Boli sme na prednáške Joana Laportu

Boli sme na prednáške Joana Laportu

29.10.2010 | Redakcia

20101029 V stredu poctila Bratislavu vážna futbalová návšteva. V hoteli Kempinski prednášal o futbale a biznise bývalý prezident FC Barcelona Joan Laporta. Na prestížnom seminári mal zastúpenie aj senický klub. Medzi viac ako stovkou vybratých hostí bol aj prezident FK Senica Viktor Blažek.

 

Senica medzi troma vyvolenými

„Stretnúť sa s takouto charizmatickou osobnosťou, je pre človeka pohybujúceho sa vo futbale skutočným zážitkom. Vystupoval mimoriadne žoviálne, nenútene. FC Barcelona je obrovským klubom. Jeho bývalý prezident nám odkryl fungovanie celého kolosu,“ neskrýval nadšenie čelný funkcionár senického klubu. Mimochodom, okrem Senice mali v auditóriu zastúpenie už iba dva kluby z Corgoň ligy – MŠK Žilina a Slovan Bratislava. „Nebola to vyslovene futbalová debata. Pán Laporta prednášal o biznise, marketingu a ďalších témach,“ odhalil okruhy prezentácie Viktor Blažek.

 

Barca vs. Real

Odvekým rivalom Barcelony je Real Madrid. Za Laportovho vládnutia bol na tom lepšie katalánsky klub. „Bývalý šéf Barcy porovnával filozofie oboch sokov. Kým Real ročne investuje horibilné sumy na nákupy drahých posíl, jeho konkurent sa spolieha vo výraznej miere na vlastných odchovancov. V základe Realu funguje prakticky iba brankár Cassilas, kým dres blaugranas si pravidelne obliekajú aj Xavi, Iniesta, Puyol, Valdes, Busquets či Pique. Barcelončania považujú za Katalánca aj Messiho, ktorý je tam už od dvanástich rokov,“ reprodukoval prednášateľovo porovnanie svetových velikánov prezident FK Senica dodávajúc: „V súvislosti s výchovou mládeže Laporta vyzdvihol predovšetkým prácu Txikiho Beguiristaina. Jeho džobom nie je len vyhľadávanie talentov a koordinácia mládeže, ale aj výber jednotlivých trénerov. Aj vďaka súčinnosti jednotlivých tímov je v A-čku Barcy toľko odchovancov, kým Real pravidelne nakupuje. Bývalý šéf Kataláncov si neodpustil poznámku, že Merengues sú vládnym klubom a že sumy vyplácané za posily plynú zo štátnych zdrojov,“ uviedol senický funkcionár, mimochodom sympatizant Realu Madrid.

 

Koniec zločinu na Nou Campe

Joan Laporta nebojoval po nástupe do funkcie iba so športovými a ekonomickými výzvami. Reagovať musel aj na nečakané prekážky. „Krátko po prevzatí funkcie ho navštívili zástupcovia tvrdého jadra ultras. Za lojálnosť ku klubu požadovali 300 vstupeniek na zápas + mesačný poplatok 9 000 € . Laporta sa nenechal vydierať a na spoluprácu s kriminálnikmi nepristúpil, hoci istý čas bol aj s rodinou terčom týchto nepríjemných živlov. V súčinnosti s políciou si ale s nemilými zločincami poradil. Z okolia štadióna sa mu podarilo odstrániť aj prostitúciu a obchod s drogami. Všetky tieto prvky boli predtým akýmsi trpeným sprievodným javom pred aj po zápasoch,“ krúti Blažek nechápavo hlavou.

 

Ako využiť získané poznatky v Senici?

Seminár s jednou z najvplyvnejších futbalových persón na starom kontinente priniesol pozvaným hosťom množstvo užitočných informácií. Dajú sa ale veci, fungujúce v kolosálnom klube, aplikovať v provinčných podmienkach na Slovensku? „Je to veľmi komplikované. Barcelona funguje na úplne odlišných princípoch ako kluby v našich zemepisných šírkach. Významne podporuje futbalové programy v Afrike. Finančne prispieva Unicefu sumou 1,5 mil. € ročne a zároveň túto organizáciu propaguje na dresoch. Mimochodom, modro-granátové dresy Kataláncov nikdy predtým žiadnu dresovú reklamu nemali. Aj vďaka tomuto jedinečnému projektu stúpol Barcelone kredit ako i počet sponzorov. Cieľovou skupinou FC nie je iba Barcelona, Katalánsko či Španielsko. Tento titan oslovuje populáciu na celom svete. Všetky uvedené záležitosti sa do slovenských reálií prakticky nedajú aplikovať. Čo by sme však radi napodobnili je práca s mládežou. Aj našim cieľom je neustále zdokonaľovanie práce v nižších vekových kategóriách a následné využívanie odchovancov v seniorskom výbere. Je to však beh na dlhú trať. Nič sa nedá urýchliť,“ upozornil na záver prezident FK Senica.

 

Kto je Joan Laporta?

Joan Laporta je 48 ročný právnik. Sedem rokov (2003-2010) bol prezidentom FC Barcelona. Za jeho éry triumfoval katalánsky veľkoklub dvakrát v Lige majstrov, štyri razy v domácej lige, raz získal  Španielsky pohár, trikrát španielsky Superpohár, trikrát katalánsky Superpohár, raz európsky Superpohár a raz sa stal víťazom klubových MS. Okrem toho výrazne zvýšil príjmy a kredit klubu. Momentálne sa venuje politickej kariére. Jeho prioritou je dosiahnutie samostatnosti Katalánska a jeho začlenenie do Európskej únie.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
V druhom zápase výhra nad Dubnicou

V druhom zápase výhra nad Dubnicou

22.1. | Ivan Tobiáš
V prvom prípravnom zápase remíza s Petržalkou

V prvom prípravnom zápase remíza s Petržalkou

18.1. | Ivan Tobiáš
Futbalisti FK Senica vstúpili do prípravy na jarnú časť Fortuna ligy

Futbalisti FK Senica vstúpili do prípravy na jarnú časť Fortuna ligy

6.1. | Jozef Komorný

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu