Jurij Medveděv: Do Senice som chcel už cez zimu

Jurij Medveděv: Do Senice som chcel už cez zimu

11.10.2017 | Vlado Miček

Jeden z trojice hráčov, ktorá má v prebiehajúcom ročníku na konte plnú minutáž v prebiehajúcom ročníku Fortuna ligy je v senickom drese pravý bek Jurij Medveděv.

A to napriek tomu, že pred úvodným kolom nemal v najvyššej súťaži odohranú ešte ani minútu. V zápasoch sa prezentuje spoľahlivými výkonmi v defenzíve a dokáže podporovať aj ofenzívu. Dôkazom toho je aj strelený gól, či viacero šancí, v ktorých sa ešte len 21-ročný futbalista ocitol.

O svojej futbalovej ceste, ale aj dojmoch z doterajších skúseností vo Fortuna lige sa vyslovil pre oficiálny web senického klubu.

Meno napovedá, že asi nie si rodený Čech.

Je to tak, narodil som sa v Kazachstane, v meste Batamša, v oblasti Aktobe. Do Českej republiky som sa s rodinou presťahoval, keď som mal tri roky.

Ako si sa s rodinou dostal do Čiech?

To už si presne nepamätám. Ale v Kazachstane nebola životná úroveň v tej dobe na tak vysokej úrovni, ako si rodičia predstavovali. Mali sme v Čechách nejakých predkov, tak voľba padla na Českú republiku. V podstate to bolo rozhodnutie rodičov kvôli práci.

Kam ste sa presťahovali?

Na Šumavu do obce Hartmanice pri Železnej Rude. Ide o malé mestečko, kde bývame v podstate doteraz.

Bol u teba futbal prvou voľbou, alebo boli aj nejaké iné športy pred ním?

Už od malička som si za garážou kopal s loptou, futbal sme hrávali s kamarátmi aj na „plácku“. Takže to bola v podstate jasná voľba. Otec ma zobral priamo na futbal. Takže hneď od začiatku zvíťazila „kopaná“.

Priblíž nám tvoju futbalovú cestu.

Od začiatku od 7 rokov som začal trénovať v Sušiciach. Tu som pôsobil do 13 rokov a potom si ma kúpila Plzeň, ktorej hráčom som bol v podstate až do tohto leta.

Aké to bolo, prísť v trinástich do klubu, ktorý hral Ligu majstrov, európske poháre?

Bolo to podobné asi ako v každej mládeži. Prešiel som si tam všetkými kategóriami. V doraste som sa dostal už do juniorky, čo je vlastne plzenské béčko. Bola to pre mňa cenná skúsenosť, keďže ako dorastenec som hral už s hráčmi áčka.

Odchod zo Sušíc bol asi výrazným zásahom do života?

Keď sme sa v tom čase v rodine rozhodovali, mal som na stole ponuky z troch klubov: Sparty, Slavie a Plzne. Jedným z rozhodujúcich faktorov, ktorý zavážila pre Plzeň bol fakt, že tam odišla sestra študovať na vysokú školu a rodičia nás nechceli rozhádzať. Boli sme spolu na byte, ona tam študovala na výške a ja som tu hral futbal.

Aké to bolo pre teba vnútorne, keď si mal tri ponuky z českých top klubov.

Keď som bol malý, vždy som mal v hlave Sparta, Sparta, Sparta. V tej dobe bola Sparta podstatne lepšia ako je dnes. Ale otec asi vedel čo robí, keď sa rozhodol odporučiť mi Plzeň. Teraz mu za to môžem iba poďakovať, že to bola dobrá voľba. Že som nič neurýchlil a nešiel hneď do Prahy. Kto vie ako by to dopadlo.

Ako si pamätáš na prvý kontakt s áčkom Plzne?

Ja si pamätám, akoby to bolo iba včera. Zavolali mi z klubu, že idem s áčkom na sústredenie. Dovtedy som si s nimi mohol zahrať akurát tak na play station. Zdravil som ich iba ako chodili okolo a zrazu som sa s nimi sedel v šatni. Bol tam rešpekt, ale užil som si to. V podstate celé dva roky.

Potom prišlo hosťovanie v Sokolove.

Bol som v Plzni, kde som hral iba pohárové duely. Síce som na ligových stretnutiach sedel na lavičke, ale nikdy som nezasiahol do súťažných zápasov. Prišla ponuka zo Sokolova, čo som rád prijal, keďže som chcel v prvom rade hrať. Vždy treba niekde začať. Nemôžete hneď z dorasteneckého futbalu naskočiť do najvyššej českej súťaže. Bohužiaľ som mal v prvej sezóne smolu, že som bol často zranený, čo ma limitovalo. Či už to bol chrbát, koleno, členok či triesla. Takže ten prvý rok bol kvôli zraneniam ťažký, ale druhý som už bol zdravý a odohral som toho podstatne viac.

Ako prišiel Medveděv do Senice?

Už v zime ma kontaktoval Michal Ščasný, či by som nemal záujem prísť do Senice. Sokolov sa k tomu postavil negatívne. Chcel som tu byť už v zime. Lenže Plzeň a Sokolov majú nadštandardné vzťahy, tak som musel zostať až do konca sezóny.

Nakoniec si v lete predsa len skončil na Záhorí.

Na konci sezóny som nepredĺžil v Plzni zmluvu a prišiel som do Senice ako voľný hráč. V podstate celú jar som bol rozhodnutý, že ak záujem pretrvá, pobijem sa o šancu tu.

Si jeden z troch hráčov Senice, ktorý má na svojom konte plnú minutáž v tohtoročnej edícii Fortuna ligy. Ako sa pozeráš na kvalitu slovenskej súťaže.

Sú tu zápasy, kde sa viac nabeháte ale aj také, kde sa viac bojuje či sa viac prihráva. Každé mužstvo je iné. Ak porovnám druhú najvyššiu súťaž v Čechách a Fortuna ligu, tak tu mi to príde viac futbalovejšie. Tam to bolo ešte viac o bojovnosti. Dbalo sa o to, aby si za každú cenu nestratil loptu, resp. aby súper cez teba neprešiel. Na rozdiel od zápasov so Slovanom, Trenčínom či Žilinou. To je už profesionálny futbal, čo sa mi páči. Som rád za túto zmenu.

Ako by si porovnal Plzeň a Senicu.

Treba priznať, že hráči Plzne sú niekde inde. Musíme si ale uvedomiť, že polovica, možno aj trištvrte mužstva má skúsenosti z reprezentácie. Či už začnem od toho ako sa hrá na tréningu bago alebo nácvik pozičnej hry. Pri nej sme hrali napríklad tri minúty a keď ste začali brániť, tak ste sa dve a pol minúty nedostali k lopte, proste vám ju súper ani na tréningu nepožičal. Všetko sa na tréningoch odohrávalo v rýchlosti, napriek tomu sa prihrávky nekazili. Držali loptu na kopačkách strašne dlho.

Ako to bolo s prípravou?

V Plzni u trénera Koubka, to bolo poriadne náročné. Ráno sme mali posilňovňu, v šatni sme si po nej dali krátke občerstvenie, prezliekli sme sa a išli sme na ihrisko, kde sme mali náročný tréning. Po ňom nasledoval obed a po oddychu ďalší tréning na ihrisku a behanie, prípadne iba behanie. Behanie bolo so športestermi a behali sme hodinu a pol po dráhe v kuse. Bolo to náročné, ale na druhej strane treba priznať, že fyzicky sme boli pripravení skvele.

Takže ste sa tešili na prípravné zápasy.

Nie úplne. Takto to bolo každý deň vrátane dní, keď sme hrali prípraváky. Ak sme mali zápas dopoludnia, poobede ešte nasledoval tréning. Ak sme mali zápas poobede, doobeda sme mali tréningovú jednotku. Samozrejme išlo o prípravu, nie súťažnú sezónu.

Senici sa momentálne výsledkovo nedarí, čím to je?

Sme tu úplne nový tím, takže tá súhra ešte od začiatku nefungovala. Logicky nám dlhšie trvalo, než jeden druhého spoznáme. Teraz sa to už postupne zlepšuje. Spoznávame sa a začíname vedieť, čo jeden od druhého môžeme čakať. Posledné kolá sme išli herne určite vyššie. Ale chýbala tomu väčšia kvalita v zakončení, keďže sme si síce dokázali vypracovať šance, tie sme však nevyužili. Naopak chyby v obrane súper dokázal potrestať a tak sme aj v tých dueloch, kde sme herne išli hore,  ťahali za kratší koniec. Je to nepríjemné, keď sme ešte počas sezóny ani raz nedokázali ísť do vedenia. Jedným z dôvodov bol samozrejme fakt, že sa káder skladal za pochodu a logicky trvá dlhšie, kým sa všetko utrasie.

Napriek tomu, že sme dali iba sedem gólov a ty máš na starosti predovšetkým defenzívu, už máš na konte premiérový zásah. Ako si videl svoj gól proti Trnave?

V prvom rade som za ten gól rád, keďže to bol môj prvý presný zásah v najvyššej súťaži. Z mojej strany to nebolo nič prevratného. Naviedol som si loptu do stredu, vystrelil a padlo to tam.

Spomínal si, že herný prejav sa zlepšuje, nálada na tréningoch išla hore,  je vidieť väčší optimizmus, nárast sebavedomia, dá sa očakávať aj výsledkové zlepšenie?

My už proste musíme. Ak nechceme spadnúť do 2. ligy alebo sa do posledných kôl báť o prvoligovú príslušnosť, tak musíme začať zbierať body. Musíme čo najskôr dostihnúť Prešov a Podbrezovú a nespoliehať sa na koniec sezóny. Súčasná priorita je jasná. Musíme sa snažiť do konca jesennej časti nahnať čo najviac bodov.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Anton Šoltis novým trénerom FK Senica

Anton Šoltis novým trénerom FK Senica

14.7. | Redakce
V poslednom kole na ihrisku Pohronia bodovo naprázdno

V poslednom kole na ihrisku Pohronia bodovo naprázdno

11.7. | Redakce
V záverečnom kole sezóny cestujeme na ihrisko nováčika súťaže

V záverečnom kole sezóny cestujeme na ihrisko nováčika súťaže

10.7. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu