Lucas Gatti: Táto hra je môj život

Lucas Gatti: Táto hra je môj život

01.08.2018 | Klub

Nový asistent trénera Tona Caanena - Lucas Gatti má veľmi zaujímavý futbalový životopis. Viac zo svojho života a o plánoch v Senici prezradil v klubovom rozhovore.

Narodil sa 14. februára v Buenos Aires v Argentíne. Už od útleho detstva smerovali jeho kroky k futbalu. Postupne sa z neho stal profesionálny futbalista, ktorý si okrem Argentíny vyskúšal aj pôsobenie v Európe.

"Prakticky som sa narodil pre tento šport. Mal som možnosť vyrastať s ľuďmi, ktorí vo futbale napísali kus histórie. Veľa som sa od nich naučil. Neskôr som sa stal profesionálnym futbalistom. Táto hra je môj život," prezrádza na úvod 40-ročný tréner.

V Argentíne začal v klube Argentinos Juniors, ktorý dokázal v roku 1985 vyhrať Pohár osloboditeľov (Copa Libertadores). Neskôr odišiel do tímu Boca Juniors, počas svojej futbalovej kariéry mal Lucas Gatti príležitosť zahrať si po boku viacerých slávnych futbalistov. 

"S Riquelmem sme spolu hrali v tíme Argentinos Juniors, keď sme boli mladí. Po čase sme obaja prestúpili do mužstva Boca Juniors, kde som s ním bol ďalšie tri roky. Keď sme prišli my, v tomto klube bol práve Diego Maradona. Boli to nádherné momenty a skúsenosti. Možno som si vtedy neuvedomoval, akú dôležitú úlohu som mal v tíme. Teraz si však plne uvedomujem, že sa môžem považovať za šťastného človeka. Nie iba pre tú šancu, že som mohol zdieľať s Riquelmem a Maradonom jednu šatňu, ale aj pre mnoho ďalších úžasných hráčov, ktorí boli v tom čase v klube. Moje tri roky v klube Boca Juniors sú niečím, na čo nikdy nezabudnem. Môj otec tam predo mnou hral a napísal kúsok histórie, ja som tú šancu dostal takisto. Bolo to niečo úžasné - štadión a fanúšikovia. Viem, že sa tam jedného dňa vrátim ako tréner,"
hovorí Gatti.

Neskôr odišiel ako hráč do Európy, konkrétne do Škótska a Španielska. Postupne si obliekol dresy klubov Dundee FC, CD Badajoz a CD Don Benito: "Bohužiaľ, moje koleno a ďalšie osobné problémy ma donútili, aby som skončil s profesionálnym futbalom ako mladý hráč. Moje obdobie v Európe nebolo z rôznych dôvodov tak šťastné, ako by som si bol želal. Škótsko a Španielsko sú úplne odlišné futbalové kultúry, obe mi však niečo dali. Rovnako ako aj posledných desať rokov života v Taliansku. Moja futbalová kultúra je poznačená krajinami, kde som žil a vyrastal. Spoznal som ale veľa ďalších kultúr a odlišných spôsobov, ako pochopiť a vidieť tento šport.”

Futbal má v rodine Lucasa Gattiho dlhú históriu. Jeho otec Hugo Gatti bol v minulosti slávnym argentínskym brankárom. Pôsobil v tímoch River Plate či Boca Juniors, v roku 1982 bol v Argentíne vyhlásený za najlepšieho futbalistu. Takisto ako hráč získal na klubovej úrovni viacero ocenení. 

"Áno, môj otec napísal vo futbale kus histórie. Bol brankárom a dosť často hrával nohou v časoch, keď to ešte nebolo pravidlom. Je takisto prvým hráčom v histórii futbalu, ktorý mal na drese sponzorskú reklamu. V podstate rozoznal budúcnosť predtým, než sama dorazila. Veľa som sa od neho naučil, vyrástol som po jeho boku a mám s ním pekný vzťah. On je hlavným dôvodom, prečo chápem futbal svojim spôsobom,"
prezradil o svojom otcovi nový asistent FK Senica.

Zároveň ďalej pokračoval: "Keď hrával zápasy, bol som dieťa a pamätám si, že diváci chodili na štadión kvôli nemu. Vo futbale vyhral všetko, no nikdy nezabudol na to, že futbal je iba hra. Ak si neužívate zápas, nemôžete podať dobrý výkon. Ak si neužívate a nemilujete to čo robíte, potom je náročné, aby si to užívali aj ľudia na štadióne. Pekne mi demonštroval to, že po vyhratom alebo prehratom zápase je futbal iba hra.”


Pôsobenie v FK Senica je pre ambiciózneho trénera jeho prvou trénerskou zastávkou. Na dokončení potrebnej trénerskej licencie neustále pracuje. Súčasne si uvedomuje, že ide o odlišnú prácu v porovnaní s profesionálnym futbalistom.

"Práca futbalistu a trénera sú dve rozdielne veci. Pre mňa je náročné, necítiť sa ako hráč na ihrisku. Myslím si, že v určitom bode budem futbalistom do konca môjho života. Snažím sa neustále chápať hráčov, aby som k ním mal bližšie. Máme pre túto hru obrovský rešpekt a to je tá najlepšia cesta, ako rešpektovať svojich hráčov, pretože oni sú neustále na ihrisku. Sú v podstate majiteľmi tejto hry, nie tréneri. Pre mňa je veľmi dôležité objaviť zmysel určitého amaterizmu, ktorý má v sebe každý jeden hráč, dostať sa späť na začiatok. Nájsť tie malé veci a dôvody, ktoré nás v minulosti prinútili milovať tento šport. Myslím si, že tento “amatérsky duch” je prvým krokom k tomu, aby sa futbalista stal naozaj súťaživým typom a pochopil túto hru. Okolo futbalu nemôže byť strach, panika či zlé pocity. Všetci chceme vyhrať. Užívanie si zápasov je kľúčom k dosiahnutiu skutočne dôležitých cieľov.”

Pri ponuke od Senice argentínsky tréner cítil, že je tá správna. Prečo sa teda rozhodol skúsiť šťastie v našom klube na Slovensku?

"Pretože chápeme futbal v rovnakom smere. Vieme veľmi jasne, kam sa chceme dostať a zdieľame rovnaké hodnoty, o ktorých si myslíme, že nám pomôžu dosiahnuť naše ciele. V posledných rokoch som mal veľa príležitostí stať sa členom rôznych projektov vo futbale. Nikdy sa to ale neudialo z jediného dôvodu. Potreboval som cítiť, že som s perfektnými ľuďmi, v perfektnom klube s perfektným kontextom. Myslím si, že FK Senica reprezentuje všetky tieto vlastnosti,"
vysvetľuje rodák z Buenos Aires.

V Senici si zatiaľ najviac pochvaľuje prístup ľudí v klube a celkovú atmosféru: "Príjemní ľudia a spôsob, akým sa ku mne každý choval od prvého dňa, čo som sem prišiel. Každý človek v klube mi veľmi pomohol. Všetko je perfektné. Kľučom je vytvorenie dobrej skupiny ľudí, ktorá bude pracovať spoločne. Hráči, zamestnanci, pracovníci - proste všetko. Potrebujeme sa správať, ako jedna veľká rodina. Myslím si, že na to máme v klube správnych ľudí.”

Bývalý hráč tímu Boca Juniors si plne uvedomuje situáciu, v ktorej sa klub momentálne nachádza. Tejto výzvy sa nebojí, práve naopak verí, že sa klub potrebuje pohnúť vpred.

„Prišlel som sem a klub prechádzal mnohými zmenami, ktoré celkový proces príprav trochu brzdili. Všetci sme o tom ale vedeli a akceptujeme túto situáciu. Je to o nájdení riešení, nie problémov. Je to niečo, na čo sa sústredím spolu s našimi zamestnancami. Ak chce niekto plakať, máme dostatok kostolov. Všetci chápeme, že sa musíme pohnúť dopredu. Všetko, čo sa doteraz spravilo hodnotím veľmi pozitívne. Ďakujem za to zamestnancom klubu, pánovi Caanenovi, členom klubu a takisto aj profesionálnemu prístupu hráčov.”

O predstave a spôsobe hry má vo svojom novom pôsobisku jasno: "Náš realizačný tím je naklonený myšlienke, že futbal sa hrá s loptou. Lopta vám umožňuje mať kontrolu a dominovať v zápase. Dáva vám možnosť diktovať podmienky na ihrisku. To je presne to, čo chceme. Chceme hráčov s vysokou sebadôverou, ktorí budú rozmýšľať skôr nad tým ako hrať, než nad samotnou výhrou. Musíme sa preto prispôsobiť rôznym situáciám na ihrisku. Odvaha áno, potrebujeme ale aj inteligenciu.”


Na svoj prvý ligový zápas na lavičke FK Senica nezabudne. Na domácom štadióne sme porazili aktuálneho majstra Fortuna ligy FC Spartak Trnava najtesnejším rozdielom.

"V tomto zápase som sa naučil očakávať všetko. Bol to nekonečný zápas. Vedeli sme, že v zápase nebudeme mať veľa príležitostí. Takisto sme mali šťastie, čo je v zápasoch dobrá vec. Nemám ale rád, ak sa musíme spoliehať iba na šťastie. Presne preto sa potrebujeme zlepšovať a rásť ako tím. Zápas proti Trnave je za nami, musíme premýšľať nad ďalšími. Výhra je vždy pekná, je ale vždy dobre, keď si uvedomíte, čo ste v zápase neurobili správne a kde sa potrebujete zlepšiť. Potrebujeme pokračovať v tvrdej práci, aby sme si v zápasoch viedli ešte lepšie, ako napríklad proti Trnave. Takisto chceme v zápasoch začať robiť veci, ktoré sme doteraz nerobili. Zaberie to ale určitý čas,"
vrátil sa k zápasu proti Trnave Gatti.

Bývalý futbalista na záver dodáva: "Mojim cieľom je prispieť ku kolektívnemu rozvoju tímu. Chcem mužstvo, ktoré bude hrať veľmi dobre. Ak tím rastie ako kolektív, potom je jednoduchšie pomôcť hráčom po individuálnej stránke. Ak zároveň rastú hráči, potom rastie aj sila kolektívu. Potrebujeme rásť každý deň, to je našim hlavným cieľom.”

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Po gólovej prestrelke sa v Trenčíne zrodila remíza

Po gólovej prestrelke sa v Trenčíne zrodila remíza

19.9. | TASR, foto: Braňo Španka
V sobotu sa predstavíme na trávniku AS Trenčín

V sobotu sa predstavíme na trávniku AS Trenčín

17.9. | Redakcia
V nových dresoch výhra nad Pohroním

V nových dresoch výhra nad Pohroním

12.9. | TASR, foto: Braňo Španka
2

Copyright © 2021 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podĺa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu