréneri, lekársky tím, zamestnanci klubu) sa môžu vyvíjať, zlepšovať a správať sa ako profesionáli. Iba ak vytvoríte prostredie fyzickej a duševnej profesionálnej organizácie, každý vám uverí a bude chcieť byť jej súčasťou. Uvedomujem si, že to zaberie istý čas, musíme sa však zlepšovať každý deň. Viem, že niektorí ľudia si myslia, že tento projekt je na úkor slovenských hráčov a akadémie. Túto reakciu úplne chápem. Ak sa však pozriete na slovenských hráčov, ktorí sú v prvom tíme, je tu veľký potenciál vychovať ďalších takýchto hráčov. Ako som už spomínal, na vybudovanie profesionálnej organizácie je potrebné vybudovať profesionálnu akadémiu. Všetko sa nedá urobiť naraz, niekde musíme začať. Dúfam, že ľudia ktorí fandia tomuto klubu to pochopia a dajú tomuto projektu šancu, pretože na konci dňa to aj tak musíme urobiť všetci spoločne. 

- Čo sa týka osobných cieľov, vždy žijem v prítomnosti, takže teraz som členom FK Senica. Urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som uspel na oboch pozíciách a čo najlepšie spolupracoval s ľuďmi, ktorí sú v tomto projekte. V budúcnosti by som rád pomohol hráčom a ostatným športovcom, ktorí potrebujú profesionálnu pomoc či už pre seba alebo svojich kolegov, ktorí majú problém so závislosťou. Vo svete športu je to vážny problém, ktorý si vyžaduje záujem a pozornosť.

English version of interview

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
FK Senica hľadá ubytovanie pre hráčov akadémie

FK Senica hľadá ubytovanie pre hráčov akadémie

1.6. | Redakce
Letná futbalová škola FK Senica

Letná futbalová škola FK Senica

1.6. | Redakce
Cítil som sa výborne, ďakujem trénerom za príležitosť

Cítil som sa výborne, ďakujem trénerom za príležitosť

31.5. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu