Rusňák: Presne vieme, ako môžeme hráčov zaťažiť

Rusňák: Presne vieme, ako môžeme hráčov zaťažiť

16.01.2014 | Milan Ondruš

Realizačný tím Seničanov sa počas zimnej prestávky rozrástol. Ako druhý asistent prišiel do tímu kondičný tréner slovenskej reprezentácie Martin Rusňák. Futbalové prostredie na Záhorí 33-ročný kondičný odborník dôverne pozná. S tímom spolupracoval externe už počas jesene. Od zimy sa však v Senici zabýval.

„Už v lete sme sa začali baviť o možnej spolupráci. Po obojstrannej dohode sme nakoniec prišli na to, že externou formou to bude spočiatku najlepšie. Začali sme postupne so základnou diagnostikou hráčov a s trénermi sme konzultovali tréningový proces. Trošku sme sa oťukali, ale teraz už ideme naostro,“ hovorí v rozhovore pre klubovú stránku nový Pagáčov asistent Martin Rusňák.

Je to presne desať dní, čo ste spolu s tímom vybehli na prvý tréning. Už ste aklimatizovaný?

Ako som spomínal, prostredie som už poznal z uplynulej jesene. Samozrejme, denná a externá spolupráca je niečo iné. Myslím si však, že som už dostatočne zvyknutý na nové prostredie. Senica je mojim novým domovom.

V akom stave ste našli káder po fyzickej stránke? Nezaháľali chalani počas zimnej pauzy?

Vôbec nie. V Senici je to veľmi dobre nastavené, čo sa týka profesionality hráčov. Sú to chalani, ktorí nemajú absolútne žiaden problém s dodržiavaním životosprávy. Sme milo prekvapení, že po sviatkoch prišli chalani výborne pripravení. Dokonca, niektorí sú na tom lepšie, ako keď na začiatku odchádzali na dovolenky. Mám na mysli predovšetkým hráčov, ktorí nenaskakovali pravidelne do zápasov.

V tíme pôsobíte ako asistent trénera. Máte ale na starosti predovšetkým kondičnú stránku mužstva. Správne?

Viac-menej áno. Sústreďujem sa na diagnostiku kondičných schopností futbalistov. Mám na starosti silovú a vytrvalostnú prípravu hráčov či rozvíjanie rýchlostných parametrov. Všetko je to v symbióze s futbalovým zaťažením. Venujem sa tomu, čo mi je blízke a čo som vyštudoval.

Čo ste vyštudovali?

Študoval som futbal na Fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave. Po škole som sa začal venovať kondičným veciam, no len v rámci futbalu. Futbal, kondícia, lopta sú spojené nádoby. Rozvíjať kondičné veci sa dajú i s loptou. Je to dlhodobý trend. Moderný futbal tomu rozumie.

V kondičnej príprave s mužstvom vám pomáha i mladý Tomáš Vacula. Ako si vychádzate?

S Tomášom sme si hneď sadli. Sme na rovnakej vlnovej dĺžke. Vo veľa veciach si vzájomne pomáhame. Do budúcna chceme spoločne pracovať i s našou mládežou.

Je rozdiel pripravovať kondične mladého napríklad 17-ročného futbalistu a starého mazáka?

Je tam veľký rozdiel v ponímaní fyzickej prípravy. Mnohí mladí hráči nemajú ešte ukončený fyziologický vývoj. Sú stále vo vývoji. Niektorí stále rastú, spevňujú. Prikladáme dôraz na to, aby príprava bola robená cielene na skupiny hráčov s podobnými výkonnostnými parametrami. Futbalistov pravidelne monitorujeme a testujeme. Podľa toho vieme povedať, ktorý z nich znesie viac záťaže, ktorý menej.


Martin Rusňák o sebe

„Vyštudoval som futbal na Fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave. V rokoch 2006 – 2007 som bol rok a pol v Interi Bratislava. Potom som mal klubovú pauzu. V roku 2009 som pôsobil v AS Trenčín, potom som sa naplno venoval reprezentácii. Teraz som v Senici. V slovenskom národnom mužstve pôsobím už 6 rokov.“


Fotogaléria

               
 
 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
V súboji proti ViOnu bezgólová remíza

V súboji proti ViOnu bezgólová remíza

4.7. | Redakce
V sobotu privítame doma Zlaté Moravce

V sobotu privítame doma Zlaté Moravce

3.7. | Redakce
Lukáš Kučera podpísal s klubom nový kontrakt

Lukáš Kučera podpísal s klubom nový kontrakt

2.7. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu