Vladimír Helbich - posila trénerskej skupiny FK

Vladimír Helbich - posila trénerskej skupiny FK

08.02.2011 | Redakcia

V zimnom období posilnil trénerský štáb FK Senica Vladimír Helbich. Bývalý skvelý ligový hráč nastupoval počas aktívnej činnosti predovšetkým ako stredopoliar a obranca. Na Záhorí dostal dôveru pri výbere chlapcov do 14 rokov. Nový prírastok v rodine FK Senica vám priblížime prostredníctvom nasledujúceho rozhovoru.

 

Na úvod nám prezraďte, ako sa vyvíjala vaša futbalová púť.

Žiacku kariéru som odštartoval v Baníku Prievidza. Po prvých sezónach som sa presunul do dorastu Banskej Bystrice. V Dukle som pôsobil štyri roky. Nasledovalo krátke obdobie v Slovane Bratislava a následný návrat do Banskej Bystrice. Neskôr som prestúpil do Ružomberka. Na severe Slovenska som strávil päť zaujímavých rokov. Vyskúšal som si aj zahraničie. Na Cypre som okúsil prvú aj druhú ligu. Do druhej najvyššej súťaže som sa vrátil aj na Slovensko. Najskôr do Tatrana Prešov. Následne sa kruh uzavrel a ja som putoval do Prievidze.

 

Pestrá paleta pôsobísk. Najslávnejším z nich je určite Slovan. Ako s odstupom vnímate vašu éru v belasom?

Nie sú to najpríjemnejšie spomienky. Bol som tam pol roka, ale hrať som nemohol. Dukla a Slovan sa naťahovali a nedokázali sa dohodnúť na prestupe. Preto som sa po šiestich mesiacoch vrátil na Štiavničky. Chcel som hrávať a nie iba vyčkávať.

 

V bohatej kariére ste si zahrali aj európske poháre...

V Ružomberku sme sa umiestnili na treťom mieste, čím sme sa kvalifikovali do pohára UEFA. Zahrali sme si proti francúzskemu Troyes. V Banskej Bystrici som mal zasa tú česť nastúpiť proti Ajaxu Amesterdam. V oboch prípadoch sme vypadli po vysokých prehrách. Boli to naše pohárové začiatky. Ukázali nám zrkadlo, kde sa nachádza futbal na Slovensku a vo vyspelej Európe. Myslím si, že dnes sú slovenské kluby zahraničiu vyrovnanejšími rivalmi, než ako to bolo v našej dobe.

 

Kariéru ste chceli uzavrieť v Prievidzi. Kedysi úspešný klub sa ale potopil do futbalového suterénu. Ste rodený Prievidžan, ako vnímate úpadok vašej „srdcovky“?

Veľmi ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Z Cypru som prichádzal na Slovensko s cieľom ukončiť kariéru v Prievidzi a následne som tam chcel odštartovať trénerskú púť. Veľmi ma mrzí, ako sa tam situácia vyvinula. Prievidza je futbalovým mestom. Stále sa tam rodia neuveriteľné talenty.

 

Vráťme sa na úvod vašej kariéry. S ktorými známejšími futbalistami ste sa stretli počas žiackeho pôsobenia vo vtedajšom Baníku?

Do Corgoň ligy a následne až do pohára UEFA to dotiahli Ľuboš Perniš a Ivan Belák. V dobe, keď som tam pôsobil, hralo tam viacero šikovných chlapcov. Spomeniem aj Mira Poliačka. Ten bol ale mladší ročník.

 

Počas kariéry ste pracovali pod viacerými trénermi. Dá sa vyzdvihnúť jeden, ktorý vás obohatil najviac?

Hm. Ťažká otázka. Trénerov bolo skutočne dosť. Ak mám ale jedného z nich vyzdvihnúť, spomeniem Petra Benedika. Tento mládežnícky expert ma viedol v doraste Banskej Bystrice. Naučil ma mnohým užitočným veciam. Tie by som chcel využívať aj počas mojej rozbiehajúcej sa kariéry trénera. Ale nie iba on, ale každý tréner mi niečo dal. Teraz bude záležať na mne, ako so získanými informáciami naložím.

 

Ste impulzívnym alebo hĺbavým a pokojným typom trénera?

V prvom rade som mladý tréner. Čiže v tomto smere sa stále ešte formujem a učím. Ale skôr mi pasuje cesta pokojného prístupu.

 

Predsa len. Úplným nováčikom v trénerskej brandži nie ste. Máte skúsenosti z mládeže i ako asistent pri senioroch...

Prvé skúsenosti som začal zbierať v Prievidzi. Po mojom opätovnom príchode do mužstva, som okrem hráčskych povinností dostal priestor aj ako tréner mladších žiakov. Bol to veľmi vydarený ročník. Pripravoval som ich viac ako tri roky. Zaujímavá skúsenosť. Táto práca ma okamžite chytila za srdce. V tom období som sa rozhodol, že v tejto ceste chcem pokračovať vo svojom ďalšom profesionálnom živote. Aj preto som sa dal na štúdium trénerskej licencie. Po viac – menej vynútenom prestupe do Liptovského Mikuláša som pokračoval nielen v hráčskej, ale aj trénerskej aktivite. Nepracoval som však pri mládeži, ale po boku hlavného trénera Pavla Strapáča som pôsobil pri mužstve aj ako hrajúci asistent A-čka. Bolo to zvláštne obdobie. Cítil som, že už ma to ťahá viac na lavičku ako na trávnik. Nebolo to úplne šťastné riešenie. Ako tréner som mal okrem iného za úlohu poukazovať aj na chyby hráčov v zápasoch. Sám som sa ale zápasov aktívne zúčastňoval a chyby som občas robil aj ja. Ťažko som potom mohol ostatným vyčítať ich nedostatky.

 

V zime ste opäť menili adresu. Zo severu Slovenska ste sa presunuli na Záhorie. Ako sa zrodil tento prestup?

Už v lete som bol v kontakte so šéfom tunajšej mládeže Vladimírom Skalbom. Vtedy som uprednostnil ešte hráčsku kariéru. Ak mi to ale čas dovolil, počas jesene som sledoval aj niektoré mládežnícke zápasy FK. Získaval som si prehľad a v zime sme naše letné debaty dotiahli do úspešného konca.

 

Máte za sebou prvé senické tréningy. Aké z nich máte pocity?

Na hodnotenie je ešte príliš skoro. Zatiaľ sa zoznamujeme. Hneď prvý zápas nám nevyšiel. Vybuchli sme v Žiline. Pre mňa aj pre hráčov sú však takéto skúsenosti veľmi cenné. Spoločne sme zistili, že nás čaká ešte veľa práce a tvrdá drina. Chlapci sú šikovní, tvarovateľní, talentovaní. Len nás ešte čaká veľa, veľa práce.

 

Aké je vaše trénerské krédo?

Základom je disciplína. Od nej sa odvíja všetko ostatné. Keď zvládneme tento základný prvok, budem sa snažiť vštepovať do zverencov futbalové návyky. Chcem, aby sa naučili riešiť aj tie najzložitejšie situácie futbalovo. To znamená, že veľa budeme pracovať s loptami, budeme cibriť techniku. Takže zhrniem to do jednej vety. Mojim krédom je učiť chlapcov hrať futbal.

 

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Mládež v akcii: Víkendový program zápasov

Mládež v akcii: Víkendový program zápasov

25.9. | Redakce
Stanislav Griga novým trénerom útočníkov

Stanislav Griga novým trénerom útočníkov

23.9. | Redakce
Predpredaj lístkov na Spartak Trnava

Predpredaj lístkov na Spartak Trnava

22.9. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu