Stanislav Griga so sezónou spokojný

Stanislav Griga so sezónou spokojný

30.05.2011 | Redakcia

Pred niekoľkými dňami sa skončil ďalší ročník Corgoň ligy. Jeho najväčším prekvapením bolo bez debaty nebojácne účinkovanie FK Senica. S finálnym druhým miestom nerátali pred sezónou vari ani tí najväčší optimisti. Pohľad na konečnú tabuľku hreje. Tím zo Záhoria získal nečakaných 61 bodov. O kľúčových okamihoch sezóny sme sa pozhovárali s úspešným trénerom Stanislavom Grigom.

 

Na úvod skúste v skratke zhodnotiť predošlý ročník.

Pre Senicu to bola skutočne veľmi úspešná sezóna. Inak sa to hodnotiť ani nedá. Napriek tomu pociťujeme aj trošku trpkej príchute. Veď pár kôl pred koncom sme siahali dokonca po titule. V 62. minúte duelu so Slovanom sme na nich mali ešte päťbodový náskok. Napokon sme oň prišli. Hoci sme nedosiahli na absolútny vrchol, opakujem, s druhým miestom sme spokojní. Chlapci sa každým zápasom zlepšovali. Sila tímu rástla, chlapci si verili. Som rád, že sme prekonali 60 bodovú hranicu a že sme sa prebojovali do pohárovej Európy.

 

Pred sezónou ste sa na tému ambícií tímu vyjadrovali veľmi zdržanlivo. Vydolovať od vás odpoveď na otázku, ktoré miesta by ste chceli so Senicou atakovať, bolo takmer nemožné. V čom spočívala vaša ostražitosť?

V mojej opatrnosti nehľadajte alibizmus. Pred sezónou som sa nechcel púšťať do nejakých predčasných vyhlásení. V kádri nastal obrovský pohyb. V tej chvíli sa dalo iba veľmi ťažko odhadnúť, ako to celé vypáli. Navyše na Slovensku som predtým dlhší čas nepôsobil. Silu súperov som preto detailne nepoznal.

 

Súhlasím, v mužstve skutočne nastali výrazné zmeny. V novom šate sa predstavil aj realizačný tím. Bolo náročné nájsť v kabíne potrebný súzvuk?

Nebolo to jednoduché, ale bolo to pekné. Pri skladaní mozaiky sme mali aj šťastie. Chalani zapadli do tímu nielen po futbalovej, ale aj po ľudskej stránke. Mužstvo si sadlo veľmi kvalitne. A najmä rýchlo. Aj keď na jeseň bol ešte náš herný prejav trošku defenzívnejší a kostrbatejší, na jar sme pôsobili oveľa kombinačnejšie a ofenzívnejšie. Aj tento fakt dokumentuje, že mužstvo postupne napredovalo.

 

Ondrovi Smetanovi a Jardovi Divišovi to sypalo viac, ako kedykoľvek v minulosti. Čo hovoríte skutočnosti, že pod vašim vedením odohrali životné sezóny?

Vyhovoval im štýl, ktorým sme hrali. A dostali dôveru. Pochopili, že nie sú odloženými hráčmi, ale že sú dôležitou súčasťou tímu. Aj keď im nejaký zápas nevyšiel, dôverovali sme im. Obaja získali pocit, že úspechy tímu nesú aj ich výrazný rukopis. Pocit dôležitosti im veľmi pomohol. Aj pod vplyvom týchto vecí dokázali zo seba vydať úplne maximum. Za tvrdú robotu sa im musíme poďakovať. Ale nielen im. Bolo by veľmi nespravodlivé, keby sme si nevšimli aj ostatných chlapcov. Úspech patrí všetkým. Od Peťa Boleka cez Ondreja Smetanu až po hráčov, ktorí nedostávali tak veľa príležitostí. Zoberte si trebárs Martina Komárka. Po nevydarenom zápase v prvom kole v Trnave čakal dlho na svoju druhú šancu. V závere nám svojimi spoľahlivými výkonmi veľmi pomohol. A takisto ostatní hráči, ktorí sa zapájali do zápasov zriedkavejšie.

 

Hoci nechcete vyzdvihovať jednotlivcov, nedá mi neopýtať sa na Petra Boleka. Čo hovoríte na jeho úžasnú sériu nepriestrelnosti?

Petr mal úžasnú sezónu. Neraz nás podržal. Nie len v tých ôsmych zápasoch v sérii, v ktorých nedostal gól. Vo viacerých stretnutiach pochytal vyložené šance súperov. Napríklad v poslednom kole. Hráči Zlatých Moraviec z neho museli byť nešťastní. Mám rád brankárov, ktorí podržia mužstvo vtedy, keď je to najviac treba. Čo z toho, keď je brankár najlepším hráčom na ihrisku, keď prehráte 0:3? Vďaka Petrovým zákrokom sme získali množstvo bodov.

 

V minulosti ste mali vo svojom tíme iného špičkového brankára. Koncom tisícročia bol v Slovane vašim zverencom Miroslav König. Roletu na bráne zatiahol na viac ako 1100 minút. V čom sú si títo strážcovia čistých kont podobní?

Spoločnou črtou oboch je, že dokázali odohrať sériu zápasov bez inkasovaného gólu. Samozrejme, vždy je to aj o kvalitnej práci obrancov a prakticky celého mužstva. Keď mužstvo vychádza z precíznej defenzívy, brankár má pár zákrokov za zápas. Ak pri nich uspeje, jeho výkon rapídne stúpa. Dôvera mužstva smerom ku gólmanovi je veľmi dôležitá. Takže Miro a Petr majú spoločné to, že dokázali vychytať množstvo núl a že pracovali za kvalitnou obranou.

 

Ktorý zápas z uplynulej sezóny by ste označili za najpamätnejší?

Nerád sa púšťam do takýchto vecí. Každý zápas bol osobitý. Ak ale predsa len mám vyzdvihnúť jeden duel, volím náš jarný triumf v Žiline. Pod Dubňom sme sa prezentovali proti kvalitnému mužstvu vyspelým futbalom. V tom čase hrala Žilina stále o titul. Z nášho mužstva sálala vyzretosť. Bolo to úplne iný výkon, než aký sme predvádzali niekoľko mesiacov predtým. Ako trénera ma nesmierne teší, že hráči za ten rok kvalitatívne podrástli. A potvrdili to aj v Žiline.

 

Nepodrástli iba hráči, ale aj realizačný tím. A vy na jeho čele...

Vždy sú to spojené nádoby. Tréner robí hráčov a tí zasa trénera. Pomohli sme si navzájom. Teší ma, že som počas uplynulej sezóny pracoval s týmto kolektívom. Doslova som si to užíval. Aj keď nás neobišlo niekoľko ťažších chvíľ či minikríz, pracovať s týmito hráčmi bolo pre mňa radosťou. Mužstvo bolo zdravé. Vtedy sa vždy pracuje veľmi dobre.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Po výbornom výkone sme zdolali Trnavu

Po výbornom výkone sme zdolali Trnavu

23.2. | Ivan Tobiáš, TASR, foto: Jozef Komorný
Zajtra privítame Spartak Trnava

Zajtra privítame Spartak Trnava

22.2. | Ivan Tobiáš
Podporte futbalové nádeje FK Senica 2 % z dane

Podporte futbalové nádeje FK Senica 2 % z dane

18.2. | Ivan Tobiáš

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu