Míľniky senického futbalu (90. výročie)

Míľniky senického futbalu (90. výročie)

18.05.2011 | Redakcia

Oslava 90. výročia organizovaného futbalu v Senici sa blíži. Do 28. mája, na kedy je nachystaná oslava významného jubilea, ostáva doslova pár dní. Až do sobotnej akcie budeme prinášať denne, mimo víkendu, informácie spojené s chystanou slávnosťou. Na úvod ponúkame stručný pohľad na začiatok...

 

Prelom 19. a 20. storočia so sebou priniesol množstvo historických okamihov. Niektoré čas odvial do zabudnutia. Iné hýbu našim okolím dodnes. Obdobie, keď si dve storočia podávali ruky, bolo aj etapou vzniku nového fenoménu.

 

Futbal sa ako guľový blesk rozšíril z britských ostrovov na starý kontinent a vzápätí do celého sveta. Zasiahol štáty, mestá, dediny, obce... Neodolateľnému volaniu podľahla aj senická mládež. Šarvanci, sediaci na brehu Tepličky, prestali bezcieľne hádzať kamene do rozvlnenej hladiny a pustili sa do nového dobrodružstva. Hralo sa na „pláckoch“, kde sa dalo, s čím sa dalo. Dve skaly symbolizovali bránu. Zvláštny predmet, pripomínajúci iba s nevyhnutnou dávkou fantázie guľu, slúžil ako lopta. S pribúdajúcimi rokmi však takéto vybavenie prestalo byť dostačujúce. Preto sa najväčší nadšenci podujali na vážny krok. V lete roku 1921 založili oficiálny futbalový klub.

 

Novovzniknutý oddiel pôsobil na ihrisku v Kruhoch, neskôr na trhovisku či na ihrisku „v jame“. Futbalový klub sa javil ako vývojaschopný plod. Jeho rozmach ale pribrzdilo temné obdobie II. svetovej vojny. Celosvetový konflikt takmer zničil vo významnom centre Záhoria obľúbený šport. Rudolf Pšúrny, ktorý bol predsedom už predvojnového klubu, však nedovolil senickému futbalu zaniknúť. Stál pri ňom aj v období, keď sa svet zvíjal vo vojnových kŕčoch bolesti. V lete 1941, čiže 20 rokov po vzniku futbalového klubu, zorganizoval turnaj štyroch výberov. O rok neskôr sa Seničania opätovne objavili v organizovaných súťažiach. Záujem o duely bol enormný. Domáce stretnutia sa hrali pred plnými tribúnami. Na zápasy na ihriskách súperov jazdieval mimoriadny vlak.

 

Rok 1962 je v klubovej kronike zapísaný výrazným písmom. Futbalový oddiel dostal do užívania nový štadión. Ten slúži futbalistom dodnes. Otváranie športového areálu sa nieslo v sviatočnom duchu. V exhibičnom zápase si zmerali sily futbalisti okresu Senica, vedení kapitánom Fridrichom Huttom, s vtedy aktuálnymi vicemajstrami sveta z Chile, v zostave s Jozefom Adamcom či Jozefom Kadrabom.

 

Senica si s pribúdajúcimi rokmi získavala na športovom poli čoraz väčší rešpekt. Darilo sa jej v nižších ligových súťažiach i v pohároch. Medzi absolútnou špičkou sa predstavila premiérovo v sezóne 2009/2010, kedy sa začala nová éra klubu.

 

Historické názvy klubu:

1921 – 1928 Železná Únia Senica

1928 – 1934 AC Senica

1934 – 1939 FC Senica

1946 – 1969 Sokol Chemické závody Senica

1969 – 2007 FK SH Senica

od 2007 FK Senica

 

Podrobnejšie informácie o histórii senického futbalu prinesieme na stránke v nasledujúcich dňoch.

 

/zdroj: 70 rokov futbalu v Senici/

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
V sobotu proti Michalovciam s cieľom bodovať

V sobotu proti Michalovciam s cieľom bodovať

14.8. | Redakce
Mládež v akcii: Víkendový program zápasov

Mládež v akcii: Víkendový program zápasov

14.8. | Redakce
Proti Seredi prehra štvorgólovým rozdielom

Proti Seredi prehra štvorgólovým rozdielom

12.8. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu