Míľniky Stanislava Grigu - záver

Míľniky Stanislava Grigu - záver

08.06.2010 | Redakcia

maj 01

Gól, ktorý vlastne gólom ani nebol

Historicky posledné majstrovstvá sveta s československou účasťou hostilo Taliansko. Venglošov a Ježkov výber sa na ne kvalifikoval zo siedmej skupiny spoločne s Belgickom. Aj na šampionáte pokračovali futbalisti zo srdca Európy vo víťaznom trende. Najskôr zdolali USA a neskôr i Rakúsko. V týchto dueloch efektívny útočník Sparty nenastúpil. Dôveru dostal až v treťom stretnutí skupiny proti domácej Squadre Azzure. Na ihrisko sa dostal po necelej hodine hry namiesto Vladimíra Weissa. Pokyny z lavičky boli jasné. Naši prehrávali 0:1, obávaný strelec sa mal postarať o narušenie Zengovho čistého konta. A veru, taliansky brankár v jednej chvíli na koncovku striedajúceho forvarda nestačil. Akciu založil Bílek, lopta sa cez Skuhravého dostala až k voľnému Grigovi, ktorý pohodlne dopravil loptu do siete. Góól, vykríkli naši futbalisti i československí priaznivci na olympijskom štadióne v Ríme ako aj pri televíznych obrazovkách. Našu radosť však zmaril dosť nešťastný a nelogický verdikt rozhodcu, avizujúci ofsajd. „Takže sa bavíme o góle, ktorý som vlastne nedal (úsmev). Neriešim to, hoci veľa ľudí mi to dodnes pripomína. V konečnom dôsledku bolo možno dobré, že sa zápas napokon skončil výhrou Talianska. V prípade, že by sme skončili v skupine prví, ostali by sme síce v Ríme, ale v osemfinále by sme narazili na silný Uruguaj. Takto sme sa v Bari stretli s prijateľnejšou Kostarikou, cez ktorú sme postúpili do ďalšieho kola,“ našiel ukrátený strelec v nekorektnom rozhodnutí arbitra pozitívnu stopu.

Reprezentačná rozlúčka proti majstrom sveta

Stanislav Griga sa rozlúčil s reprezentačnou kariérou vo štvrťfinále šampionátu. Po úspešnom dueli s Kostarikou, Československo vyhralo aj vďaka nevídanému hlavičkovému hetriku Tomáša Skuhravého 4:1, nastúpil stále sa zlepšujúci tím proti Nemecku. Favorit sa ujal vedenia po penalte Lothara Matthäusa. Československo stále živilo šancu na vyrovnanie. V záverečnej desaťminútovke sa dostal na ihrisko aj Griga, pevnú defenzívu tímu Franza Beckenbauera však nezlomil ani on. Nemecko vyhralo 1:0 a napokon to dotiahlo až k celkovému triumfu. Po zápase mohol Stanislav Griga pomaly hodnotiť reprezentačnú kariéru. Zápas proti Nemecku bol jeho 34. v najcennejšom drese a zároveň posledným. Počas sedemročnej kariéry vo farbách bielo-modro-červenej trikolóry zaznamenal osem presných zásahov.

Najťažšie minúty kariéry trvali celé roky

Pri obzretí sa za érou v národnom drese si nebezpečný útočník spomenul na množstvo krásnych zážitkov. Ako varovný prst mu však v mysli ostala aj jedna zdrvujúca momentka. Kľúčovým duelom kvalifikačného cyklu o postup do Talianska bolo šieste vystúpenie našich reprezentantov. Ich súperom bolo nebezpečné Portugalsko s celou plejádou hviezd. Zápas na pražskej Letnej sa začal odvíjať podľa československých nôt. Už v 11. min premenil Michal Bílek pokutový kop a do myslí fanúšikov sa začali pozvoľna vkrádať pokojné myšlienky. Tie nenarušila ani 15. min, keď dostal Stanislav Griga, po zbytočnom faule, žltú kartu. Vyrušenie z bezstarostných úvah nastalo o tri minúty neskôr, keď si náš strelec vyšliapol aj na hosťujúceho brankára a nasledovalo druhé žlté varovanie znamenajúce červenú stopku. Do konca stretnutia ostávalo mučivých 72 minút. „Po vylúčení som sedel v kabíne a uvedomoval som si, čo som vyparatil. Po ôsmych rokoch mohlo Československo postúpiť na majstrovstvá sveta. Ja som však mohol byť tým, kto chlapcom, makajúcim na ihrisku, i tisíckam fanúšikov, mohol túto radosť vziať. Uvedomoval som si to každou sekundou. Čas sa v tých okamihoch neuveriteľne vliekol. Tú viac ako hodinu som v kabíne neopísateľne trpel,“ badať u vtedajšieho vinníka pohnutie v tvári aj po dvoch dekádach. Utrpenie hráča stúplo do štádia neznesiteľných pekelných múk v 75. min stretnutia. Po jednej z mála chýb v kariére brankára Jana Stejskala sa dostal k lopte Rui Águas a vyrovnal. Čo sa dialo v tej chvíli v hlave vylúčeného futbalistu, radšej ani nepomyslieť. Zápas s Portugalskom mal však nádherný, Andersenovský, záver. V záverečnej časti duelu sa po faule Portugalcov pred pokutovým územím otvorila ostrostrelcom v červených dresoch s rozjareným levom na prsiach možnosť na finálny úder. Najviac guráže ukázal Michal Bílek. Postavil si loptu a technickou strelou ponad múr nedal Silvinovi šancu. Československo vyhralo 2:1 a po zvládnutí nasledujúcich dvoch duelov kvalifikácie cestovalo na mundial.

Nepríjemné spomienky na kritické chvíle prekryla následná eufória z úspešného výsledku. Napriek tomu súčasný tréner na „roky trvajúcich“ sedemdesiatdva minút nezabúda. „Bol to nesmerne špecifický zápas. Podobné stretnutia by som zo srdca doprial všetkým mojim zverencom. Išlo o postup na šampionát. Médiá to rozoberali zo všetkých strán. Navyše som vedel, že v hľadisku sú pozorovatelia z Kaiserslauternu. Po zápase som s nimi mal podpísať zmluvu. Všetky tieto aspekty spôsobili moju neprimeranú motiváciu. Samozrejme, po zbabranom výkone nebolo z môjho pôsobenia v Bundeslige nič,“ opisuje tienisté okamihy kariéry neskoršia opora Feynoordu Rotterdam či Rapidu Viedeň.

Poklona Vladimírovi Weissovi

„Príprava na Portugalsko bola podľa mňa predimenzovaná. Hádam desať dní pred duelom sme strávili na sústredení. Tlak vyvíjali aj médiá. Nezvládol som to,“ priznáva chlapským hlasom autor takmer 140 ligových gólov. „Vlado Weiss dokáže hráčov v náročných zápasoch odľahčiť. Aj v tom je jeho veľkosť. V týchto preexponovaných stretnutiach je to oveľa dôležitejšie ako vytváranie tlaku. Aj mňa vylúčenie s Portugalskom naučilo, že v podobných situáciách netreba na hráčov vyvíjať zbytočný tlak,“ nachádza poučenie vo vlastnej chybe odchovanec ZVL Žilina.

Silná generácia

Pohľad na súpisku účastníkov svetového šampionátu z roku 1990 vzbudzuje rešpekt aj po dvadsiatich rokoch. Drvivá väčšina vtedajšieho dvadsaťdvačlenného kádra pracuje dodnes v športovej oblasti a to na najvyšších pozíciách českého či slovenského futbalu. „Tvorili sme veľmi silnú generáciu. Nielen po futbalovej, ale aj po osobnostnej stránke. Tím pozostával z inteligentných chlapcov. Mnohí sme dosiahli vysokoškolské vzdelanie. Okrem toho sme mali vodcovské predpoklady a víťaznú mentalitu. Tieto vlastnosti boli základom neskoršej premeny z hráčov na trénerov, funkcionárov či iných činiteľov vo futbale,“ hľadá Stanislav Griga dôvody úspešného etablovania sa zverencov Jozefa Vengloša a Václava Ježka do ďalšieho futbalového levelu, pripomínajúc: „Uľahčili nám vstup do trénerského kolotoča. V roku 1990, v období prípravy na taliansky šampionát, sme si pod dohľadom Jozefa Vengloša urobili trénerskú dvojku. Neplatilo to iba o Sparťanoch. Z vtedajšieho reprezentačného tímu sa presadili aj Vlado Weiss, Peter Fieber, Vilo Hyravý a mnohí ďalší,“ konštatuje pohľadom opretým na súpisku štvrťfinalistov majstrovstiev sveta 1990 vtedajší nositeľ čísla 19.

Čo je viac - postup, titul, pohár či záchrana?

Stanislav Griga odštartoval svoju trénerskú púť v rodnej Žiline. Už v prvom pôsobisku si vydobyl rešpekt. Klub, v ktorom odštartoval vlastnú kariéru, nasmeroval z druhej ligy medzi elitu. Jeho cena výrazne stúpla v Trenčíne. Aj ďalšie ambiciózne mužstvo vytiahol z druhej ligy medzi najlepších. Pod Čákovým hradom dokonca v nováčikovskej sezóne finišoval na famóznej štvrtej priečke. Po poslednom zápase na Sihoti, keď bolo jasné, že mieri na Tehelné pole, sa na tribúnach vypredaného pätnásťtisícového trenčianskeho štadióna objavil transparent s veľavravným titulkom: „Griga zostaň“. Volanie bratislavského Slovana však bolo prisilné. Sezónu 1998/1999 strávil súčasný kouč Senice v belasom klube. Na záver sezóny ho čakala ďalšia ďakovačka. Slávny klub získal po trojročnom pôste opäť majstrovský pohár. Tréner s rastúcim kreditom viedol neskôr mládežnícke reprezentácie. V zozname jeho pôsobísk sú menšie kluby akými sú ZTS Dubnica či Viktória Žižkov, ale aj gigant menom Sparta Praha. V uvedených kluboch zažil snáď všetko, čo môže tréner tunajšieho ligového klubu dosiahnuť. So Žilinou i Trenčínom oslavoval postup medzi elitu, so Slovanom majstrovský titul, so Spartou sa tešil zo zisku pohára a Žižkovu, napriek mizerným vyhliadkam, uchoval gambrinusligovú miestenku. „Na každom angažmáne je niečo krásne. Nevnímam to tak, či titul, alebo postup. Samozrejme, postup i titul boli nádherné. Veľmi si ale vážim napríklad aj záchranu s nie príliš kvalitným Žižkovom. Potešil ma aj pohárový triumf do Spartou. V klube sme mali množstvo problémov. Vládlo tam obrovské napätie. Napriek tomu sme dokázali triumfovať,“ nerobí rozdiely medzi dosiahnutými métami tréner čakajúci na senické úspechy.

Baterky sú dobité, hor sa do práce

Charizmatický futbalový odborník prijal výzvu zo Záhoria po takmer dvadsiatich štyroch mesiacoch bez aktívnej futbalovej činnosti. „Po dvanástich - trinástich rokoch som si jednoducho potreboval odpočinúť. Postupne som ale začal mať pocit, že by som sa do trénerského kolotoča rád vrátil. Príliš som na to netlačil. Vedel som, že ten čas čoskoro príde,“ dodal tréner, cítiac, že dlhou pauzou sa akumulátor jeho trénerských myšlienok nabil na najvyššie hodnoty. „Som zásady, že keď robím futbal, musím ho robiť na 100%. V žiadnom prípade nemôže platiť, že si prídem na štadión iba odtrénovať a tým sa pre mňa práca končí. S futbalom žijem 24 hodín denne. V hlave ho mám stále. Kadiaľ chodím, tadiaľ premýšľam najmä o futbale,“ ponúkol pohľad do vlastného vnútra 48-ročný kormidelník.

Na záver poďakovanie trénerovi storočia

Kto je historicky najlepším trénerom? Ťažko hľadať objektívnu odpoveď. Na Slovensku sa v tejto súvislosti skloňujú najmä mená Jozef Vengloš, Anton Malatinský či Michal Vičan. Za riekou Moravou patria medzi najvážnejších adeptov na toto prestížne ocenenie legendárni lídri Rudolf Vytlačil a Václav Ježek. A práve dlhoročný kouč pražskej Sparty a tréner európskych šampiónov z roku 1976 bol vo viacerých anketách u našich susedov vyhlásený za trénera storočia. „Každý z nás si z neho niečo zobral. Ovplyvnil celú našu generáciu. Ale nie len on. V mojej kariére som mal šťastie na mnohých skvelých odborníkov. Už som spomínal pána Vengloša, rád by som vyzdvihol ďalší expertov - Dušana Uhrína i Jozefa Jarabinského. Pán Ježek bol však spomedzi nich najvýraznejšou a najvšestrannejšou osobnosťou.“

Trénerské pôsobiská Stanislava Grigu:

MŠK Žilina 1995 – 1996

ODu Trenčín 1996 – 1998

Slovan Bratislava 1998 – 1999

Slovensko U-20, Slovensko U-21 1999 – 2002

FK ZTS Dubnica 2002 – 2003

Slovan Liberec 2003 – 2005

Sparta Praha 2005 – 2006

Viktoria Žižkov 2007 – 2008

FK Senica 2010 –

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Organizačné pokyny pre divákov pred zápasom s Michalovcami

Organizačné pokyny pre divákov pred zápasom s Michalovcami

13.10. | FK Senica
Prehra so Sereďou gólom v nadstavenom čase

Prehra so Sereďou gólom v nadstavenom čase

4.10. | TASR, foto: Braňo Španka
Šimon Šumbera: Verím, že zajtra uspejeme

Šimon Šumbera: Verím, že zajtra uspejeme

1.10. | FK Senica, foto: Braňo Španka
2

Copyright © 2021 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podĺa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu