Potvrdené, senická umelka je najlepšia na Slovensku

Potvrdené, senická umelka je najlepšia na Slovensku

08.11.2013 | Milan Ondruš

Približne trojmesačná práca je u konca. V týždni firma Polytan, realizujúca výstavbu novej umelej trávy, odovzdala trávnik do užívania FK Senica. Syntetický povrch nemá konkurenciu široko-ďaleko. „Na Slovensku je to jediný takto kvalitný trávnik,“ hovorí Marek Liptai z formy Poly Slovakia, ktorá na Slovensku zastupuje nemeckú spoločnosť Polytan.

V Európe sa podobným povrchom môže popýšiť napríklad nemecký veľkoklub Bayern Mníchov. „V Senici ide o najnovšiu generáciu trávnikov, ktorá sa svojimi vlastnosťami najviac približuje k prírodnej tráve. Mimo iné má pamäťovú schopnosť. To znamená, že po záťaži sa trávnik vráti späť do pôvodného stavu. Pod samotným trávnikom je inštalovaná pružná gumená podložka, ktorá vďaka svojej pružnosti výrazne znižuje zaťaženie kĺbového aparátu futbalistov,“ vyzdvihuje prednosti umelky Marek Liptai.

Testy FIFA potvrdili najvyššiu kvalitu

Vo štvrtok prešiel trávnik dôkladnou licenčnou kontrolou. Jej výsledkom je, že syntetický povrch nesie označenie najvyššej kvality FIFA. Trávnik sa teda už môže pýšiť dvoma ** FIFA. „Viac sa už získať nedá," usmieva sa Angličan Liam Wajs zo spoločnosti Labosport, ktorá realizuje licenčné skúšky pre FIFA, a dodáva: "Všetky testy dopadli vynikajúco. Pozostávali zo skúšok pružnosti či mäkkosti trávy, výšky vlasu, hustoty vpichov, výšky a kvality granulátu, teploty povrchu či skúšky kotúľajúcej sa lopty.“  Na všetky tieto testy sú stanovené ideálne čísla, ku ktorým by sa mala kvalitná umelka priblížiť. Senická tráva dopadla výborne, a to vo všetkých testoch. Liam vysvetľuje napríklad, ako zvyknú merať pružnosť plochy: „Robot simuluje utekajúceho futbalistu. Voľným pádom pustíme na trávu 20 kg záťaž. V počítači vidíme, ako sa záťaž od plochy odrazí či napríklad aj to, o koľko mm sa tráva deformuje. Dobré je, keď sa deformácia pohybuje od 4 mm do 10 mm. Senická tráva je vďaka gumenej podložke mäkká, po dopade sa preliači približne 8 mm, čo je výborný výsledok. Všetky testy pritom robíme na rôznych miestach ihriska.“ Plusom je i to, že tráva má vynikajúci pamäťový efekt, čo znamená, že sa po deformácii vráti späť do pôvodného stavu. "Už dlho sa venujem tejto práci. Precestoval som celý svet, videl som a testoval nespočetne veľa umelých trávnikov. V Senici je skutočne výborná plocha absolútnej top kvality," vyzdvihuje prednosti syntetickej trávy Wajs.

Liama sprevádzal Nemec Philipp Krings z firmy Polytan. „V Senici máte presne ten istý typ trávy ako na Bayerne Mníchov. Bez mihnutia oka môžem povedať, že v súčasnosti máte najšpičkovejšiu umelú trávu na Slovensku, radí sa i medzi TOP povrchy v celej Európe,“ hovorí Krings.

Plocha umelého trávnika má štandardnú veľkosť ihriska 105 x 68 metrov. Na každej strane sú ešte dvojmetrové výbehové zóny. Oficiálne sa umelka otvorí až v januári. Prvý väčším turnajom bude januárový Senica Cup v kategórii do 16 rokov.

Fotogaléria

               
 
 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Akadémia aj naďalej bez tréningového procesu

Akadémia aj naďalej bez tréningového procesu

13.3. | FK Senica
Prvé dve kolá nadstavby zrušené

Prvé dve kolá nadstavby zrušené

9.3. | FK Senica
Dôležitý oznam pre rodičov detí v Akadémii FK Senica

Dôležitý oznam pre rodičov detí v Akadémii FK Senica

9.3. | FK Senica

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu