Šnegoň: Spomienky patria DAC, súčasnosť Senici

Šnegoň: Spomienky patria DAC, súčasnosť Senici

05.11.2010 | Redakcia

201011-01Na Záhorí patria zápasy Senice proti Dunajskej Strede medzi najočakávanejšie. Oba tímy lákajú do hľadiska zakaždým množstvo priaznivcov, starajúcich sa o prvotriednu futbalovú atmosféru. K jej korektnosti napomáha aj priateľská väzba medzi oboma fanúšikovskými tábormi.

 

Vzormi Kapko a Pavlík

Na prestížny víkendový duel sa pripravuje celý klub. Hádam najviac sa naň teší Martin Šnegoň. „Ako dieťa som býval necelých sto metrov od dunajskostredského štadióna. Na ihrisku som bol skoro každý deň. Tamojšiu futbalovú atmosféru som vnímal od siedmych rokov. Vtedajší hráči boli pre mňa skutočnými hrdinami,“ odkrýva svoju spätosť s DAC kondičný tréner FK Senica. Loviac vo svojich, štvrťstoročia starých, spomienkach pokračuje: „Audi, Tóth, Majoroš neskôr Vahala, Pavlík, Mičinec, Šrámek či Kapko. Zostavu sme ovládali naspamäť,“ vymenoval za hrsť vtedajších dunajskostredských futbalistov. „Páčil sa mi herný štýl Jána Kapka. Obdivuhodným futbalistom bol aj Rudolf Pavlík. Takmer po každom tréningu si pridával záťaž navyše,“ uznanlivo konštatuje bývalý priaznivec DAC. V tej dobe sa takmer každý chlapec chcel stať futbalistom. Martin nebol výnimkou. V žlto-modrých farbách to skúšal na poste brankára. Všeobecne nadaný športovec vynikal aj v atletike, ktorej najslávnejším propagátorom na Žitnom ostrove bol úspešný tréner Michal Pogányi. Šnegoň sa však nevenoval skoku do výšky, ako uznávaný tréner, ale vrhu guľou. Na pretekoch na okresnej úrovni dokonca zbieral víťazné trofeje.

 

DAC ako reklama na kozmetiku

Po postupe DAC do vtedajšej federálnej ligy sa na Žitnom ostrove oslavovalo vo veľkom. „Prvé zápasy vonku nám ale veľa radosti neurobili. Najskôr sme prehrali v Prahe na Bohemianse 0:8 a potom v Olomouci 0:4. Celá republika si robila srandu, že v DAC používajú kozmetiku 8x4. V tej dobe to bola prestížna značka mydiel a sprejov, dovážaných zo zahraničia,“ spomína s úsmevom na jeseň 1985. Vrelý vzťah k detskej láske následne potvrdzuje listovaním v žlto-modrej kronike. „Každý deň som sem lepil články súvisiace s DAC. Rysoval som tabuľky, písal zostavy a rôzne zaujímavosti. Pozrite sa, v súbojoch s Dunajskostredčanmi sú tu aj zábery Stana Grigu, Libora Fašianga a Dušana Vrťa,“ ukazuje „vychytávky“ v pestro ilustrovanom bedekri.

 

Podával lopty aj Augenthalerovi

Najpamätnejším duelom v histórii DAC bol zrejme pohárový súboj proti Bayernu Mníchov. „Dodnes mi behá po chrbte mráz, keď si spomeniem ako vstupovali na trávnik kapitáni Dušan Liba a Klaus Augenthaler, vedúci svoje mužstvá na plochu,“ vracia sa Šnegoň k najhviezdnejšej ére DAC. Počas zápasu mal k veľkým bavorským hviezdam doslova na dotyk ruky. Robil totiž podávača lôpt. Z blízka sledoval osobné, neraz iskrivé, súboje na ihrisku. „Útočníci to mali ťažké predovšetkým proti Libovi. Bol to veľmi tvrdý bek,“ pamätá si na nekompromisné zákroky brata legendárneho hokejistu Igora súčasný člen realizačného tímu FK Senica.

 

Zo Žitného Ostrova na Záhorie

Martinove denné návštevy štadióna prerušili študijné povinnosti v Bratislave. V slovenskej metropole sa naplno prejavila jeho športová všestrannosť a začal sa vrcholovo venovať volejbalu. Na palubovkách najvyššej súťaže bolo jeho meno známou veličinou. Hrával za Červenú hviezdu, Detvu a VKP. Pri vlastných športových aktivitách išla žlto-modrá srdcová záležitosť mierne bokom. Keď Martin Šnegoň začal pracovať pre FK, situácia sa zmenila úplne. Ako obyvateľ Senice a zamestnanec nášho klubu sa stal priaznivcom Záhorákov. Zápasy jeho súčasného tímu s mužstvom, ktorému ako dunajskostredský „šrác“, fandieval v minulosti, prežíva vždy s mimoriadnou pozornosťou. „Pred týmito zápasmi mávam špecifický pocit. Je to pre mňa prestížna záležitosť. Som v kontakte s viacerými priateľmi z Dunajskej Stredy. Mnohí z nich nebudú chýbať ani na sobotňajšom zápase. Celý týždeň pred duelom si telefonujeme. Sú to také príjemné hecovačky. Počas zápasu sa každý koncentrujeme na hru svojho mužstva. Po záverečnom hvizde sme ale opäť kamarátmi,“ opisuje priateľské špičkovanie sa so známymi. V poslednom stretnutí na Žitnom ostrove sa hral dramatický zápas. Kriminálnu zápletku vyriešil až v 83. min Strnad. Senica vyhrala 3:2. „Posledný duel som si doslova užíval. Bolo to super. Kamarátom sa naša výhra samozrejme nepáčila. Sľubovali mi, že v ďalšom zápase si prídu zobrať stratené body späť. Dunajská teraz ťahá zaujímavú sériu bez prehry. Dúfam, že ju prerušíme a že v sobotu od nás odídu naprázdno,“ teší sa na duel 15. kola Martin Šnegoň.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Po výbornom výkone sme zdolali Trnavu

Po výbornom výkone sme zdolali Trnavu

23.2. | Ivan Tobiáš, TASR, foto: Jozef Komorný
Zajtra privítame Spartak Trnava

Zajtra privítame Spartak Trnava

22.2. | Ivan Tobiáš
Podporte futbalové nádeje FK Senica 2 % z dane

Podporte futbalové nádeje FK Senica 2 % z dane

18.2. | Ivan Tobiáš

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu