Frederico Ricardo: Fortuna liga je na vysokej úrovni, v pohári by sme radi dokráčali čo naďalej

Frederico Ricardo: Fortuna liga je na vysokej úrovni, v pohári by sme radi dokráčali čo naďalej

15.10.2018 | Igor Tabiš

Portugalský kormidelník FK Senica zhodnotil svoje doterajšie pôsobenie v našom klube.

Na Slovensku ste už takmer tri mesiace, ako sa vám páči či už naša krajina alebo Senica? 

 - Slovenskom som veľmi prekvapený, je to skromná krajina s dobrými ľuďmi, vynikajúcou infraštruktúrou a službami. Senica je veľmi tiché a pokojné mesto, v ktorom žijú priateľskí ľudia. Klub zároveň disponuje zariadením a ľudskými zdrojmi, ktoré vám umožňujú rozvíjať sa vo vašej práci na profesionálnej úrovni. Práve z tohto hľadiska som veľmi spokojný.

Ak porovnáme Portugalsko a Slovensko z futbalového hľadiska, v čom sa tieto dve krajiny najviac odlišujú? 

- Čo sa týka slovenského futbalu som pozitívne prekvapený úrovňou tímov, trénerov, hráčov, štadiónov a celou organizáciou Fortuna ligy. Liga je na vysokej úrovni, je tu mnoho mladých hráčov zo zahraničia, ktorí reprezentujú svoje krajiny. Jednotlivé tímy v súťaži majú dostatok technickej a taktickej kvality. Páčia sa mi vlastnosti slovenských futbalistov, sú pokorní, ochotní sa učiť a napredovať a na tréningoch pracujú tvrdo. Ak to mám porovnať s Portugalskom, sme o jeden krok vpred čo sa týka tréningu mladých hráčov. Portugalsko v tejto oblasti investuje viac úsilia, peňazí a času do mládeže. Najväčší rozdiel medzi Fortuna ligou a najvyššou portugalskou ligou je v nasadení, v akom sa odohrávajú zápasy. Ďalším veľkým rozdielom je aj to, že v Portugalsku máme v tímoch menej mladých hráčov. Je to spôsobené aj tým, že viaceré mužstvá v Portugalsku hrajú viac takticky. Aj napriek tomu si myslím, že Fortuna ligy napreduje a je v nej čím ďalej tým viac konkurencie. Spôsobil to aj príchod viacerých zahraničných trénerov a cudzincov presne tak, ako sa to deje v popredných Európskych ligách.

Premiéra na lavičke nášho klubu vám nevyšla podľa predstáv. Na ihrisku Zlatých Moraviec sme nakoniec prehrali vysoko 4:0.

 - Do Senice som prišiel prakticky deň pred zápasom, mal som možnosť sledovať jeden tréning nášho mužstva. V každom prípade to nebol perfektný debut. Uvedomil som si, že pred sebou máme množstvo problémov a že táto sezóna bude veľmi náročná. Aj napriek tomu si myslím, že výsledok 4:0 vtedy neodrzkadľoval priebeh zápasu na ihrisku.

Po prehre v Zlatých Moravciach nasledovali tri remízy v rade - proti Podbrezovej, Michalovciam a Nitre. Ktorá z nich vás možno mrzela najviac?

 - Myslím, že nás najviac mrzeli zápasy proti Nitre a Michalovciam, pretože sme cítili, že sme v zápase lepší ako náš súper. Vypracovali sme si dostatok šancí na to, aby sme rozhodli oba zápasy. Na druhej strane sme v týchto zápasoch doplatili na to, že sme na ligovú sezónu neboli v tom čase dostatočne pripravení. Cítime, že sme v spomínaných zápasoch stratili štyri body.

Následne prišli tri prehry v rade, dve z nich boli pomerne vysoké - na ihrisku Ružomberka a Žiliny. Čomu pripisujete tento fakt?

 - Áno, po troch remízach prišli dve ťažké prehry proti Ružomberku a Žiline. V Ružomberku sme po štyroch minútach prehrávali 2:0, spravili sme z našej strany neuveriteľné chyby. Následne sme v zápase mali tri-štyri príležitosti na skórovanie vrátane jednej penalty, ktorá nebola odpískaná. Taký je občas futbal. Na konci zápasu sme nedokázali zabrániť prehre a inkasovali sme ďalšie dva góly. To sa stáva pomerne často tímom, ktoré sú ešte mentálne nestabilné a iba hľadajú svoju hernú identitu. V Žiline bol stav po 45 minútach 0:0, následne sme dostali gól do šatne a nezvládli ani úvodných desať minút druhého polčasu. Myslím si, že sme v týchto zápasoch zaplatili príliš krutú daň, na ihrisku sme sa prezentovali aj niekoľkými dobrými momentmi. Máme však veľmi mladý tím, za chyby sa v tejto súťaží platí veľmi draho. Verím ale, že na druhej strane tieto nevydarené zápasy pomohli mojim hráčom v ich raste.

Proti Dunajskej Strede sme odohrali doteraz náš najlepší zápas v lige, nepodarilo sa nám však získať ani bod. Bolo sklamanie v kabíne po zápase veľké? 

 - Neviem, či bol zápas proti DAC-u našim najlepším v doterajšej sezóne. Viem ale, že sme odohrali dobrý zápas, mali dobré príležitosti na skórovanie a boli nášmu protivníkovi vyrovnaným mužstvom vo všetkých ohľadoch. V zápase boli proti nám odpískané dve penalty, inkasovali sme aj červenú kartu a aj vďaka tomu sme v zápase nebodovali. Akceptujeme aj takéto zápasy rovnako ako aj fakt, že rozhodca môže mať občas zlý deň. Faktom ale ostáva, že proti Senici bolo v tejto sezóne odpískaných už viac penált, ktoré sa na druhej strane u nášho súpera posudzovali trochu odlišne. Po zápase proti Dunajskej Strede som cítil, že moji hráči sú nahnevaní, pretože na ihrisku odviedli dobrú prácu a k zápasu pristúpili veľmi profesionálne. 

V jedenástom kole sme cestovali na ihrisko lídra súťaže, kde nás mnoho ľudí odpisovalo. Brali by ste pred samotným zápasom bod?

 - V zápase proti Slovanu sme počas týždňa cítili, že ľudia nás považovali za vopred porazených. Počas týždňa sme naše mužstvo pripravili na tento zápas veľmi profesionálne. Hráčom sme povedali, že ak sú profesionáli a odvedú svoju prácu na sto percent, môžeme Slovan zaskočiť. Povedal som im, že by som určite chcel na ich mieste hrať takýto zápas. Bol proti najlepšiemu mužstvu v súťaži a tak to bola pre nás skvelá príležitosť, ako ukázať svoje kvality. Slovan je skvelý tím, ukázali sme ale, že keď sme stopercentne koncentrovaní a pripravení na zápas, môžeme súperiť s hocikým. Na konci zápasu sme mali dve-tri šance na skórovanie, zápas sme mohli vyhrať. 

V 4.kole Slovnaft Cupu sme sa postarali o doterajšiu najvyššiu výhru v aktuálnom ročníku. Aké dôležité bolo víťazstvo 11:0 z hľadiska psychiky hráčov?

 - Ak ide o pohárový zápas, pripravovali sme sa na neho, ako by sme išli hrať finále Ligy majstrov. Na zápas sme sa pripravili profesionálne a zodpovedne. Rešpektovali sme nášho súpera a počas celého zápasu sme robili to, čo sme si pred zápasom avizovali. Víťazstvo 11:0 nebolo dôležité, dôležitejšia bola mentalita a prístup našich hráčov. Na každom tréningu sa hráčom snažíme vštepovať víťaznú mentalitu. Chceme túto mentalitu udržať a preniesť aj do ligových zápasov, aby boli fanúšikovia v Senici na náš tím pyšní. 

Neprišla tým pádom reprezentačná prestávka trochu nevhod?

 - Ak mám byť úprimný, tak áno. Cítili sme, že hráči sa zlepšovali každým dňom, takisto aj naše výkony od zápasu k zápasu a logicky sme tak chceli pokračovať. Musíme si ale udržať pozitívne aspekty a zapojiť nových hráčov do našej futbalovej filozofie.

Po prvej polovici základnej časti máme na svojom konte sedem bodov. Očakávali ste pred príchodom do Senice vyššie číslo?

 - Vždy očakávame viac a ako sme povedali na začiatku, mohli sme mať o päť či šesť bodov naviac. Pre naše vlastné chyby, chyby rozhodcov a kvalitu súperov to ale nebolo možné. Ak však máme byť k sebe úprimní, oneskorená letná príprava a viaceré príchody hráčov prispeli k situácii, v akej sa momentálne nachádzame. Náš tím ale v zápasoch ukázal, že je pripravený bojovať s každým súperom o body. Verím v kvalitu našich hráčov.

S akými cieľmi budeme vstupovať do druhej polovice základnej časti Fortuna ligy?

 - Cieľom v druhej polovici základnej časti je pokračovať vo vývoji našich hráčov, byť stále viac a viac konkurencieschopní a získavať viac bodov, aby sa zlepšilo naše postavenie v tabuľke. 

Poslednou posilou nášho klubu sa stal 30-ročný skúsený stopér Kay. Čo očakávate od tohto hráča?

 - Kay je hráč, ktorého si náš klub vytypoval. Dobre ho poznám, pretože pôsobil v Portugalsku niekoľko sezón. Je to ďalší hráč, ktorý vďaka svojim skúsenostiam a líderstvu pomôže nášmu tímu. Veríme, že svojou profesionalitou dokáže zvýšiť konkurenciu v našom tíme.

V zápase proti Slovanu Bratislava vás hlavný rozhodca vykázal na tribúnu za hodenie fľaše o zem. Stalo sa vám to prvýkrát vo vašej doterajšej trénerskej kariére?

 - Stalo sa mi to prvýkrát v mojom doterajšom živote. Pri druhom góle Slovana som pil vodu z fľaše, následne som ju hodil o zem pretože som bol frustrovaný z toho, akým spôsobom sme inkasovali druhý gól. Následne štvrtý rozhodca debatoval s hlavným a poslali ma na tribúnu, pretože som hodil fľašou a zápas sa vysielal v TV. Musím to prijať, nabudúce si dám väčší pozor, keď budem znova piť z fľaše.

Ako vnímate skladbu nášho mužstva z hľadiska národností v kabíne?

 - Pokiaľ ide o národnosti hráčov, v celej Európe je normálne, že tímy sú zložené zo zahraničných futbalistov. Musíme sa s tým vyrovnať, takto to funguje vo viacerých krajinách. Myslím si, že pre trénerov je to veľká výzva, pretože pri skladaní mužstva musia byť veľmi kreatívni a zároveň jasní v tom, aby všetkým odovzdali rovnaké pokyny na zápas. V našom prípade hovoríme po anglicky a španielsky. Pre mňa to nie je výhoda a ani nevýhoda, je to o konkurencii a súťaživosti. Ak sú hráči profesionáli a chcú sa zlepšovať každým dňom, nezáleží na ich národnosti.

Žreb Slovnaft Cupu nám v osemfinále prisúdil do cesty Dunajskú Stredu. Ako vidíte naše šance pred týmto zápasom?

 - Zápas proti DAC-u je pohár, bude to 50 na 50. V ligovom zápase sme proti ním dokázali, že sme vyrovnaným súperom. Vieme, že nás čaká náročný zápas, no zároveň chceme postúpiť a zahrať si možno aj finále. Snívanie nie je zakázané, chceli by sme vyhrať ligový pohár. Urobíme všetko preto, aby sme zdolali DAC a postúpili do ďalšieho kola.

Vo svojom voľnom čase ste spolu s našimi hráčmi začali navštevovať kurzy angličtiny. Ako sa vám na týchto hodinách darí?

 - Učenie sa a nadobúdanie vedomostí nikdy nie je dosť. Rovnaké to je aj s našimi hodinami angličtiny. Tieto hodiny si užívam každý deň, všetci sa v angličtine zlepšujeme. Učiteľ je k nám veľmi priateľský, zároveň má profesionálny prístup. 

Ako trávite svoj voľný čas?

 - Voľný čas trávim sledovaním zápasov Fortuna ligy, analyzujem hru našich súperov a takisto spoznávam slovenskú kultúru. Milujem šport, každý deň behám a v televízii sledujem takmer všetko, čo súvisí so športom. Takisto čítam veľa kníh o futbale a vodcovstve. Ak mám čas, rád chodievam na večeru so svojimi kolegami.

Aké sú vaše ciele vo vašej trénerskej kariére?

 - Moje ciele sú v súčastnosti veľmi jasné. Chcem pomôcť Senici, aby dosiahla svoje vytýčené ciele. Ďalej by som rád pokračoval vo svojej trénerskej kariére v najvyššej súťaži. Každý deň na tom pracujem a verím, že budem mať úspešnú medzinárodnú kariéru. Rád by som jedného dňa trénoval v najvyššej portugalskej lige a vydržal na tejto úrovni čo najdlhšie.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
V záverečnom kole sezóny cestujeme na ihrisko nováčika súťaže

V záverečnom kole sezóny cestujeme na ihrisko nováčika súťaže

10.7. | Redakce
Zodpovednosť za senický dres

Zodpovednosť za senický dres

9.7. | Redakce
V súboji proti ViOnu bezgólová remíza

V súboji proti ViOnu bezgólová remíza

4.7. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu