Púť zo suterénu do futbalovej Európy (90.výročie)

Púť zo suterénu do futbalovej Európy (90.výročie)

20.05.2011 | Redakcia

Prierez históriou senického futbalového klubu uzatvárame obdobím od vstupu Slovenského hodvábu do futbalu po aktuálne obdobie. Autorom materiálu je futbalový historik Jozef Komorný.

 

VSTUP SLOVENSKÉHO HODVÁBU

Ďalším prelomovým medzníkom pre senický futbal bol rok 1969, kedy vzniká Telovýchovná jednota Slovenský hodváb Senica. Jedným zo siedmych druhov športu, ktoré zastrešuje, je aj futbalový klub SH Senica (ďalšie odvetvia: volejbal, tenis, šach, hokej, kulturistika, ZRTV).

Podmienky, zásluhou riaditeľa podniku Miloslava Chomu, sú neporovnateľne lepšie a senickému futbalu svitá na lepšie časy. V roku 1970 sa odovzdáva do užívania novučičká tribúna a previedla sa aj úplná generálka hracej plochy.

Oslavy 50. výročia vzniku futbalu v roku 1971 Senici prekazila Šaľa. Menšou náplasťou bolo víťazstvo v turnaji organizovaného pri tejto príležitosti pre Elsternbergom, Holíčom a Třebíčom. Vytúženého postupu do divízie sa Senica dočkala v sezóne 1973/74 pod vedením trénera Jána Baďuru.

 

Jubilejný rok v znamení postupov

Oslavy 55. výročia založenia už boli omnoho veselšie. A - mužstvo postúpilo do 1. Slovenskej národnej futbalovej ligy (SNFL), B - mužstvo postúpilo do I. A triedy a dorast postúpil do 1. ligy. A - čko v 1. SNFL vydržalo 17 rokov. V prvých pätnástich rokoch sa umiestnilo vždy v prvej polovici tabuľky, z toho dvakrát na medailových miestach.

Po vypadnutí v roku 1993 sa Senica o šesť rokov neskôr vrátila do 2. ligy. K veľkému úpadku prišlo po sezóne 2003/04, kedy vypadla z 2. ligy a o rok aj z 3. ligy.

Vo 4. lige Severozápad (v hierarchii až piata najvyššia súťaž) strávila dlhé štyri roky. Vtedy zaznamenala dokonca veľmi neslávny rekord, keď na víťazstvo musela čakať dlhých 594 dní, počas ktorých zo 46 majstrovských zápasov 39 prehrala a 7 remizovala.

 

Prienik medzi elitu

Opätovný rozmach klubu priniesol až vstup bývalého hráča Vladimíra Levárskeho do senického futbalu v ročníku 2008/2009. Senica pod vedením Ladislava Hudeca suverénne vyhrala 4. ligu, no zásluhou fúzie s Interom Bratislava hral od nasledujúcej sezóny už najvyššiu súťaž, Slovenskú Corgoň ligu.

V roku jubilejného 90. výročia, vo svojej druhej corgoňligovej sezóne, dosiahli Seničania až na pozície zabezpečujúce účasť v budúcoročných európskych pohároch. Medailové umiestnenie je najväčší úspech, aký futbal v Senici kedy zaznamenal.

 

Odchovanci Senice

V Senici sa v minulých rokoch vychovalo množstvo hráčov pre najvyššiu československú, či slovenskú súťaž. Postupne ju z odchovancov Senice hrávali v Trnave Jozef Hrebíček, Jaroslav Hutta, Ján Barkóci, Štefan Sadloň, Marián Rybanský, Peter Krč, Jaroslav Hílek, Lukáš Bajan, v Interi Bratislava Jozef Šajánek, Ľubomír Švirloch, Jozef Režnák, Milan Krupčík, Braňo Kubica, Vlado Prokop, v Slovane Peter Rýzek, Tomáš Sloboda, v Nitre Vladimír Včelka, v Trenčíne Stanislav Velický, v Dubnici Branislav Mráz, Michal Jonáš, v Žiline a Chebe Peter Baumgartner, v Slávii Praha Štefan Pavlíček, Matej Krajčík, v Brne Rudolf Pavlík, vo Vítkoviciach Miroslav Karas, v Ostrave Dušan Vrťo a najnovšie Milan Ferenčík.

Ale platilo to aj opačne. Do Senice s radosťou chodili hrávať hráči, ktorí mali niečo odohrané v najvyššej súťaž, napr. brankári Milan Máčal, Stano Fišan, hráči Jozef Čechvala, Miro Brezovský, Karol Pavlák, Stano Martinkovič, Milan Hrica, Vlado Gerič, Peter Poláček a mnohí ďalší.

 

S dvojkrížom na prsiach

Nezanedbateľným úspechom je aj štart trojice súčasných hráčov FK Senica Filipa Lukšíka, Tomáša Kóňu a Juraja Pirosku v reprezentačnom drese Slovenska v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy. Mať troch hráčov v reprezentácii sa pri súčasnom trende futbalu, keď národné mužstvo tvoria väčšinou futbaloví legionári pôsobiaci v rôznych kluboch Európy, už dlho nepodarilo žiadnemu slovenskému mužstvu.

Na záver nám neostáva iné, ako jubilantovi popriať do ďalšej činnosti veľa úspechov, aspoň takých, akými rozdával radosť svojim fanúšikom počas tejto sezóny.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Po výbornom výkone sme zdolali Trnavu

Po výbornom výkone sme zdolali Trnavu

23.2. | Ivan Tobiáš, TASR, foto: Jozef Komorný
Zajtra privítame Spartak Trnava

Zajtra privítame Spartak Trnava

22.2. | Ivan Tobiáš
Podporte futbalové nádeje FK Senica 2 % z dane

Podporte futbalové nádeje FK Senica 2 % z dane

18.2. | Ivan Tobiáš

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu