Míľniky Stanislava Grigu - 2. časť

Míľniky Stanislava Grigu - 2. časť

30.05.2010 | Redakcia

maj 01

 

Návrat na zabudnuté pozície

Na začiatku osemdesiatych rokov Sparta zďaleka nepatrila medzi mužstvá, pred ktorými by sa súperom roztriasli kolená. Posledný pohár pre majstrov Československa pokryla v sieni slávy kedysi hrdého klubu mnohoročná vrstva prachu. Veru, oslavy titulu zo sezóny 1966/67 boli nenávratne preč. Ani po takmer pätnástich rokoch nič nenasvedčovalo tomu, že by sa lesk a sláva mali na Letnú vrátiť.

 

Stanislav Griga si začal obliekať „rudý“ dres v sezóne 1981/1982. Sparta finišovala na šiestom mieste. Hoci to rozhodne nebol okúzľujúci výsledok, znalci vybadali v hre omladeného mužstva očividný progres. Ten sa prejavil ešte výraznejšie v nasledujúcom ročníku. Tím vedený legendárnym Václavom Ježkom obsadil po sezóne sľubné tretie miesto. Najmä jar zastihla pražský tím vo vynikajúcej fazóne. Z tridsiatich možných bodov brali Griga a spol. dvadsaťdva. Majstrovský Bohemians i druhá Ostrava sa do posledných kôl obávali nezastaviteľnej železnej mašiny, zostrojenej pod ochrannými krídlami priemyselného gigantu ČKD. Tretie miesto bolo pre priaznivcov klubu, založeného v roku 1893, po dlhokánskej ére bez úspechov prísľubom nadchádzajúcej triumfálnej etapy. Tá nastala okamžite. V sezónach 1983/84 a 1984/85 oslavovali titul po rokoch opäť na Letnej. Potom síce prerušili „rudú“ hegemóniu na rok Vítkovice (majstri v sezóne 1985/86), ale od nasledujúceho ročníka oslavoval Stanislav Griga, až do svojho odchodu do Feyenoordu Rotterdam, zakaždým majstrovský titul.

 

Pustošenie Európy nezastavil ani Elton John

Už v premiérovej sparťanskej sezóne nazrel odchovanec žilinského futbalu do pohárovej Európy. Jeho tím však už v prvom kole stroskotal na Neuchateli Xamax. Švajčiari postúpili s celkovým skóre 6:3, Griga dal dva z troch gólov československého zástupcu.

Kontinentálne repete nasledovalo aj po tretej priečke v roku 1983. Stále nie príliš rešpektovanému mužstvu určil žreb prvého kola súpera ako hrom. Na dobytie Letnej sa hotoval Real Madrid! Hrdinom stretnutia však nebola žiadna z vyhlásených hviezd bieleho baletu. Najlepším tanečníkom na ihrisku bol Stanislav Griga. Sparta vyhrala 3:2, jeden z jej gólov dal práve nepolapiteľný forward. Pred odvetou bol pre milionársky klub výsledok prijateľný. Zvlášť, keď na štadióne Santiaga Bernabuea po niekoľkých minútach vyhrával 1:0. Sebavedomé „pusinky“ však po zápase smútili. Na kolená ich zrazilo Grigovo ofenzívne dvojča Tomáš Skuhravý. Výsledok 1:1 obletel svet a do ďalšieho kola posunul rozradostenú partiu  z metropoly Československa. V druhom kole nastúpila Sparta proti Widzewu Lodž. Finálne skóre 3:1 prinieslo pokračovanie Sparťanskej spanilej púte. Úspešnými strelcami víťazov boli Procházska, Skuhravý a, samozrejme, Griga. Efektívny kanonier si obul gólové kopačky aj v nasledujúcom kole. Proti Sparťanom sa postavil atraktívny anglický tím FC Watford. V tom období bol jeho mecenášom fenomenálny spevák Elton John. Hudobnú produkciu pred a počas zápasu sprevádzali chytľavé tóny jeho piesní. Výnimočný umelec  pred duelom zdravil zaplnené tribúny priamo z hracej plochy. Po stretnutí už zrejeme toľko dôvodu na bezstarostnosť nemal. Sparta nadelila jeho obľúbenému mužstvu už v prvom polčase štvorku. Pražský zázrak zdolal aj britského súpera a tešil sa na jarné štvrťfinále súťaže. V ňom narazil stále sa zlepšujúci tím od Vltavy na Hajduk Split. Vo vyrovnanom dvojzápase oslavovali postup do najlepšej štvorky napokon futbalisti z vtedajšej Juhoslávie. Po výsledkoch 1:0 a 0:1 prinieslo rozhodnutie v prospech prímorského tímu až predĺženie.

 

Po Reale prišlo aj na Barcu

Grigova gólová bilancia v európskych pohároch nebola najhoršia. Po dvoch góloch Xamaxu a troch v rámci pustošivej jesene 1983 čakal na ďalšie výzvy. V nasledujúcom ročníku poslal gólový pozdrav do siete Lyngby Kodaň a gólovo nevyšiel naprázdno ani v sezóne 1985/86.  Sparta hrala druhýkrát po sebe Európsky pohár majstrov. Žreb bol k tímu z Letnej, podobne ako dva roky predtým, nekompromisný. Tentoraz z osudia nevzišiel Real Madrid, ale konkurenčná Barcelona. Prvý zápas sa hral v Prahe a favorit vyhral 2:1. Odveta na Nou Campe mala byť iba formalitou. Zaujímavú zápletku postupovému príbehu vtisol Stanislav Griga, ktorý šokoval katalánsky kolos nečakaným zásahom. Sparta ním síce vyhrala 1:0, ale v pohárovej matematike to na postup nestačilo. Barcelona to napokon dotiahla až do finále, kde sa musela skloniť pred Helmutom Ducadamom, zázračným brankárom Steauy Bukurešť. Pyšní strelci „blaugranas“ na neho vyslali v záverečnom jedenástkovom rozstrele štyri pokusy, Rumun však všetky chytil a rozpútal nečakanú víťaznú radosť outsidera. Posledný európsky pohárový gól v drese Sparty zaznamenal súčasný tréner FK Senica na jeseň 1987 proti Framu Reykjavík.

 

Strelec tuctových gólov v zvučke G-B-S

Strelecká efektivita Stanislava Grigu bola počas celej jeho kariéry výnimočná. Osem sparťanských sezón ozdobil 120 ligovými gólmi. Tri pridal počas vojenského pôsobenia v pražskej Dukle. Nestratil sa ani v zahraničných pôsobiskách. V holandskej lige skóroval za Feyenoord Rotterdam päťkrát a v Rapide Viedeň si na pažbu vyryl ďalších deväť zárezov. Dokopy 137 ligových zásahov. V súčte s reprezentačnými a pohárovými gólmi dospejeme k číslu výrazne sa blížiacemu k magickej dvojstovke.

 

Azda najefektívnejší strelec osemdesiatych rokov mohol dosiahnuť určite viac ako 137 ligových gólov. To by však musel kopať jedenástky a priame kopy. „V spoločnosti Bílka, Chovanca či Bergera by bolo hlúposťou, ak by som tieto štandardky rozohrával ja,“ vzdal Griga kompliment bývalým spoluhráčom v jednom zo starších rozhovorov pre Futbalmagazín. V uvedenej konkurencii „šutérov“ sa tak spoliehal na vlastné prednosti. Mal fantastický výber miesta a brankárov prekonával väčšinou pohotovou koncovkou vo vnútri pokutového územia. Napriek tomu, niekoľko výstavných kúskov pripravil divákom aj on. Jeden z jeho zásahov sa dokonca stal súčasťou zvučky športovej relácie Góly – Body – Sekundy. „Bolo to v zápase proti Brnu. Na tento zásah si spomínam veľmi rád. V mojom podaní to nebol typický gól. Technicky som to zvládol perfektne. Celú akciu som zavŕšil prehodením brankára,“ mädlí si kanonier ruky aj po rokoch.

 

Vstup medzi elitných kanonierov? Žiadny problém!

Vstupenku do klubu ligových kanonierov získajú iba vyvolení futbalisti. Vlastne, iba tí, ktorí dosiahnu hranicu stovky ligových gólov. Koľkým vyhláseným zakončovateľom sa pred posledným krokom do elitnej spoločnosti roztriasli kolená? Svoje vie napríklad Petr Janečka, bývalý reprezentant a útočník Zbrojovky Brno a Bohemiansu Praha. Vysnenú métu napokon, po mnohozápasovom gólovom pôste, pokoril, ale stálo ho to veľa síl. „Ďalšími strelcami, ktorí dlho nedokázali urobiť posledný krok do skupiny stovkárov boli Vízek a Štrunc. Na vysnený gól čakali hádam aj pol sezóny,“ vracia sa do minulosti 34 násobný nositeľ národného dresu. Keď sa ocitol na prahu okrúhleho čísla, začali sa v tejto súvislosti kopiť špekulácie aj v spojení s jeho osobou. Fanúšikov trápilo najmä kedy a proti komu. „Nuž a spoluhráčov zaujímalo predovšetkým to, akú prémiu vypíšem autorovi prihrávky na jubilejný zásah,“ skonštatoval v roku 1988 v jednom z jarných vydaní populárneho športového týždenníka Štart chladnokrvný strelec. Stanislav Griga nemal v tom období chuť na žiadne drámy. Shakespearovský štýl mu jednoducho nesedel. Pred domácim zápasom Sparty s Dunajskou Stredou mal na konte 98 zásahov. Súperovi zo Žitného ostrova nasúkal do siete tri kúsky a razom patril do vyvolenej skupiny. „Dokonca sa mi zdá, že v tomto zápase som dal až štyri góly,“ obzerá sa za výhrou 6:0 nezastaviteľný kanonier. „Moje strelecké konto nie je mojim individuálnym úspechom. Nebyť spoluhráčov zo Sparty, sto gólov by som nikdy nedosiahol,“ nezabúdal po dosiahnutí trojciferného čísla výnimočný futbalista.

 

V gólovej kronike Stanislava Grigu je popísaných mnoho strán. Svoje vizitky tam majú desiatky brankárov. Presadzoval sa proti silným i slabším súperom. V lige, pohároch i reprezentácii. „Ťažko vybrať najpamätnejšie zásahy. Veľmi vysoko zaraďujem predovšetkým tie proti Realu Madrid a FC Barcelona,“ zamyslel sa nebezpečný strelec.

 

Aj taký gól platí...

Na záver časti venovanej gólom Stanislava Grigu prinášame pohľad na jeho zrejme najkurióznejší zásah. V jednom z ligových duelov hrala na ihrisku Sparty košická Lokomotíva. Július Bielik sa na hranici pokutového územia napriahol a prudko vypálil. Lopta, smerujúca mimo brány, trafila Grigovu hlavu a odrazila sa do siete. Gól pripísali otrasenému forwardovi, ktorý sa po tvrdej rane hodnú chvíľu spamätával. Oveľa väčšiu motolicu však mali nešťastní východniari. Pražský tím im na cestu zabalil deväť banánov.

 

V poslednej časti prierezu kariéry trénera FK Senica sa budeme venovať jeho reprezentačným skúsenostiam a trénerskej praxi.

 

zdroj foto: kniha Čtyřicet let v hledišti Sparty

 
Podobné články
Facebook
Twitter
Aktuálne na webe
Napriek solídnemu výkonu krutá prehra

Napriek solídnemu výkonu krutá prehra

29.11. | Redakce
Zápasový bulletin: FK Senica - ŠK Slovan Bratislava

Zápasový bulletin: FK Senica - ŠK Slovan Bratislava

29.11. | Redakce
V 15. kole doma proti Slovanu Bratislava

V 15. kole doma proti Slovanu Bratislava

27.11. | Redakce

Copyright © 2020 FK Senica & eSports.cz, s.r.o. • RSS kanál

Celý obsah stránok je chránený podľa autorského zákona a jeho kopírovanie bez výslovného súhlasu redakcie je zakázané.
Povolená je citácia častí materiálov tu uverejnených s uvedením zdroja fksenica.eu