Vilkovského s Hladíkom sledoval aj Roy Makaay

07.10.2010 | Redakcia

20101007 Slovenská futbalová devätnástka vstúpila do I. fázy kvalifikačných bojov o postup na európsky šampionát 2011. V turnaji štyroch výberov v Slovinsku bola jej prvým súperom v 9. skupine Malta. Slováci, v zostave aj so Seničanmi Ivanom HladíkomMichalom Vilkovským, zdolali snaživého súpera 4:0.

Z dvojice Záhorákov nastúpil v základnej zostave iba Ivan Hladík. Jeho klubový spoluhráč sledoval dianie na rozmočenom trávniku najskôr iba z lavičky. „V úvode prvého polčasu sme pôsobili zaspato, ale pred prestávkou sme im dali dva góly a bolo to. Po prvom zápase sme spokojní,“ zhodnotil v stručnosti vývoj zápasu Michal Vilkovský. Hoci konečné skóre vypovedá o jednoznačnom priebehu stretnutia, najmä v prvom polčase boli Malťania nášmu družstvu vyrovnaným súperom. Po necelej polhodine hry si dokonca vypracovali prvú vyloženú šancu. Zdalo sa mi, že počujem nášho brankára vykríknuť, tak som mu loptu púšťal. Bola to moja chyba, lebo vtom sa tam zjavil jeden zo súperov a hlavou zakončil. Našťastie z toho nič nebolo,“ vydýchol si po zápase Hladík. Rozhodujúcim úsekom zápasu bola posledná päťminútovka úvodného dejstva. Slováci v nej dali dva góly a v druhom polčase mohli pokojne kontrolovať priebeh duelu.

Hoci Malta nepatrí medzi najatraktívnejších súperov, pre Michala Vilkovského ostane duel s ňou navždy nezabudnuteľný. V náročnom stretnutí si totiž pripísal reprezentačný debut v kategórii do devätnásť rokov. Do zápasu sa zapojil v 83. min, keď striedal Ujlakyho. „Je tu výborná partia, chalani ma prijali úplne bez problémov. Niektorých spoluhráčov som poznal už predtým, s ostatnými som sa zoznámil počas zrazu. V porovnaní s nižšími reprezentačnými kategóriami je tu vyššie nasadenie a kvalita. Začína sa to tu podobať na mužský futbal,“ opísal prvé pocity z takmer desaťminútového účinkovania na trávniku ofenzívny futbalista. V zaujímavom zápase sa chcel predviesť nie len pred trénerom Pavlom Peráčkom, ale aj pred famóznym holandským zakončovateľom uplynulých rokov Royom Makaayom. Autor viac ako 250 ligových gólov v dresoch Arnheimu, Tenerife, La Coruni, Bayernu a Feyenoordu pôsobí pri holansdskej devätnástke ako asistent trénera. Sediac na tribúne štadióna v Murskej Sobote, si počas zápasu pozorne značil poznámky do notesa. „Vedel som, že tam je. Videl som ho už predtým, nakoľko holandský výber býva kúsok od nás. Je to veľká osobnosť, ale zatiaľ som sa mu neprihovoril, ani som si od neho nevypýtal podpis,“ uviedol Vilkovský.

Po Malte nastúpia Slováci proti zdatnejším súperom. Už v sobotu si skrížia zbrane s domácim výberom Slovinska a v utorok vyvrcholí prvá fáza postupového turnaja duelom Slovenska s "makaayovým" Holandskom. „Slovinci sú oveľa ťažším súperom ako Malta. Urobíme všetko pre to, aby sme proti nim uspeli. O to isté sa pokúsime aj v ďalšom zápase s Holandskom,“ hlásil odhodlaným hlasom Ivan Hladík.

Výsledky 1. hracieho dňa:

Slovensko "19" - Malta "19" 4:0 (2:0) - hralo sa v Murskej Sobote

Góly: 41. Kamenčík, 45.+ Mikinič, 62. Škvarka, 90. Vrablec, ŽK: 84. Fedele, 90. Kristensen (obaja Malta), rozhodoval: Jovanetič (Srb.)

Zostava SR "19": Le Giang - Vrablec, Bartek, Hladík, Janec - Štefaňák (64. P. Jacko), Schranz - Ujlaky (83. Vilkovský), Škvarka, Mikinič (68. Pilát) – Kamenčík

Holandsko "19" - Slovinsko "19" 2:0 (0:0)

Góly: 63. Lukoki, 90. Maher, hralo sa v Lendave

Magický dátum. Roberta Diasa teší víťazstvo nad Trenčínom i víťazný gól
Mládež v akcii: U19 v derby víťazne, piata výhra v rade v podaní futbalistiek WU15