Vo štvorici po Haagu

Vo štvorici po Haagu

28.11.2013 | Milan Ondruš

Štvorica našich mladých futbalistov do 19 rokov má za sebou týždňovú stáž v holandskom ADO Den Haag. Všetci si odniesli cenné rady, skúsenosti a nové zážitky. Po návrate domov sa chalani opäť zapojili do tréningového cyklu Senice. Ako hodnotia uplynulý týždeň?

Na to sme sa opýtali štvorice chalanov – Erika Chvála, Timoteja Královiča, Juraja ChvátalaPetra Balážika. Počas týždňa v Haagu trénovali s najstaršími dorastencami ADO, dokonca „nafasovali“ i ich tréningový výstroj. V rámci stáže odohrali i jeden prípravný duel, keď domáci Haag privítal druholigový Dordrecht. Všetci sa zhodujú: „Týždeň sme si užili. Futbal sa pre takéto chvíle oplatí hrať. Stáž bola pre nás určite obrovským prínosom.“

Erik Chvál: Rozdiely medzi Haagom a Senicou takmer nie sú

„Môj celkový dojem z týždňa v Haagu je len a len dobrý. Herný štýl, ktorý presadzuje ADO je podobný ako u nás v Senici v doraste. Snažia sa hrať po zemi, konštruktívne a pressovať súperov,“ začal rozprávať Erik Chvál, ktorý, rovnako ako všetci štyria naši futbalisti, naskočil i do prípravného zápasu s Dordrechtom, v ktorom ADO Den Haag zvíťazil 3:0. „Myslím si, že ani jeden z nás sa nemusí hanbiť za výkon. Zápas mal veľkú kvalitu, hralo sa hore-dolu. Chvíľu trvalo, kým sme si zvykli, nie však veľmi dlho.“

Seničania si mohli vyskúšať inú trénerskú školu. Aj Erik zaznamenal počas týždňa drobné odchýlky medzi Senicou a Haagom. „Celkovo si myslím, že rozdiely nie sú veľké. V Haagu je výhoda, že majú všetky tréningové ihriská pokope. V Senici máme nafukovačku, ktorú nám všetci závidia. Holanďania nemávajú dvojfázové tréningy, viac sa však zameriavajú na videoanalýzu. Ak to mám porovnať, myslím, že väčší progres je vidieť práve u nás v Senici.“

Timotej Královič: Myslím si, že sme zanechali dobrý dojem

„Musím povedať, že to bol super týždeň. V mnohom pre nás prospešný. Snažili sme sa ukázať všetko, čo je v nás. Myslím si, že sme zanechali dobrý dojem,“ hovorí Timotej Královič, ktorý takisto naskočil do prípravného zápasu s Dordrechtom (3:0). „Aj keď to bol druholigový tím, bol veľmi kvalitný. V našej lige by sa asi nestratil. Futbal v Holandsku a na Slovensku má inú históriu a zázemie. ADO má pekne vybudované futbalové prostredie. Senica však nezaostáva,“ dopĺňa senický mladík.

Chalani celý týždeň museli komunikovať v anglickom jazyku. Ani na tréningu nemohli byť spolu vo dvojici. Tréneri ich priradili k domácim futbalistom. Nútili ich komunikovať a prispôsobiť sa. „Nie som nejaký expert na jazyky, ale rozumel som, čo po mne chceli. Spoluhráči i tréneri boli veľmi milí a ochotní nám pomôcť, poradiť,“ usmieva sa Timo.

Peter Balážik: Tréningový proces máme možno aj lepší

„Zápasu s Dordrechtom chýbal už gól z našej kopačky. Ja som mal k nemu najbližšie, trafil som tyč,“ rozpráva o prípravnom zápase s holandským Haagom Peter Balážik.

Mladý stredopoliar takisto porovnáva podmienky medzi senickou a haagskou akadémiou. Veľké rozdiely nevidí. „Tréningovým procesom sa určite vyrovnáme. Možno ho máme aj lepší. Výhodou Haagu je určite, že všetky ihriská, šatne majú pokope. Výborná bola i dôkladná videoanalýza. V Senici máme zas iné prednosti,“ hovorí Balážik.

Juraj Chvátal: Senica a Haag? Veľmi podobné

Juraj Chvátal naskočil do zápasu v stredovej formácii s Petrom Balážikom. „Stretnutie malo grády, nasadenie bolo obrovské. Zaslúžene sme zvíťazili 3:0,“ hovorí Chvátal, ktorý má skúsenosti i s reprezentačným dresom Slovenska. Naposledy nastúpil na MS v Spojených Arabských Emirátoch. „Všetky takéto skúsenosti sú pre mladého futbalistu veľmi cenné. Som rád, že som dostal šancu reprezentovať seba a svoj klub. Myslím si, že sme nesklamali,“ dodáva Chvátal.

I v Senici i v Haagu sa snažia futbal robiť inak, moderne. Obe akadémie patria k najprogresívnejším. „V každom klube je niečo. Celkovo si však myslím, že veľa rozdielov nenájdeme. Veľmi podobné,“ dodáva Chvátal.

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Z Grécka pricházda perspektívny mladík Ioannis Niarchos

Z Grécka pricházda perspektívny mladík Ioannis Niarchos

21.9. | Redakce
Mládež v akcii: Výsledkový servis

Mládež v akcii: Výsledkový servis

21.9. | Redakce
V šesťgólovom zápase prehra proti lídrovi

V šesťgólovom zápase prehra proti lídrovi

20.9. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu