V sobotu otvoríme Kino pre pamätníkov

V sobotu otvoríme Kino pre pamätníkov

24.05.2011 | Redakcia

Chcete sa vrátiť v čase o viac ako polstoročie do minulosti? Ako to vyzeralo na senických trávnikoch začiatkom päťdesiatych rokov? Koľko ľudí chodilo na futbal? Ako sa slávilo prvé veľké okrúhle jubileum senického futbalu?

Poznáme odpovede na tieto otázky. Vďaka unikátnym archívnym filmovým záznamom ukážeme historické fragmenty aj Vám. Jednou z expozícií osláv 90.výročia založenia futbalu v Senici bude totiž aj Kino pre pamätníkov. V priestoroch pizzerie Maldini budú nainštalované tri plazmy, na ktorých sa budú v sobotu v čase od 14.00h – 17.00h vysielať dobové zábery. Unikátny film sme získali od dlhoročného senického kameramana a režiséra Stanislava Prokeša. Filmový tvorca nám počas príjemnej debaty dovolil nahliadnuť do svojich archívov.

 

 

Vlastníte skutočne nevídané množstvo dobových záberov. Ktoré sú najstaršie?

Ako zberateľ starých filmov som si urobil celkom dobrý prehľad o zachovaných archívov. Nesmierne ma teší, že sa mi pre Senicu podarilo zachrániť vari najstarší materiál. Pochádza z roku 1936. Je to skutočne raritná záležitosť. Na filme je námestie, železničná stanica a samozrejme obyvatelia Senice.

 

Ako je to s futbalom? Kam až siahajú tieto archívy?

Najstaršie futbalové zábery sa datujú do roku 1950. Z tohto obdobia máme natočené úryvky zo zápasu. Je to síce veľmi starý materiál, ale podarilo sa nám identifikovať niektorých hráčov. Spoznali sme napr. Jána Baďuru, Jána Pláteníka, Michala Savaru a ďalších. Zápas sa hral na starom ihrisku. To bolo situované na mieste, kde je v súčasnosti II. základná škola. Ďalšie zábery pochádzajú približne z roku 1952. Dobu natočenia filmu sme identifikovali ľahko. Som tam totiž zachytený ako malé bábätko v hľadisku štadióna. Bolo to doslova niekoľko týždňov po mojom narodení.

 

Ako ste sa dostali k cennému materiálu?

Tieto zábery nakrútil môj otec Ladislav Prokeš. V tom čase mali v Senici kameru hádam iba dvaja ľudia. Otec mal k futbalu veľmi blízko. Roky pracoval v tunajšom klube. Spomínal mi, že robil oddielového pokladníka. Láska k tomuto športu mu vydržala až do posledných chvíľ. Vždy keď mohol navštevoval miestne zápasy. A neraz mal pri tom aj kameru.

 

Vo Vašej zbierke sú aj fragmenty z prvých veľkých osláv...

Áno, podarilo sa mi získať materiál z osláv 50.výročia založenia klubu. Medailami a rôznymi inými predmetmi na nej boli dekorované osobnosti vtedajšieho futbalu. Tieto zábery nakrútil Pavol Mikulíček. V tej dobe natočil aj niekoľko zápasov. Spoznali sme tam duel starých pánov ako i nejaký duel Seničanov proti reprezentácii Československa. Na identifikácii jednotlivých hráčov aktuálne pracujeme. V archíve máme aj niekoľko fragmentov zo slávnostného otvorenia nového štadióna. Vtedajší výber senického okresu hostil čerstvých strieborných medailistov z majstrovstiev sveta v Čile. Verím, že z tohto pamätného zápasu nájdem ešte viac cenných záberov.

 

Počas sobotnej slávnosti bude zverejnený krátky, zhruba 25 minútový, historický zostrih. Na čo sa môžu návštevníci Kina pre pamätníkov tešiť?

Chceme ukázať zábery z päťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Určite tam zaradíme aj niekoľko záberov z neskoršieho obdobia. Dianie vo futbalovej Senici totiž pozorne mapujeme aj od vzniku TV SEN v deväťdesiatych rokoch. Do osláv nám ešte ostáva pár dní. Dúfam, že za ten čas sa mi ešte podarí nájsť nejakú zaujímavosť.

 

Vaše archívy nie sú len futbalové. Ako využívate množstvo ďalších starodávnych záznamov?

V TV SEN pripravujeme tzv. Oprášené príbehy. Pri ich tvorbe vychádzame práve zo starých rodinných videí. Prvý rok som čerpal len z archívov môjho otca. V poslednom období ale spolupracujem s viacerými filmovými amatérmi, ktorí v minulosti zachytili na kameru rôzne pozoruhodné okamihy v Senici i okolí. Pri tvorbe jednotlivých tém oslovujem aj konkrétnych pamätníkov, poznajúcich danú tému. Stále sa snažím nájsť nový zdroj starých nakrútených vecí. Touto cestou by som sa rád obrátil na prípadných majiteľov dobových filmových materiálov, aby ma kontaktovali.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Akadémia aj naďalej bez tréningového procesu

Akadémia aj naďalej bez tréningového procesu

13.3. | FK Senica
Prvé dve kolá nadstavby zrušené

Prvé dve kolá nadstavby zrušené

9.3. | FK Senica
Dôležitý oznam pre rodičov detí v Akadémii FK Senica

Dôležitý oznam pre rodičov detí v Akadémii FK Senica

9.3. | FK Senica

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu