Najbližším súperom futbalistov FK Senica bude FC Spartak Trnava

Najbližším súperom futbalistov FK Senica bude FC Spartak Trnava

19.05.2017 | Jozef Komorný

A bude to posledné vystúpenie futbalistov FK Senica v súťažnom ročníku 2016/2017, nakoľko v poslednom 33. kole Fortuna ligy budú mať voľno, keďže by mali hrať so Spartakom Myjava, ktorý sa po jesennej časti zo súťaže odhlásil.

Zápas so Spartakom Trnava odohrajú Záhoráci v piatok 19. mája o 17.30 hodine, kedy je na programe všetkých päť stretnutí 32. kola Fortuna ligy. Zápasy s Trnavou mali v Senici vždy svoju „šťavu“, či sa hrali zápasy priateľské, v 1. SNL alebo teraz v Corgoň lige. Keď Spartak Trnava v sezóne 1989/90 z najvyššej súťaže vypadol, v tom nasledujúcom ho Slovenský hodváb Senica privítal na svojom ihrisku. Po prvýkrát v majstrovskom zápase.

Problémy už vtedy

Hoci sa futbalový „fajnšmekri“ na stretnutie tešili, organizátori mali z neho obavy a veru vedeli aj prečo. Nechvaľne preslávení fanúšikovia Trnavy sa už vtedy prejavili ako hulváti a na interiéri futbalového štadiónu napáchali škody.

V samotnom zápase sa prejavila väčšia priazeň rozhodcu k papierovo silnejšiemu. Senica vyhrávala už 2:0 po góloch Prochásku a Kaveckého, no vylúčenie opory v bráne Fera Jurkoviča i niekoľko sporných verdiktov a darovaných štandardiek v okolí domácej 16-ky pomohlo Trnave získať hernú prevahu a nakoniec gólom Ovada v 88. min. aj veľmi šťastný bod.

Odveta v Trnave sa hrala pred slušnou diváckou kulisou, keď množstvo futbalových priaznivcov zo Záhoria meralo cestu do malého Ríma. Po zápase však boli sklamaní nie však z výkonu obidvoch aktérov, ako z výkonu hlavného arbitra Vladimíra Vnuka. Ten síce musel uznať gól Viktora Buzaya na 1:1, ktorým odpovedal na pekný gól Solára, no potom pre údajný ofsajd neuznal gól Prokopa na 1:2, hoci mu P. Hutta prihrával od brankovej čiary a tesne pred polčasom daroval domácim penaltu, z ktorej senický odchovanec J. Hutta dal vedúci gól Trnavy. Po prestávke ďalší senický odchovanec v drese Trnavy Štefan Sadloň dal dva góly a tak výsledok bol jednoznačný, no pre Záhorákov nezaslúžený. Ak by sa to dalo zhodnotiť z nadsázkou, Seničania dali päť gólov, no prehrali 4:1.

Corgoňligová prítomnosť

Corgoňligová bilancia bola v prvom ročníku na body vyrovnaná, keď obidve mužstvá získali po štyri body za jednu výhru a jednu remízu. Miernu výhodu mali hráči Trnavy, ktorí z troch stretnutí hrali dvakrát doma. V prvom stretnutí nad vtedy „vyľakaným“ nováčikom vyhrali presvedčivo 3:0 a aj v Senici pri remíze 0:0 boli o máličko bližšie k trom bodom oni. V treťom stretnutí na štadióne Antona Malatinského však Záhoráci odpálili riadnu bombu, keď dokázali vyhrať 2:1.

V ďalšom súťažnom ročníku sa prvý zápas v Trnave vyvíjal priaznivo pre hostí, no červená karta pre Smetanu v závere polčasu dala tromfy do rúk hráčom Spartaka a tí to po prestávke aj využili. V senickom zápase rozvášnení trnavský fans demolovali senický štadión a trikrát vtrhli do priestorov hracej plochy. Rozhodca Trutz sa však zápas bál predčasne ukončiť, hoci dôvody na to boli. Záhoráci ešte v 89. min. viedli 1:0, no v čase, keď sa všetci na štadióne sústreďovali na zásah polície proti hosťujúcim tiežfanúšikom, dvomi gólmi hostia otočili výsledok. Poslednú nulu v klonke vzájomných zápasov tak zmazali Záhoráci až v nasledujúcom domácom zápase, v ktorom po bezgólovom polčase vyhrali vysoko 4:0.

V nasledujúcom ročníku sa prvé dva zápasy v Trnave i v Senici skončili remízou 1:1, keď paradoxne ani jeden z trénerov nebol s výsledkami spokojný. V treťom vzájomnom zápase, vyhrala Trnava doma 1:0, keď hostia dvakrát v prvom polčase trafili konštrukciu brány.

V práve prebiehajúcom ročníku vyhrali obidve mužstvá po jednom zápase zhodne 1:0, paradoxne obidve na ihrisku súpera. Krajských derby bolo doteraz v najvyššej súťaži odohraných 23, toto bude mať poradové číslo 24.

Bojovali za obidvoch

Zo žiadnym z klubov Fortuna ligy nemá Senica takú trénerskú či hráčsku výmenu ako s Trnavou. Pri výpočte všetkých by sme sa dostali k číslu 40.

V najvyššej súťaži hrali hrávali za obidva kluby Pavel Kamesch, Lukáš Bajan, Ján Vlasko, Pavol Masaryk, Michal Habánek, Peter Štepanovský, Tomáš Majtán, Ivan Hladík, momentálne hráva za Spartak aj Oliver Janso, ktorý si v drese FK Senica zahral aj Európsku ligu, no v najvyššej súťaži nehral, rovnako aj senický odchovanec Matej Rehák si zahral najvyššiu súťaž za Spartak, no v Senici nie. V minulosti hrávali za obidvoch aj Jozef Hrebíček st., Jaro Hutta, Ján Barkóci, Igor Klejch, Ivan Kavecký, Vojto Petráš, Štefan Sadloň, Robert Novák, Vlado Gerič, Jaroslav Hrabal, Juraj Jarábek, Stanislav Fišan, Michal Dian, Marian Rybanský, Jozef Mikula, Stano Martinkovič, Karol Pavlák, Dušan Keketi ml., Tomáš Lovasík, Peter Krč, Petr Čmilanský, Peter Čvirik, Milan Ferenčík, Gabriel Bartošek, Martin Babic.

Podpora senickému futbalu zo strany Spartaka prichádzala najmä na trénerskom poste. Ako prvý sa na Záhorí presadil František Bolček, postupne prichádzali aj ďalší, Slanina, Stanislav Jarábek, Alojz Fandel, Dušan Keketi st., Josef Geryk, Jaroslav Kravárik, Jaroslav Masrna, Richard Matovič, Libor Fašiang, naposledy Vojtech Žitný, opačne sa to podarilo iba Branislavovi Mrázovi, ktorý trénoval Spartak Trnava v najvyššej súťaži.

Kanonierom je Miki Mikovič

Kanonierom zo vzájomných stretnutí je trnavský kapitán Martin Mikovič, ktorý prekonal senických brankárov 7 krát, posledným strelcom je Bello, ktorý rozhodol posledné vzájomné stretnutie v Senici. A to je aj jediný strelec v súčasnom kádri Spartaka, ktorí sa presadili proti Senici.

Najviac gólov do siete Spartaka nastrieľala štvorica Smetana, Piroska, Pillár a Kalabiška. Všetci prekonali brankárov Spartaka po 3-krát. Stopér Robert Pillár však pridal ďalšie dva góly v drese Nitry kde hosťoval, Spartaku tak nastrieľal už päť gólov.

Štatistiky

Vzájomné štatistiky sa v posledných troch rokoch trošku viac naklonili na stranu Spartaka, Senici sa prestalo dariť najmä na domácom ihrisku, kde naposledy vyhrala ešte v jeseni 2013. Odvtedy získali Záhoráci paradoxne viac bodov v Trnave, ako na vlastnom ihrisku (doma 2, v Trnave 7).

Vzájomné zápasy v SNL

Senica - Trnava 2:2, Procháska, Kavecký - Mókoš, Ovad

Trnava - Senica 4:1, Sadloň 2, Solár, J. Hutta (11) - Buzay

Vzájomná bilancia v SNL

Spolu    2  0  1  1  3:6

Senica doma    1  0  1  0  2:2

Vzájomné zápasy vo FL

2009/10: Trnava - Senica 3:0, Bernát, Kožuch, Bernardíni, Senica - Trnava 0:0, Trnava - Senica 1:2, Guldan - Hesek, Piroska

2010/11: Trnava - Senica 3:0, Bernát 2, Procházka, Senica - Trnava 1:2, Smetana - Gross, Bicák, Senica - Trnava 4:0, Smetana 2 (1 z 11), Lukšík, Hošek

2011/12: Trnava - Senica 1:1, Oravec - Ďurica, Senica - Trnava 1:1, Valenta - Vyskočil, Trnava - Senica 1:0, Vyskočil

2012/13: Senica - Trnava 3:0, Kóňa, Diviš, Masaryk (11), Trnava - Senica 1:1, Vyskočil - Piroska, Senica - Trnava 3:2, Štepanovský, Wijlaars, Kalabiška - Mikovič, Vyskočil

2013/14: Senica - Trnava 2:1, Piroska, Diviš - Klabník, Trnava - Senica 1:0, Štepanovský, Senica - Trnava 0:1, Sabo

2014/15: Trnava - Senica 2:2, Vlasko, Mikovič - Pillár 2, Senica - Trnava 1:1, Mráz - Mikovič, Trnava - Senica 4:2, Cleber 2, Mikovič 2 - Kalabiška, Pillár

2016/17: Senica - Trnava 0:0, Trnava - Senica 0:1, Kalabiška (11), Trnava - Senica 2:0, Mikovič 2

2015/16: Senica - Trnava 0:1, Bello, Trnava - Senica 0:1, Kováč

Vzájomná bilancia vo FL

Spolu      23  7  7  9  25:28

Senica doma    11  4  4  3  15:9

Slovnaft Cup

Štvrťfinále 2015/16: Trnava - Senica 1:2, Sabo (11) - Majtán, J. Kosorin


Celková bilancia Senica - Trnava

Spolu      26  8  8  10  30:35

Senica doma    12  4  5  3  17:11


Strelci v najvyššej súťaži

Senica: Piroska 3, Smetana 3, Pillár 3, Kalabiška 3, Diviš 2, Hesek, Lukšík, Hošek, Ďurica, Valenta, Kóňa, Masaryk, Štepanovský, Wijlaars, Mráz, Kováč

Trnava: Mikovič 7, Vyskočil 4, Bernát 3, Cleber 2, Kožuch, Bernardíni, Guldan, Procházka, Gross, Bicák, Oravec, Klabník, Štepanovský, Sabo, Vlasko, Bello

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Organizačné pokyny pre divákov pred zápasom s Trnavou

Organizačné pokyny pre divákov pred zápasom s Trnavou

30.7. | Redakcia
Z Ružomberka vezieme cenný bod

Z Ružomberka vezieme cenný bod

24.7. | TASR, foto: TASR
Tlačová konferencia: Šustr -

Tlačová konferencia: Šustr - "Sme na začiatku nastúpenej cesty"

23.7. | Jozef Komorný

Copyright © 2021 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu