Fotbal i dohody: Vyplatí se dlouhodobě smlouvat?

0

FOOTBALL NOW je zbrusu nový program, který odhaluje několik nejvýznamnějších obav, překážek a diskusí celosvětové videohry. Co mají společného Kylian Mbappe, Gareth Bundle, Paul Pogba a Luka Modric?

Všechny vynikly v některých z nejvýznamnějších evropských fotbalových klubů a také ve skutečnosti vytvořily náklady na přestupy ve výši přibližně 450 milionů eur, ale všechny by mohly být v pohybu za celkovou částku absolutně nic, alespoň pokud jde o poplatky za přestupy. PODROBNOSTI – léto.

Fotbalová okna transfer home vyvolávají ve sportu obrovskou pozornost. Směs dohadů, žvanění a astronomického množství peněz přitahuje zájem fanoušků, zejména mimo sezónu, kdy se nehrají žádné hry.

Fotbal i dohody: Vyplatí se dlouhodobě smlouvat?

Francouzský tým Paris Saint-Germain v posledních letech dokončil dva největší přestupy v pozadí hry. V roce 2018 přešel 20letý Kylian Mbappe z AS Monaco do PSG za velké náklady 180 milionů EUR. Tyto náklady byly stále podstatně nižší než 222 milionů EUR, které Barcelona skutečně schválila od nově bohaté francouzské strany o rok dříve, což přivedlo Neymara do Paříže.

Pařížská strana schválila v roce 2021 fotbalové giganty Sergia Ramose, Gianluigiho Donnarummu, Giniho Wijnalduma a především Lionela Messiho na zcela bezplatné transfery. Úspora hotovosti na poplatcích poskytuje ještě více peněz, které lze utratit za dohody. Mimo podmínku dohody by se kombinované transferové poplatky pro kvarteto jistě natáhly do mnoha nesčetných eur, ale bez toho, že by utratili ani cent, bylo bez rizika říci, že Les Parisien’s skutečně „vyhráli“ toto jisté přestupové okno.

„Bosmanovo pravidlo“

Pojmenováno po Jean-Marcu Bosmanovi, přiměřeně neznámém fotbalistovi, jehož aktivity přispěly k významnému bohatství dnešních hráčů. Počátky sahají do 90. let minulého století a odkazují na fotbalistu, který bezplatně přestoupil do jiného klubu. Toto ustanovení se lidově nazývá „Bosman“.

Belgičan podal svůj klub v roce 1995 k Evropskému soudnímu dvoru a naznačil, že náklady na přestup byly omezením obchodu, protože by mohl stagnovat mezi týmy, aniž by byl zaplacen poplatek. Po zdlouhavém právním boji mu byla přiznána kompenzace, ale skutečnými vítězi jsou současní fotbalisté. Z tohoto důvodu se příliv peněz z vysílacích výhod přímo do fotbalu s největší pravděpodobností dostane do kapes hráčů než do kapes majitelů, protože nyní mohli zcela volně cestovat po Evropě.

Síla hráče

S koncem smluv se stále více hráčů rozhoduje odejít zcela zdarma. Proč hráči berou svou budoucnost do vlastních rukou za tak rychlou cenu?

Média i sportovní právník Andy Might uvádí:

“Myslím, že je férová poznámka konstatovat, že hráči jsou v současné době mnohem uvolněnější a navíc k dispozici, aby umožnili zmenšit jejich dohody. Ve fotbale je rozhodně více peněz než před 5 nebo 10 lety, s rozšířenými nabídkami televizního vysílání nejen pro premiéra.” Liga však platí i pro ligy v podstatě po celém světě. Možná jste tedy v minulosti viděli, že hráči rozhodně nebudou beznadějní, ale přesto by opravdu chtěli, aby jejich smlouvy byly obnoveny v jejich stávajícím klubu. Nyní je to spíše uvolněná senzace, protože alternativy nabízené nejen v Premier League, pokud jsou hráčem Premier Organization, nebo v Serii A, pokud hrají v Itálii, nicméně lépe v zahraničí, kde budou kompenzováni podobným způsobem, možná dokonce mnohem lépe, než kde jsou v současnosti.”

Loajalita: vzdálená vzpomínka?

Je závazek pro moderního hráče vzdálenou vzpomínkou? Výjimkou mohou být dnes muži z jednoho klubu i legendy, jako je Paulo Maldini z Milána, Francesco Totti z Roma nebo Carles Puyol z Barcelony. Leon Osman z Evertonu se upsal klubu jako chlapec a investoval čtvrt století do klubu Merseyside. Proč tedy zůstal v Goodison Parku tak dlouho?

“Vzhledem k tomu, že to fungovalo. Prostě jsem nabízel službu klubu a klub mi byl blízký. Absolutně jsem si vážil svého času v Evertonu. Byl jsem kluk ze sousedství. Takže moji přátelé a rodina jsou vše v oblasti. Nebylo potřeba, abych hledal ještě víc, protože jsem hrál fotbal Premier League na horním konci tabulky Premier Organization. Nepřichází to bez přání. Trochu štěstí, velké úsilí přímo k tomu, abyste zajistili, že zůstanete trefní, udržíte se ve formě i ostrí, nabídnete pomoc a cíle, stejně jako vás manažer skutečně chce. Nicméně nevyhnutelně se každá z těchto věcí integrovala, a proto jsem zůstal jako dlouho.”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno