Tomáš Vacula - Šport bol súčasťou môjho života odmalička

Tomáš Vacula - Šport bol súčasťou môjho života odmalička

31.08.2018 | Klub

Kondičný tréner Tomáš Vacula sa len nedávno stal členom trénerského tímu futbalovej reprezentácie Slovenska do 18 a 19 rokov.

Ponuka, ktorá sa neodmieta. Náš tréner Tomáš Vacula sa len nedávnom stal reprezentačným kondičným trénerom futbalistov Slovenska do 18 a 19 rokov. Po niekoľkých rokoch poctivej práce v našom klube čaká rodeného Seničana ďalšia zaujímavá výzva. “Prvotné pocity boli super, milo ma to prekvapilo. Ja si túto príležitosť veľmi vážim. Tak ako pre hráča, aj pre trénera musí byť cťou byť súčasťou reprezentácie,” uviedol mladý kondičný tréner.

Najlepšou vizitkou pre človeka je jeho dobre odvedená práca. Tá si nájde reklamu prakticky sama. Inak to nebolo ani v Tomášovom prípade: “Asistentom trénera v reprezentačných výberoch do 18 a 19 rokov je Stano Macek, ktorý ma odporučil. Prebehlo pár rozhovorov a následne ma kontaktovali zo Slovenského futbalového zväzu s konkrétnou ponukou. Informoval som vedenie FK Senica s tým, že mám záujem prácu pri reprezentácii prijať, pretože takáto ponuka sa neodmieta”.

Súčasťou trénerského tímu FK Senica je už viac ako päť rokov. Na svoje trénerské začiatky spomína s úsmevom. Tak ako to chodí v živote človeka, vzostupy a pády si zažil aj náš kondičný tréner: "Začínal som v sezóne 2013/2014. V tej dobe som študoval posledný ročník na FTVŠ v Bratislave. Kondičným trénerom pri A-mužstve bol Maťo Rusňák, pre mňa absolútna špička, už vtedy bol kondičným trénerom Slovenskej futbalovej reprezentácie. Veľa som sa od neho naučil, stále sme v kontakte a rád spomínam na toto obdobie. Za tých 5 rokov sa pri A-mužstve vystriedalo veľa trénerov, niektoré sezóny boli úspešnejšie, iné menej. Hrali sme predkolá Európskej ligy, ale aj o záchranu v najvyššej súťaži. Posledné obdobie bolo najnáročnejšie, prešli sme si ťažkým obdobím po športovej aj ekonomickej stránke, ale s príchodom nového investora všetci v klube veríme, že nás čaká lepšia budúcnosť”.

V úvodných sezónach v klube okúsil náš kondičný tréner chuť zápasov v predkolách Európskej ligy, v tých posledných zasa bojoval s našim klubom o udržanie sa vo Fortuna lige. 
“Každá sezóna bola niečím špecifická. Hneď po mojom príchode do A-mužstva sme ako vicemajster hrali predkolá Európskej ligy UEFA. Nepodarilo sa nám prejsť cez Podgoricu, čo nás všetkých veľmi mrzelo, pretože v nasledujúcom dvojzápase by sme sa stretli so španielskym veľkoklubom FC Sevilla. V tom ročníku Sevilla celú Európsku ligu vyhrala a podarilo sa jej to aj v nasledujúcich dvoch sezónach. V nasledujúcom ročníku 2014/2015 sme boli finalistami Slovenského pohára, prehrali sme po penaltovom rozstrele s AS Trenčín. To boli tie krajšie okamihy a zážitky, aj keď nie s úplne šťastným koncom. Treba spomenúť aj tie ťažšie, ktoré vyvrcholili minulosezónnym bojom o samotnú účasť vo Fortuna lige. Našťastie sme to zvládli a veríme, že nás čakajú už len lepšie časy a úspešnejšie sezóny, pretože za 9 rokov v najvyššej súťaži si klub FK Senica v nej vybudoval svoje miesto,” ohliadol sa za svojim časom stráveným v klube Tomáš Vacula.

Láska k športu sa v Tomášovom prípade zrodila prakticky odmalička. Postupne si našiel svoju prácu a záľubu, ktorá ho napĺňa dodnes: “Futbal som hrával v Senici od 7 rokov. Šport bol súčasťou môjho života odmalička, takže po skončení strednej školy som sa rozhodol študovať na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave”. Napriek svojej novej práci ostáva Tomáš v našom klube naďalej, aj keď sa jeho náplň práce čiastočne zmení: “Mojou prioritou v klube bude odteraz mládežnícka akadémia, ale budem aj naďalej spolupracovať s  A-mužstvom”.

V poslednom období sa v našom mužstve výrazne zvýšil počet zahraničných legionárov, čo je výsledkom najmä príchodu nového investora do klubu: “S príchodom nového investora sa počet legionárov v tíme logicky zvýšil, momentálne tvoria väčšinu. Prichádzajú hráči z rôznych krajín, s rozličnými mentalitami. Úlohou nás trénerov je prispieť k tomu, aby sa čím skôr vytvorila správna chémia a vytvorili sme fungujúci celok, ktorý pôjde za spoločnými cieľmi”.

Život Tomáša Vaculu je naozaj pestrý, v podstate úzko spätý zo športom, ktorému venuje väčšinu svojho bežného dňa. “Okrem pôsobenia v FK Senica spolupracujem s Tenisovým klubom v Senici, venujem sa aj iným športovcom, ale aj bežným ľuďom a pomáham im v dosahovaní ich osobných cieľov, pracujem s klientmi po operačných zákrokoch v rámci rekonvalescencie. A v neposlednom rade sme spolu so švagrom Andrejom Fišanom, v súčasnosti trénerom brankárov v MFK Skalica, založili SportsFun Academy - akadémiu zameranú na všestranný pohybový rozvoj detí,” dodal na záver kondičný tréner reprezentácie Slovenska do 18 a 19 rokov.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Po gólovej prestrelke sa v Trenčíne zrodila remíza

Po gólovej prestrelke sa v Trenčíne zrodila remíza

19.9. | TASR, foto: Braňo Španka
V sobotu sa predstavíme na trávniku AS Trenčín

V sobotu sa predstavíme na trávniku AS Trenčín

17.9. | Redakcia
V nových dresoch výhra nad Pohroním

V nových dresoch výhra nad Pohroním

12.9. | TASR, foto: Braňo Španka
2

Copyright © 2021 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podĺa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu